NRL Teams, Round 5

Here are the full NRL Team lists for Round 5, 2008.

FRIDAY

Parramatta Eels vs Gold Coast Titans @ Parramatta Stadium, 7.30pm

Parramatta –
Luke Burt, Taulima Tautai, Joel Reddy, Jarryd Hayne, Eric Grothe, Brett Finch, Tim Smith, Feleti Mateo, Daniel Wagon, Nathan Hindmarsh, Fuifui Moimoi, Mark Riddell, Nathan Cayless (c)
Reserves – Matt Keating, Josh Cordoba, Chad Robinson, Weller Hauraki

Gold Coast –
Preston Campbell, Ben Jeffrey, Luke O’Dwyer, Brett Delaney, Matt Petersen, Mat Rogers, Scott Prince (c), Ashley Harrison, Mark Minichiello, Anthony Laffranchi, Brad Meyers, Nathan Friend, James Stosic
Reserves – Aaron Cannings, Daniel Conn, Josh Graham, Brenton Bowen, Michael Hodgson, Gavin Cooper

Melbourne Storm vs Manly Sea-Eagles @ Olympic Park, 7.30pm

Melbourne –
Billy Slater, Steve Turner, Will Chambers, Israel Folau, Anthony Quin, Greg Inglis, Cooper Cronk, Dallas Johnson, Ryan Hoffman, Jeremy Smith, Adam Blair, Cameron Smith (c), Jeff Lima
Reserves – Matt Geyer, Antonio Kaufusi, Michael Crocker, Clifford Manua, Sika Manu

Manly –
Brett Stewart, Michael Robertson, Steve Bell, Jamie Lyon, Michael Bani, Luke Williamson, Matt Orford (c), Steve Menzies, Glenn Stewart, Anthony Watmough, Brent Kite, Matt Ballin, Jason King
Reserves – Josh Perry, Glenn Hall, Adam Cuthbertson, Mark Bryant, Heath L’Estrange, Glenn Hall, Jack Afamasaga

SATURDAY

St George-Illawarra Dragons vs North QLD Cowboys @ WIN Stadium, 5.30pm

St George-Illawarra –
Ben Hornby, Jason Nightingale, Mark Gasnier (c), Matt Cooper, Chase Stanley, Rangi Chase, Jamie Soward, Dean Young, Ben Creagh, Kirk Reynoldson, Jason Ryles, Stuart Webb, Justin Poore
Reserves – Jarrod Saffy, Dan Hunt, Lagi Setu, Beau Scott, Jon Green

North QLD –
Ashley Graham, Ty Williams, AshMark Henry, Ben Harris, John Williams, Justin Smith, Johnathan Thurston (c), Luke O’Donnell, Jacob Lillyman, Steve Southern, Carl Webb, Aaron Payne (vc), Ray Cashmere
Reserves – Anthony Watts, Sam Faust, Shane Tronc, Dayne Weston, Matthew Bartlett

Penrith Panthers vs Sydney Roosters @ CUA Stadium, 7.30pm

Penrith –
Rhys Wesser, Luke Rooney, Michael Jennings, Brad Tighe, Michael Gordon, Maurice Blair, Jarrod Sammut, Nathan Smith, Luke Lewis, Frank Pritchard, Petero Civoniceva (c), Luke Priddis, Tony Puletua
Reserves – Paul Aiton, Frank Puletua, Brandon Worth, Matthew Bell, Geoff Daniela, Joseph Paulo

Sydney Roosters –
Sam Perrett, Amos Roberts, Mitchell Aubusson, Sia Soliola, Shaun Kenny-Dowall, Braith Anasta, Mitchell Pearce, Craig Fitzgibbon (c), Anthony Tupou, Setaimata Sa, Nate Myles, Riley Brown, Mark O’Meley
Reserves – Lopini Paea, Frank-Paul Nuuausala, Brent Grose, James Aubusson, Mickey Paea

SUNDAY

New Zealand Warriors vs Canterbury Bulldogs @ Mt Smart Stadium, 2pm

New Zealand –
Lance Hohaia, Patrick Ah Van, Brent Tate, Ryan Shortland, Manu Vatuvei, Michael Witt, Grant Rovelli, Michael Luck, Sonny Fai, Simon Mannering, Ruben Wiki (c), Nathan Fien, Sam Rapira
Reserves – Evarn Tuimavave, Epalahame Lauaki, Wairangi Koopu, Logan Swann, Ian Henderson

Canterbury Bulldogs –
Luke Patten, Hazem El Masri, Tim Winitana, Willie Tonga, Heka Nanai, Ben Roberts, Daniel Holdsworth, Lee Te Maari, Andrew Ryan (c), Sonny Bill Williams, Justin Tsoulos, Corey Hughes, Jarrad Hickey
Reserves – Chris Armit, Danny Williams, Brad Morrin, Michael Sullivan, Reni Maitua

Canberra Raiders vs Wests Tigers @ Canberra Stadium, 2pm

Canberra –
Bronx Goodwin, Colin Best, Marshall Chalk, Joel Monaghan, Adrian Purtell Terry Campese, Todd Carney, Alan Tongue (c), Nigel Plum, Joe Picker, Dane Tilse, Lincoln Withers, Scott Logan
Reserves – Trevor Thurling, Josh Miller, Ben Jones, Troy Thompson, David Milne, Tom Learoyd-Lahrs

Wests Tigers –
Brett Hodgson (c), Taniela Tuiaki, Tim Moltzen, Chris Lawrence, Shannon McDonnell, John Morris, Robbie Farah, Liam Fulton, Chris Heighington, Ben Te’o, Keith Galloway, Stuart Flanagan, Todd Payten
Reserves – Dean Collis, Danny Galea, Corey Payne, Bronson Harrison

Newcastle Knights vs Brisbane Broncos @ Energy Australia Stadium, 3pm

Newcastle –
Kurt Gidley, James McManus, Wes Naiqama, Adam McDougall, Cooper Vuna, Chris Bailey, Scott Dureau, Matt Hilder, Cory Paterson, Zeb Taia, Ben Cross, Danny Buderus (c), Daniel Tolar
Reserves – Chris Houston, Jesse Royal, Richard Fa’aoso, Danny Wicks, Cameron Ciraldo, Keith Lulia, Akuila Uate

Brisbane –
Karmichael Hunt, Denan Kemp, Steve Michaels, Justin Hodges, Darius Boyd, David Stagg, Peter Wallace, Tonie Carroll, Ashton Sims, Sam Thaiday, Nick Kenny, Michael Ennis, Ben Hannant
Reserves – PJ Marsh, Joel Clinton, Greg Eastwood, Dave Taylor, Joel Moon

MONDAY

South Sydney Rabbitohs vs Cronulla Sharks @ ANZ Stadium, 7pm

Souths –
Nathan Merritt, Germaine Paulson, Fetuli Talanoa, Beau Champion, Shannon Hegarty, John Sutton, Jeremy Smith, Ben Lowe, David Fa’alogo, David Kidwell (c), Roy Asotasi (c), George Ndaira, Manase Manuokafoa
Reserves – Beau Falloon, Dean Widders, Luke Stuart, Shannon McPherson

Cronulla –
Brett Kearney, Bryson Goodwin, David Simmons, Ben Pomeroy, Luke Covell, Greg Bird, Brett Kimmorley; Fraser Anderson, Lance Thompson, Paul Stephenson, Luke Douglas, Kevin Kingston, Adam Peek
Reserves – Bryan Norrie, Jacob Selmes, Misi Taulapapa, Isaac De Gois, Eddie Su’a

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *