NRL Trials Week 3 Teams

The final week of trials before the season proper and perhaps the most telling week of all. Big-line players returning and line-ups set in stone after this one.

A lot at stake for many teams and a lot of players with something to prove. Just who will be picked, we shall wait and see.

Without further adieu, here are the Week 3 Trial teams:

Canberra Raiders v Newcastle Knights (#NRLTrials #NRLcannew); Seiffert Oval, Queanbeyan; Saturday February 21. Kick-off: 6:30pm

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Sisa Waqa 3. Jarrod Croker (C) 4. Edrick Lee 5. Jeremy Hawkins 6. Blake Austin 7. Mitch Cornish 8. David Shillington 9. Josh Hodgson 10. Dane Tilse 11. Josh Papalii 12. Sia Soliola 13. Paul Vaughan.

Interchange: 14. Sam Williams 15. Frank-Paul Nuuausala 16. Jarrad Kennedy 17. Shannon Boyd 18. Josh McCrone 19. Glen Buttriss 20. Joel Edwards 21. Jordan Rapana 22. Shaun Fensom.

Coach: Ricky Stuart.

Knights: 1. Kurt Gidley 2. James McManus 3. Dane Gagai 4. Sione Mata’utia 5. Akuila Uate 6. Jarrod Mullen 7. Tyrone Roberts 8. Kade Snowden 9. Adam Clydsdale 10. Korbin Sims 11. Beau Scott 12. Robbie Rochow 13. Jeremy Smith.

Interchange: 14. Tyler Randell 15. Chris Houston 16. David Fa’alogo 17. Jack Stockwell 18. Joey Leilua 19. Chanel Mata’utia 20. Jake Mamo 21. Joseph Tapine 22. Clint Newton.

Coach: Rick Stone.

Sydney Roosters v Manly Sea Eagles (#CommunityCup #NRLsydman); Central Coast Stadium, Gosford; Saturday February 21. Kick-off: 6:30pm.

Roosters: 1. Roger Tuivasa-Sheck 2. Daniel Tupou 3. Michael Jennings 4. Blake Ferguson 5. Shaun Kenny-Dowall 6. James Maloney 7. Mitch Pearce (C) 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Matt McIlwrick 10. Sam Moa 11. Boyd Cordner 12. Aidan Guerra 13. Issac Liu.

Interchange: 14. Jackson Hastings 15. Mitch Aubusson 16. Dylan Napa 17. Martin Kennedy 18. Kane Evans 19. Nene Macdonald 20. Willie Manu 21. Sio Siua Taukeiaho 22. Brendan Elliott.

Coach: Trent Robinson.

Sea Eagles: 1. Brett Stewart 2. Peta Hiku 3. Jamie Lyon (C) 4. Cheyse Blair 5. Clint Gutherson 6. Kieran Foran 7. Daly Cherry-Evans 8. Josh Starling 9. Matt Ballin 10. Willie Mason 11. Tom Symonds 17. Feleti Mateo 13. Dunamis Lui

Interchange: 12. Justin Horo 14. Jesse Sene-Lefao 15. James Hasson 16. Blake Leary 18. Luke Burgess 19. Jayden Hodges 20. Tony Satini 21. Michael Chee-Kam 22. Jake Trbojevic 23. David Williams 25. Brayden Wiliame 29. Jack Littlejohn.

Coach: Geoff Toovey.

North Queensland Cowboys v Gold Coast Titans (#NRLnqlgld); Barlow Park, Cairns; Saturday February 21. Kick-off: 7:30pm (local time).

Cowboys: Scott Bolton, Gavin Cooper, Lachlan Coote, Jake Granville, Ben Hannant, Sam Hoare, Rory Kostjaysn, Kane Linnett, Robert Lui, Tautau Moga, Michael Morgan, Justin O’Neill, Matt Scott, Keleip Tanginoa, Jason Taumalolo, Ray Thompson, Johnathan Thurston, Antonio Winterstein & Matt Wright.

Coach: Paul Green.

Titans: Will Zillman, Josh Hoffman, David Mead, James Roberts, Anthony Don, Aidan Sezer, Daniel Mortimer, Luke Douglas, Kierran Moseley, Nate Myles (C), Ryan James, David Taylor, Greg Bird.

Interchange: Ryan Simpkins, Matt White, Matt Robinson, Kane Elgey, Kevin Gordon, Eddy Pettybourne, Matt Srama, Brad Tighe & Lachlan Burr.

Coach: Neil Henry.

Wests Tigers v Cronulla Sharks (#NRLTrials #NRLwstcro); Campbelltown Sports Stadium; Saturday February 21. Kick-off: 7pm.

Tigers: 1. Shannon McDonnell 2. Kevin Naiqama 3. Tim Simona 4. Chris Lawrence 5. Pat Richards 6. Mitchell Moses 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods 9. Robbie Farah (C) 10. Keith Galloway 11. Curtis Sironen 12. Sauaso Sue 13. Dene Halatau.

Interchange: 14. Ava Seumanafagai 15. Matt Lodge 16. Martin Taupau 17. Brenden Santi 18. James Tedesco 19. Delouise Hoeter.

Coach: Jason Taylor.

Sharks: 1. Michael Gordon 2. Sosaia Feki 3. Gerard Beale 4. Ricky Leutele 5. Valentine Holmes 6. Ben Barba 7. Jeff Robson 8. Andrew Fifita 9. Michael Ennis 10. Matt Prior 11. Anthony Tupou 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C)

Interchange: 14.Pat Politoni 15. Tinirau Arona 18. Mitch Brown 19. Kyle Stanley 22. Jack Bird 26. Chris Heighington 35. David Fifita.

Coach: Shane Flanagan.

Brisbane Broncos v Redcliffe Dolphins (#NRLTrials #NRLbrired); Redcliffe Stadium; Saturday February 21. Kick-off: 7:30pm (local time).

Broncos: 1. Greg Eden 2. Corey Oates 3. Jack Reed 4. Dale Copley 5. Nikau Terupe 6. Darren Nicholls 7. Ash Taylor 8. Mitch Garbutt 9. Travis Waddell 10. Jarrod Wallace 11. Todd Lowrie 12. Matt Gillett 13. Jai Arrow.

Interchange: 14. Jayden Nikorima 15. Francis Molo 16. Brett Greinke 17. Ajuma Adams 18. Alex Barr 19. Paul Byrnes 20. Matt Parcell 21. Joe Boyce.

Coach: Kurt Richards.

Melbourne Storm v Canterbury Bulldogs (#NRLTrials #NRLmelcby); AAMI Park, Melbourne; Saturday February 21. Kick-off: 6:30pm.

Storm: Nelson Asofa-Solomona, Jesse Bromwich, Kenny Bromwich, Will Chambers, Tim Glasby, Blake Green, Ben Hampton, Tohu Harris, Ryan Hinchcliffe, Hymel Hunt, Felise Kaufusi, Richie Kennar, Marika Koroibete, Kurt Mann, Jordan McLean, Cameron Munster, Shaun Nona, Billy Slater, Kevin Proctor, Young Tonumaipea, Suliasi Vunivalu, Dayne Weston, Billy Brittain & Dale Finucane.

Coach: Craig Bellamy.

Bulldogs: 1. Brett Morris 2. Sam Perrett 3. Tim Lafai 4. Josh Morris 5. Curtis Rona 6. Moses Mbye 7. Trent Hodkinson 8. Sam Kasiano 9. Michael Lichaa 10. James Graham 11. Tony Williams 12. Josh Jackson 13. Aiden Tolman.

Interchange: 14. Greg Eastwood 15. Frank Pritchard 16. David Klemmer 17. Tim Browne 19. Matt Frawley 20. Chase Stanley 21. Damien Cook 22. Jacob Loko 23. Corey Thompson.

Coach: Des Hasler.

Penrith Panthers v Parramatta Eels (#NRLTrials #NRLpenpar); Pepper Stadium, Penrith. Kick-off: 7pm.

Panthers: 1. Matt Moylan 2. George Jennings 3. Dean Whare 4. Jamal Idris 5. David Simmons 6. Jamie Soward 7. Peter Wallace 8. Jeremy Latimore 9. James Segeyaro 10. Sam McKendry 11. Bryce Cartwright 12. Lewis Brown 13. Elijah Taylor.

Interchange: 14. Apisai Koroisau 17. Regan Campbell-Gillard 16. Ben Murdoch-Masila 19. Brent Kite 15. Sika Manu 18. Robert Jennings.

Coach: Ivan Cleary.

Eels: 1. Will Hopoate 2. Semi Radradra 3. Ryan Morgan 4. Beau Champion 5. Reece Robinson 6. Corey Norman 7. Luke Kelly 8. Darcy Lussick 9. Issac De Gois 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Anthony Watmough.

Interchange: 14. Junior Paulo 15. David Gower 16. Joseph Paulo 18. Nathan Peats.

Coach: Brad Arthur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.