NRL Teams Rd 13

Wow, time flies. Already halfway through the regular season and it is that time of the week again – team list Tuesday!

Some big names out and some big names return, who will your side name? Find out here, as the sides are revealed:

Manly Sea Eagles v Canterbury Bulldogs; Brookvale Oval (#NRLmancby); Friday June 6. Kick-off: 7:40pm.

Manly: 1. Brett Stewart 2. Jorge Taufua 3. Jamie Lyon (C) 4. Steve Matai 5. Peta Hiku 6. Kieran Foran 7. Daly Cherry-Evans 8. Josh Starling 9. Matt Ballin 10. Brenton Lawrence 11. Anthony Watmough 12. Justin Horo 13. Jamie Buhrer.

Interchange: 14. Jesse Sene-Lefao 15. Dunamis Lui 16. Tom Symonds 17. Jason King 18. Jack Littlejohn (One to be omitted).

Coach: Geoff Toovey.

Bulldogs: 1. Sam Perrett 2. Mitch Brown 3. Chase Stanley 4. Tim Lafai 5. Krisnan Inu 6. Josh Reynolds 7. Trent Hodkinson 8. Aiden Tolman 9. Michael Ennis (C) 10. James Graham 11. Josh Jackson 12. Tony Williams 13. Greg Eastwood.

Interchange: 14. Dale Finucane 15. Tim Browne 16. David Klemmer 17. Sam Kasiano.

Coach: Des Hasler.


Parramatta Eels v North Queensland Cowboys (#NRLparnql); Pirtek Stadium; Friday June 6. Kick-off: 7:40pm.

Eels: 1. Jarryd Hayne (C) 2. Semi Radradra 3. Will Hopoate 4. Willie Tonga 5. Ken Sio 6. Corey Norman 7. Chris Sandow 8. Tim Mannah (C) 9. Luke Kelly 10. Junior Paulo 11. Ken Edwards 12. Manu Ma’u 13. Joseph Paulo.

Interchange: 14. David Gower 15. Peni Terepo 16. Lee Mossop 17. Pauli Pauli.

Coach: Brad Arthur.

Cowboys: 1. Michael Morgan 2. Matt Wright 3. Brent Tate 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Johnathan Thurston (C) 7. Ray Thompson 8. Matt Scott (C) 9. Rory Kostjaysn 10. James Tamou 11. Ethan Lowe 12. Jason Taumalolo 13. Scott Bolton.

Interchange: 14. Robert Lui 15. Glenn Hall 16. Ashton Sims 17. John Asiata 18. Joel Reithmuller.

Coach: Paul Green.


Gold Coast Titans v Penrith Panthers (#NRLgldpen); Cbus Super Stadium; Saturday June 7. Kick-off: 5:30pm.

Titans: 1. Will Zillman 2. Kevin Gordon 3. Brad Tighe 4. Brad Takairangi 5. David Mead 6. Maurice Blair 7. Albert Kelly 8. Luke Douglas 9. Matt Srama 10. Nate Myles (C) 11. Greg Bird (C) 12. Dave Taylor 13. Ben Ridge.

Interchange: 14. Matt White 15. Luke Bailey 16. Mark Minichiello 17. Paul Carter 18. James Roberts (One to be omitted).

Coach: John Cartwright.

Panthers: 1. Matt Moylan 2. Josh Mansour 3. Dean Whare 4. Isaah Yeo 5. David Simmons 6. Jamie Soward 7. Peter Wallace (C) 8. Sam McKendry 9. James Segeyaro 10. Brent Kite 11. Sika Manu 12. Tyrone Peachey 13. Adam Docker.

Interchange: 14. Lewis Brown 15. Jeremy Latimore 16. Nigel Plum 17. Bryce Cartwright.

Coach: Ivan Cleary.


St George Illawarra Dragons v Cronulla Sharks (#NRLsgicro); WIN Stadium, Wollongong; Saturday June 7. Kick-off: 7:30pm.

Dragons: 1. Adam Quinlan 2. Peter Mata’utia 3. Josh Dugan 4. Gerard Beale 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop 7. Benji Marshall 8. Ben Creagh (C) 9. Mitch Rein 10. Dan Hunt 11. Leeson Ah Mau 12. Joel Thompson 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Tyson Frizell 15. Jack De Belin 16. Mike Cooper 17. Bronson Harrison 19. Shane Pumipi 20. Will Matthews (Two to be omitted).

Coach: Paul McGregor.

Sharks: 1. Nathan Gardner 2. Nathan Stapleton 3. Blake Ayshford 4. Michael Gordon 5. Jacob Gagan 6. Fa’Amanu Brown 7. Daniel Holdsworth 8. Siosaia Vave 9. John Morris 10. Bryce Gibbs 11. Luke Lewis 12. Wade Graham (C) 13. Chris Heighington.

Interchange: 14. Issac De Gois 15. Sam Tagataese 16. Tinirau Arona 17. David Fifita 18. Tupou Sopoaga.

Coach: Peter Sharp.


South Sydney Rabbitohs v New Zealand Warriors (#NRLsouwar); NIB Stadium, Perth; Saturday June 7. Kick-off: 7:30pm (9:30pm EST).

Bunnies: 1. Greg Inglis 2. Alex Johnston 3. Dylan Walker 4. Kirisome Auva’a 5. Joel Reddy 6. John Sutton (C) 7. Adam Reynolds 8. George Burgess 9. Issac Luke 10. Dave Tyrrell 11. Kyle Turner 12. Ben Te’o 13. Sam Burgess.

Interchange: 14. Apisai Koroisau 15. Jason Clark 16. Chris McQueen 17. Thomas Burgess.

Coach: Michael Maguire.

Warriors: 1. Sam Tomkins 2. David Fusitua 3. Konrad Hurrell 4. Ngani Laumape 5. Manu Vatuvei 6. Chad Townsend 7. Shaun Johnson 8. Jacob Lillyman 9. Nathan Friend 10. Suaia Matagi 11. Jayson Bukuya 12. Ben Matulino 13. Simon Mannering (C).

Interchange: 14. Siliva Havili 15. Sam Rapira 16. Feleti Mateo 17. Sebastine Ikahihifo 18. Tuimoala Lolohea 20. Charlie Gubb. (Two to be omitted).

Coach: Andrew McFadden.


Newcastle Knights v Wests Tigers (#NRLnewwst); Hunter Stadium, Newcastle; Sunday June 8. Kick-off: 2pm.

Knights: 1. Darius Boyd 2. James McManus 3. Dane Gagai 4. Joey Leilua 5. Akuila Uate 6. Jarrod Mullen 7. Tyrone Roberts 8. Kade Snowden 9. Kurt Gidley (C) 10. Willie Mason 11. Beau Scott 12. Robbie Rochow 13. Jeremy Smith.

Interchange: 14. Adam Clydsdale 15. Korbin Sims 17. Chris Houston 18. David Fa’alogo.

Coach: Wayne Bennett.

Tigers: 1. James Tedesco 2. David Nofoaluma 3. Tim Simona 4. Chris Lawrence 5. Pat Richards 6. Braith Anasta 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods 9. Robbie Farah (C) 10. Keith Galloway 11. Liam Fulton 12. Bodene Thompson 13. Adam Blair.

Interchange: 14. Sauaso Sue 15. Martin Taupau 16. Blake Austin 17. Ava Seumanafagai 18. Curtis Sironen (One to be omitted).

Coach: Mick Potter.


Melbourne Storm v Sydney Roosters (#NRLmelsyd); AAMI Park, Melbourne; Sunday June 8. Kick-off: 3pm.

Storm: 1. Cam Munster 2. Sisa Waqa 3. Will Chambers 4. Kurt Mann 5. Young Tonumaipea 6. Tohu Harris 7. Ben Roberts 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Bryan Norrie 11. Kevin Proctor 12. Ryan Hoffman 13. Ryan Hinchcliffe.

Interchange: 14. Kenny Bromwich 15. Mitch Garbutt 16. Junior Moors 17. George Rose.

Coach: Craig Bellamy.

Roosters: 1. Anthony Minichiello (C) 2. Daniel Tupou 3. Michael Jennings 4. Shaun Kenny-Dowall 5. Roger Tuivasa-Sheck 6. James Maloney 7. Mitch Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend 10. Sam Moa 11. Aidan Guerra 12. Sonny Bill Williams 13. Frank-Paul Nuuausala.

Interchange: 14. Dylan Napa 15. Issac Liu 16. Mitch Aubusson 17. Remi Casty 18. Willis Meehan (One to be omitted).

Coach: Trent Robinson.


Canberra Raiders v Brisbane Broncos (#NRLcanbri); GIO Stadium, Canberra; Monday June 9. Kick-off: 7pm.

Raiders: 1. Anthony Milford 2. Reece Robinson 3. Jarrod Croker 4. Jack Wighton 5. Sami Sauiluma 6. Terry Campese (C) 7. Josh McCrone 8. David Shillington 9. Glen Buttriss 10. Brett White 11. Josh Papalii 12. Jarrad Kennedy 13. Shaun Fensom.

Interchange: 14. Mitch Cornish 15. Paul Vaughan 16. Dane Tilse 17. Shannon Boyd.

Coach: Ricky Stuart.

Broncos: 1. Ben Barba 2. Daniel Vidot 3. Justin Hodges (C) 4. Jack Reed 5. Dale Copley 6. Josh Hoffman 7. Ben Hunt 8. Josh McGuire 9. Andrew McCullough 10. Corey Parker (C) 11. Alex Glenn 12. Sam Thaiday 13. Matt Gillett.

Interchange: 14. Todd Lowrie 15. Corey Oates 16. Ben Hannatn 17. Jarrod Wallace 18. David Stagg 19. Lachlan Maranta (Two to be omitted).

Coach: Anthony Griffin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *