NRL Teams Round 6

The NRL Teams and Lineups have been announced for NRL Round 6 2008. All NRL Teams listed below.

Gold Coast Titans vs Brisbane Broncos @ Skilled Park, 7.30pm

Gold Coast –
Preston Campbell, Ben Jeffrey, Luke O’Dwyer, Brett Delaney, Matt Petersen, Mat Rogers, Scott Prince (c), Ashley Harrison, Mark Minichiello, Anthony Laffranchi, Brad Meyers, Nathan Friend, James Stosic
Reserves – Aaron Cannings, Daniel Conn, Josh Graham, Brenton Bowen, Michael Hodgson, Gavin Cooper

Brisbane
Karmichael Hunt, Denan Kemp, Steve Michaels, Justin Hodges ©, Darius Boyd, David Stagg, Peter Wallace, Tonie Carroll, Ashton Sims, Sam Thaiday, Joel Clinton, Michael Ennis, Ben Hannant
Reserves – Corey Parker, Nick Kenny, Greg Eastwood, Dave Taylor, Joel Moon

Referee – Tony Archer

Parramatta Eels vs Manly Sea-Eagles @ Parramatta Stadium, 7.30pm

Parramatta –
Luke Burt, Taulima Tautai, Joel Reddy, Jarryd Hayne, Eric Grothe, Feleti Mateo, Brett Finch, Chad Robinsn, Daniel Wagon, Nathan Hindmarsh, Fuifui Moimoi, Matt Keating, Nathan Cayless (c)
Reserves – Kris Keating, Josh Cordoba, Weller Hauraki, Junior Paulo

Manly –
Brett Stewart, Michael Robertson, Steve Bell, Jamie Lyon, Michael Bani, Luke Williamson, Matt Orford (c), Steve Menzies, Glenn Stewart, Adam Cuthbertson, Brent Kite, Matt Ballin, Jason King
Reserves – Josh Perry, Glenn Hall, Jack Afamasaga, Mark Bryant, Heath L’Estrange

Referee – Shayne Hayne

SATURDAY

Canterbury Bulldogs vs St George-Illawarra Dragons @ ANZ Stadium, 5.30pm

Canterbury Bulldogs –
Luke Patten, Heka Nenai, Tim Winitana, Willie Tonga, Matt Utai, Ben Roberts, Daniel Holdsworth, Lee Te Maari, Andrew Ryan (c), Sonny Bill Williams, Chris Armit, Corey Hughes, Jarrad Hickey
Reserves – Danny Williams, Brad Morrin, Justin Tsoulos, Gary Warburton

St George-Illawarra –
Brett Morris, Jason Nightingale, Chase Stanley, Matt Cooper, Michael Lett, Rangi Chase, Ben Hornby ©, Dean Young, Ben Creagh, Kirk Reynoldson, Jason Ryles, Stuart Webb, Justin Poore
Reserves – Simon Woolford, Dan Hunt, Lagi Setu, Beau Scott

Referee –Bernard Sutton

Cronulla Sharks vs Penrith Panthers @ Toyota Park, 7.30pm

Cronulla –
Brett Kearney, Bryson Goodwin, Ben Pomeroy, David Simmonds, Luke Covell, Brett Seymour, Brett Kimmorley; Greg Bird, Lance Thompson, Fraser Anderson, Luke Douglas, Kevin Kingston, Adam Peek
Reserves – Jacob Selmes, Bryan Norrie, Isaac De Gois, Paul Stephenson, Misi Taulapapa

Penrith –
Rhys Wesser, Luke Rooney, Michael Jennings, Brad Tighe, Michael Gordon, Maurice Blair, Jarrod Sammut, Nathan Smith, Luke Lewis, Frank Pritchard, Petero Civoniceva (c), Luke Priddis, Tony Puletua
Reserves – Paul Aiton, Joseph Paulo, Brandon Worth, Matthew Bell, Geoff Daniela, Frank Puletua, Junior Moors

Referee – Sean Hampstead

North QLD Cowboys vs New Zealand Warriors @ Dairy Parkers Stadium, 7.30pm

North QLD –
Ashley Graham, Ty Williams, Mark Henry, Ben Harris, John Williams, Justin Smith, Johnathan Thurston (c), Luke O’Donnell, Jacob Lillyman, Steve Southern, Carl Webb, Aaron Payne (vc), Ray Cashmere
Reserves – Anthony Watts, Sam Faust, Shane Tronc, Dayne Weston, Matthew Bartlett

New Zealand –
Lance Hohaia, Patrick Ah Van, Brent Tate, Jerome Ropati, Manu Vatuvei, Michael Witt, Grant Rovelli, Michael Luck, Logan Swann, Simon Mannering, Ruben Wiki (c), Nathan Fien, Sam Rapira
Reserves – Ian Henderson, Evarn Tuimavave, Epalahame Lauaki, Wairangi Koopu, Sonny Fai

Referee –Jason Robinson

SUNDAY

Sydney Roosters vs Newcastle Knights @ Bluetongue Stadium, 2pm

Sydney Roosters –
Sam Perrett, Amos Roberts, Mitchell Aubusson, Setaimata Sa, Shaun Kenny-Dowall, Braith Anasta, Mitchell Pearce, Craig Fitzgibbon (c), Anthony Tupou, Willie Mason, Nate Myles, Riley Brown, Mark O’Meley
Reserves – Lopini Paea, Frank-Paul Nuuausala,Sia Soliola, James Aubusson, David Shillington, Brent Grose

Newcastle –
Wes Naiqama, James McManus, Keith Lulia, Adam McDougall, Cooper Vuna, Chris Bailey, Kurt Gidley, Zeb Taia, Cory Paterson, Chris Houston, Ben Cross, Danny Buderus (c), Daniel Tolar
Reserves – Matt Hilder, Jesse Royal, Richard Fa’aoso, Danny Wicks, Cameron Ciraldo

Referee – Steve Lyons

South Sydney Rabbitohs vs Wests Tigers @ SCG, 3pm

Souths –
Fetuli Talanoa, Nathan Merritt, Germaine Paulson, Beau Champion, Shannon Hegarty, John Sutton, Jeremy Smith, Ben Lowe, David Fa’alogo, David Kidwell (c), Roy Asotasi (c), George Ndaira, Manase Manuokafoa
Reserves – Beau Falloon, Dean Widders, Luke Stuart, Shannon McPherson, Eddie Paea, Ben Rogers

Wests Tigers –
Brett Hodgson (c), Taniela Tuiaki, Dean Collis, Chris Lawrence, Shannon McDonnell, John Morris, Matthew Head, Liam Fulton, Chris Heighington, Todd Payten, Keith Galloway, Stuart Flanagan, Bryce Gibbs
Reserves – Dene Halatau, Danny Galea, Corey Payne, Ben Te’o

Referee – Ben Cummins

MONDAY

Canberra Raiders vs Melbourne Storm @ Canberra Stadium 7pm

Canberra –
Bronx Goodwin, Colin Best, Marshall Chalk, Joel Monaghan, Adrian Purtell Terry Campese, Todd Carney, Alan Tongue (c), Nigel Plum, Joe Picker, Dane Tilse, Lincoln Withers, Scott Logan
Reserves – Trevor Thurling, Tom Learoyd-Lahrs, Ben Jones, Troy Thompson, David Milne, Joel Thompson

Melbourne –
Billy Slater, Steve Turner, Will Chambers, Israel Folau, Anthony Quin, Greg Inglis, Cooper Cronk, Dallas Johnson, Ryan Hoffman, Jeremy Smith, Adam Blair, Cameron Smith (c), Jeff Lima
Reserves – Matt Geyer, Antonio Kaufusi, Michael Crocker, Clifford Manua, Sika Manu

Referee –Jared Maxwell

One thought on “NRL Teams Round 6”

  1. Last week an NRL team gave away many [about 5] penalities on the fifth tackle in addition to numerous other freebies.To me, this could have only come about by one of three things;

    1. Non professional coaching
    2. Overpaid players
    3. Hypnotism

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *