NRL Teams Rd 2

The first round is over and boy did it produce some surprises, some great attacking play, comebacks and the hat-trick kings. Fast forward to Rd 2 and there is a lot on the line as some teams search for their first victory of the year whilst others want to continue the winning feeling.

Without further adieu, here are the teams:

Manly Sea Eagles v South Sydney Rabbitohs (#NRLmansou); Bluetongue Stadium, Gosford; Friday March 14. Kick-off: 7:40pm.

Manly: 1. Peta Hiku 2. Cheyse Blair 3. Jamie Lyon (C) 4. Steve Matai 5. David Williams 6. Kieran Foran 7. Daly Cherry-Evans 8. Josh Starling 9. Matt Ballin 10. Brenton Lawrence 11. Anthony Watmough 12. Justin Horo 13. Glenn Stewart.

Interchange: 14. James Hasson 15. Dunamis Lui 16. Jamie Buhrer 17. Jason King 18. Jesse Sene-Lefao (One to be omitted).

Coach: Geoff Toovey.

Souths: 1. Greg Inglis 2. Nathan Merritt 3. Beau Champion 4. Bryson Goodwin 5. Lote Tuqiri 6. Dylan Walker 7. Adam Reynolds 8. George Burgess 9. Issac Luke 10. Sam Burgess 11. Chris McQueen 12. Ben Te’o 13. John Sutton (C).

Interchange: 14. Ben Lowe 15. Joe Picker 16. Dave Tyrrell 17. Luke Burgess 18. Joel Reddy 19. Kyle Turner (Two to be omitted).

Coach: Michael Maguire.


Brisbane Broncos v North Queensland Cowboys (#NRLbrinql); Suncorp Stadium, Brisbane; Friday March 14. 7:40pm (local time).

Broncos: 1. Ben Barba 2. Daniel Vidot 3. Jack Reed 4. Dale Copley 5. Lachlan Maranta 6. Josh Hoffman 7. Ben Hunt 8. Josh McGuire 9. Andrew McCullough 10. Corey Parker (C) 11. Alex Glenn 12. Sam Thaiday 13. Matt Gillett.

Interchange: 14. Ben Hannant 15. Martin Kennedy 16. Todd Lowrie 17. Jarrod Wallace 18. David Hala.

Coach: Anthony Griffin.

Cowboys: 1. Michael Morgan 2. Kyle Feldt 3. Brent Tate 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Johnathan Thurston (C) 7. Robert Lui 8. Matt Scott 9. Ray Thompson 10. James Tamou 11. Gavin Coper 12. Jason Taumalolo 13. Joel Reithmuller.

Interchange: 14. Rory Kostjaysn 15. Tariq Sims 16. Glenn Hall 17. Scott Bolton 18. Ashton Sims (One to be omitted).

Coach: Paul Green.


New Zealand Warriors v St George Illawarra Dragons (#NRLwarsgi); Eden Park; Saturday March 15. Kick-off: 5pm (local time).

Warriors: 1. Sam Tomkins 2. Glen Fisiiahi 3. Dane Nielsen 4. Jerome Ropati 5. Manu Vatuvei 6. Chad Townsend 7. Shaun Johnson 8. Sam Rapira 9. Nathan Friend 10. Ben Matulino 11. Jayson Bukuya 12. Simon Mannering (C) 13. John Palavi.

Interchange: 14. Jacob Lillyman 15. Suaia Matagi 16. Ben Henry 17. Feleti Mateo 20. Sione Lousi.

Coach: Matt Elliott.

Dragons: 1. Adam Quinlan 2. Brett Morris 3. Dylan Farrell 4. Gerard Beale 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop 7. Sam Williams 8. Tyson Frizell 9. Mitch Rein 10. Dan Hunt 11. Leeson Ah Mau 12. Ben Creagh (C) 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Bronson Harrison 15. Kyle Stanley 16. Joel Thompson 17. Mike Cooper.

Coach: Steve Price.


Melbourne Storm v Penrith Panthers (#NRLmelpen); AAMI Park, Melbourne; Saturday March 15. Kick-off: 5:30pm.

Storm: 1. Billy Slater 2. Sisa Waqa 3. Will Chambers 4. Mahe Fonua 5. Young Tonumaipea 6. Ben Hampton 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Bryan Norrie 11. Kevin Proctor 12. Ryan Hoffman 13. Ryan Hinchcliffe.

Interchange: 14. Kenny Bromwich 15. Tohu Harris 16. Jordan McLean 17. George Rose 18. Ben Roberts (One to be omitted).

Coach: Craig Bellamy.

Panthers: 1. Matt Moylan 2. Josh Mansour 3. Dean Whare 4. Isaah Yeo 5. David Simmons 6. Jamie Soward 7. Peter Wallace 8. Brent Kite 9. Kevin Kingston (C) 10. Nigel Plum 11. Lewis Brown 12. Elijah Taylor 13. Adam Docker.

Interchange: 14. James Segeyaro 15. Jeremy Latimore 16. Tyrone Peachey 17. Sam McKendry.

Coach: Ivan Cleary.


Sydney Roosters v Parramatta Eels (#NRLsydpar); Allianz Stadium, Moore Park; Saturday March 15. Kick-off: 7:30pm.

Roosters: 1. Anthony Minichiello (C) 2. Daniel Tupou 3. Michael Jennings 4. Shaun Kenny-Dowall 5. Roger Tuivasa-Sheck 6. James Maloney 7. Mitch Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend 10. Sam Moa 11. Boyd Cordner 12. Mitch Aubusson 13. Frank-Paul Nuuausala.

Interchange: 14. Daniel Mortimer 15. Aidan Guerra 16. Remi Casty 17. Kane Evans 18. Dylan Napa 19. Siosiua Taukeiaho (Two to be omitted).

Coach: Trent Robinson.

Eels: 1. Jarryd Hayne (C) 2. Semi Radradra 3. Will Hopoate 4. Willie Tonga 5. Vai Toutai 6. Corey Norman 7. Luke Kelly 8. Tim Mannah (C) 9. Kaysa Pritchard 10. Fuifui Moimoi 11. Ben Smith 12. Manu Ma’u 13. Kenny Edwards.

Interchange: 14. Joseph Paulo 15. Kelepi Tanginoa 16. Peni Terepo 17. Darcy Lussick 18. Mitch Allgood 19. David Gower (Two to be omitted).

Coach: Brad Arthur.


Gold Coast Titans v Wests Tigers (#NRLgldwst); CBus Super Stadium, Gold Coast. Sunday March 16. Kick-off: 2pm (local time).

Titans: 1. Will Zillman 2. Kevin Gordon 3. Brad Tighe 4. Maurice Blair 5. David Mead 6. Aidan Sezer 7. Albert Kelly 8. Luke Douglas 9. Beau Falloon 10. Nate Myles (C) 11. Greg Bird (C) 12. David Taylor 13. Ashley Harrison.

Interchange: 14. Matt White 15. Luke Bailey 16. Mark Minichiello 17. Paul Carter 18. Ryan James (One to be omitted).

Coach: John Cartwright.

Tigers: 1. James Tedesco 2. Marika Koroibete 3. Keith Lulia 4. Chris Lawrence 5. Pat Richards 6. Braith Anasta 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods 9. Robbie Farah (C) 10. Martin Taupau 11. Liam Fulton 12. Bodene Thompson 13. Adam Blair.

Interchange: 14. Cory Paterson 15. Ava Seumanafagai 16. Sauaso Sue 17. James Gavet 18. Keith Galloway 19. David Nofoaluma (Two to be omitted).

Coach: Mick Potter.


Newcastle Knights v Canberra Raiders (#NRLnewcan); Hunter Stadium, Newcastle. Sunday March 16. Kick-off: 6:30pm.

Knights: 1. Kurt Gidley (C) 2. James McManus 3. Dane Gagai 4. Joey Leilua 5. Akuila Uate 6. Michael Dobson 7. Tyrone Roberts 8. Kade Snowden 9. Travis Waddell 10. Willie Mason 11. Beau Scott 12. Robbie Rochow 13. Jeremy Smith.

Interchange: 14. Alex McKinnon 15. Chris Houston 16. David Fa’alogo 17. Adam Cuthbertson 18. Matt Minto 19. Jake Mamo (Two to be omitted).

Coach: Wayne Bennett.

Raiders: 1. Anthony Milford 2. Reece Robinson 3. Jarrod Croker 4. Matt Allwood 5. Edrick Lee 6. Jack Wighton 7. Terry Campese (C) 8. Dane Tilse 9. Glen Buttriss 10. Brett White 11. Josh Papalii 12. Joel Edwards 13. Shaun Fensom.

Interchange: 14. Josh McCrone 15. Jarrad Kennedy 16. Paul Vaughan 17. Shannon Boyd.

Coach: Ricky Stuart.


Canterbury Bulldogs v Cronulla Sharks (#NRLcbycro); ANZ Stadium; Sunday March 16. Kick-off: 7pm.

Bulldogs: 1. Sam Perrett 2. Mitch Brown 3. Josh Morris 4. Chase Stanley 5. Corey Thompson 6. Josh Reynolds 7. Trent Hodkinson 8. Aiden Tolman 9. Michael Ennis (C) 10. James Graham 11. Frank Pritchard (C) 12. Tony Williams 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Josh Jackson 15. Pat O’Hanlon 16. Tim Browne 17. David Klemmer 19. Moses Mbye (One to be omitted).

Coach: Des Hasler.

Sharks: 1. Michael Gordon 2. Sosaia Feki 3. Blake Ayshford 4. Ricky Leutele 5. Jonathan Wright 6. Todd Carney 7. Daniel Holdsworth 8. Andrew Fifita 9. John Morris 10. Bryce Gibbs 11. Matt Prior 12. Wade Graham 13. Tinirau Arona.

Interchange: 14. Issac De Gois 15. Sam Tagataese 16. Tupou Sopoaga 17. Siosaia Vave 22. Chris Heighington.

Coach: Peter Sharp.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.