Round 4 NRL Teams

Here are all 16 teams named for Round 4 of the NRL Telstra Premiership.

Manly Sea Eagles v Wests Tigers (#NRLmanwst)
Bluetongue Stadium, Gosford; Thursday March 28. Kick-off: 8:05pm.

Referees: Matt Cecchin & Luke Phillips; Sideline Officials: Steve Carrall & Grant Atkins; Video Referees: Steve Clark & Matt Rodwell

Manly: 1. Brett Stewart 2. Jorge Taufua 3. Jamie Lyon (C) 4.Steve Matai 5. David Williams 6. Kieran Foran 7. Daly Cherry-Evans 8. Brenton Lawrence 9. Matt Ballin 10. Brent Kite 11. Anthony Watmough 12. Justin Horo 13. Jamie Buhrer.

Interchange: 14. Jesse Sene-Lefao 15. Joe Galuvao 16. David Gower 17. Tom Symonds.

Coach: Geoff Toovey.

Tigers: 1. Tim Moltzen 2. Joel Reddy 3. Blake Ayshford 4. Chris Lawrence 5. Matt Utai 6. Benji Marshall 7. Jacob Miller 8. Aaron Woods 9. Robbie Farah 10. Jack Buchanan 11. Braith Anasta 12. Liam Fulton 13. Adam Blair.

Interchange: 14. Ben Murdoch-Masila 15. Ava Seumanafagi 16. Matt Bell 17. Eddy Pettybourne 18. Masada Iosefa (One to be omitted).

Coach: Mick Potter.


Canterbury Bulldogs v South Sydney Rabbitohs (#NRLcbysou)
ANZ Stadium; Friday March 29. Kick-off: 4pm.

Referees: Shayne Hayne & Alan Shortall; Sideline Officials: Paul Holland & Russell Turner; Video Referees: Henry Perenara & Justin Morgan

Bulldogs: 1. Ben Barba 2. Mitch Brown 3. Josh Morris 4. Krisnan Inu 5. Sam Perrett 6. Josh Reynolds 7. Kris Keating 8. Aiden Tolman 9. Michael Ennis (C) 10. Martin Taupau 11. Tony Williams 12. Josh Jackson 13. Greg Eastwood.

Interchange: 14. Dene Halatau 15. Dale Finucane 16. David Klemmer 17. Frank Pritchard 20. Tim Browne 23. Tim Lafai.

Coach: Des Hasler.

Souths: 1. Greg Inglis 2. Nathan Merritt 3. Dylan Farrell 4. Bryson Goodwin 5. Andrew Everingham 6. John Sutton 7. Adam Reynolds 8. Sam Burgess 9. Issac Luke 10. Jeff Lima 11. Chris McQueen 12. Ben Te’o 13. Michael Crocker (C)

Interchange: 14. Nathan Peats 15. Ben Lowe 16. Dave Tyrrell 17. George Burgess 18. Roy Asotasi 19. Justin Hunt 20. Jason Clark (Three to be omitted).

Coach: Michael Maguire.


Brisbane Broncos v Melbourne Storm (#NRLbrimel)
Suncorp Stadium, Brisbane; Friday March 29. Kick-off: 8:05pm local time (7:05pm AEDST).

Referees: Jared Maxwell & Adam Devcich; Sideline Officials: Jeff Younis & Michael Wise; Video Referees: Paul Simpkins & Neil Wharton

Broncos: 1. Corey Norman 2. Josh Hoffman 3. Jack Reed 4. Justin Hodges 5. Lachlan Maranta 6. Scott Prince 7. Peter Wallace 8. Ben Hannant 9. Andrew McCullough 10. Sam Thaiday (C) 11. Alex Glenn 12. Matt Gillett 13. Alex Glenn.

Interchange: 14. Ben Hunt 15. Dunamis Lui 16. David Stagg 17. Scott Anderson 18. Nick Slyney (One to be omitted).

Coach: Anthony Griffin.

Storm: 1. Billy Slater 2. Matt Duffie 3. Will Chambers 4. Junior Sa’u 5. Mahe Fonua 6. Gareth Widdop 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cameron Smith (C) 10. Bryan Norrie 11. Tohu Harris 12. Ryan Hoffman 13. Ryan Hinchcliffe.

Interchange: 14. Jason Ryles 15. Lagi Setu 16. Slade Griffin 17. Junior Moors 18. Siosaia Vave (One to be omitted).

Coach: Craig Bellamy.


Cronulla Sharks v St George Illawarra Dragons (#NRLcrosgi)
Sharks Stadium; Saturday March 30. Kick-off: 7:30pm.

Referees: Ashley Klein & Phil Haines; Sideline Officials: Nick Beashel & Dan Eastwood; Video Referees: Luke Phillips & Luke Patten

Sharks: 1. Michael Gordon 2. Jonathan Wright 3. Ben Pomeroy 4. Matthew Wright 5. Beau Ryan 6. Todd Carney 7. Jeff Robson 8. Andrew Fifita 9. John Morris 10. Ben Ross 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Chris Heighingn 15. Jayson Bukuya 16. Issac De Gois 17. Anthony Tupou 18. Sam Tagataese (One to be omitted).

Coach: Shane Flanagan.

Dragons: 1. Gerard Beale 2. Brett Morris 3. Daniel Vidot 4. Matt Cooper 5. Jason Nightingale 6. Jamie Soward 7. Nathan Fien 8. Dan Hunt 9. Mitch Rein 10. Michael Weyman 11. Tyson Frizell 12. Ben Creagh (C) 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Bronson Harrison 15. Jack Stockwell 16. Matt Prior 17. Cameron King 18. Leeson Ah Mau 20. Chase Stanley (Two to be omitted).

Coach: Steve Price.


Penrith Panthers v Gold Coast Titans (#NRLpengld)
Centrebet Stadium, Penrith; Sunday March 31. Kick-off: 3pm.

Referees: Jason Robinson & Gavin Morris; Sideline Officials: Ricky MacFarlane & Chris Butler; Video Referees: Steve Chiddy & Jared Maxwell

Panthers: 1. Dean Whare 2. Josh Mansour 3. Wes Naiqama 4. Brad Tighe 5. David Simmons 6. Tom Humble 7. Luke Walsh 8. Sam McKendry 9. Kevin Kingston (C) 10. Tim Grant 11. Sika Manu 12. Lewis Brown 13. Cameron Ciraldo

Interchange: 14. Adam Docker 15. Nigel Plum 16. James Segeyaro 17. Clint Newton 18. Nathan Smith 20. Matt Robinson.

Coach: Ivan Cleary.

Titans: 1. William Zillman 2. Kevin Gordon 3. Brad Takairangi 4. Jamal Idris 5. David Mead 6. Aidan Sezer 7. Albert Kelly 8. Luke Douglas 9. Matt Srama 10. Nate Myles 11. Greg Bird 12. Ben Ridge 13. Ashley Harrison.

Interchange: 14. David Taylor 15. Luke Bailey 16. Ryan James 17. Beau Falloon 18. Luke O’Dwyer 19. Steve Michaels (Two to be omitted).

Coach: John Cartwright.


Newcastle Knights v Canberra Raiders (#NRLnewcan)
Hunter Stadium, Newcastle; Sunday March 31. Kick-off: 6:30pm.

Referees: Gerard Sutton & Brett Suttor; Sideline Officials: Adam Reid & Matt Noyen; Video Referees: Shayne Hayne & Luke Patten

Knights: 1. Darius Boyd 2. James McManus 3. Anthony Quinn 4. Alex McKinnon 5. Akuila Uate 6. Jarrod Mullen 7. Tyrone Roberts 8. David Fa’alogo 9. Danny Buderus 10. Kade Snowden 11. Robbie Rochow 12. Chris Houston (C) 13. Jeremy Smith

Interchange: 14. Timana Tahu 15. Neville Costigan 16. Adam Cuthbertson 17. Korbin Sims.

Coach: Wayne Bennett.

Raiders: 1. Reece Robinson 2. Sandor Earl 3. Jarrod Croker 4. Blake Ferguson 5. Jack Wighton 6. Josh McCrone (C) 7. Sam Williams 8. David Shillington 9. Glen Buttriss 10. Brett White 11. Josh Papalii 12. Joel Edwards 13. Shaun Fensom.

Interchange: 14. Joe Picker 15. Dane Tilse 16. Tom Learoyd-Lahrs 17. Matt McIlwrick.

Coach: David Furner.


New Zealand Warriors v North Queensland Cowboys (#NRLwarnql)
Mt Smart Stadium, Auckland; Monday April 1. Kick-off: 6pm local time (4pm AEDST).

Referees: Gavin Badger & Henry Perenara; Linesmen: Jason Walsh & Dave Ryan; Video Referees: Paul Mellor & Reece Williams.

Warriors: 1. Kevin Locke 2. Glen Fisiiahi 3. Dane Nielsen 4. Konrad Hurrell 5. Ngani Laumape 6. Thomas Leuluai 7. Shaun Johnson 8. Sam Rapira 9. Elijah Taylor 10. Ben Matulino 11. Ben Henry 12. Simon Mannering (C) 13. Todd Lowrie.

Interchange: 14. Jacob Lillyman 15. Feleti Mateo 16. Sebastine Ikahihifo 17. Pita Godinet 18. Bill Tupou (One to be omitted).

Coach: Matt Elliott.

Cowboys: 1. Matthew Bowen 2. Ashley Graham 3. Brent Tate 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Johnathan Thurston (C) 7. Michael Morgan 8. Matt Scott (C) 9. Scott Moore 10. James Tamou 11. Gavin Cooper 12. Glenn Hall 13. Dallas Johnson.

Interchange: 14. Anthony Mitchell 15. Ashton Sims 16. Scott Bolton 17. Jason Taumalolo 18. Blake Leary (One to be omitted).

Coach: Neil Henry.


Sydney Roosters v Parramatta Eels (#NRLsydpar)
Allianz Stadium, Monday April 1. Kick-off: 7:05pm.

Referees: Ben Cummins & Chris James; Sideline Officials: Steve Carrall & Adam Gee; Video Referees: Bernard Sutton & Justin Morgan

Roosters: 1. Anthony Minichello (C) 2. Daniel Tupou 3. Michael Jennings 4. Shaun Kenny-Dowall 5. Roger Tuivasa-Sheck 6. James Maloney 7. Mitchell Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend 10. Sam Moa 11. Boyd Cordner 12. Sonny Bill Williams 13. Frank-Paul Nuuausala.

Interchange: 14. Daniel Mortimer 15. Martin Kennedy 16. Mitchell Aubusson 17. Aidan Guerra 18. Kane Evans.

Coach: Trent Robinson.

Eels: 1. Jarryd Hayne (C) 2. Ken Sio 3. Ryan Morgan 4. Jacob Loko 5. Vai Toutai 6. Luke Kelly 7. Chris Sandow 8. Mitchell Allgood 9. Matt Keating 10. Tim Mannah (C) 11. Reni Maitua (C) 12. Ben Smith 13. Joseph Paulo.

Interchange: 14. Ben Roberts 15. Darcy Lussick 16. Fuifui Moimoi 17. Kelepi Tanginoa.

Coach: Ricky Stuart.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *