NRL Rd 2 Teams

The first round is over and it flew by! Some big wins, some surprising wins, some stellar performances and some dour performances. Not the best by some teams, especially a few competition heavyweights but they now have an opportunity to bounce back in Rd 2.

So, without any more hesitation, here are the teams for Rd 2 of the NRL Telstra Premiership:

Canterbury Bulldogs v Parramatta Eels (#NRLcbypar); ANZ Stadium; Friday March 13. Kick-off: 7:35pm.

Bulldogs: 1. Brett Morris 2. Curtis Rona 3. Josh Morris 4. Tim Lafai 5. Sam Perrett 6. Moses Mbye 7. Trent Hodkinson 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. James Graham (C) 11. Josh Jackson 12. Tony Williams 13. Greg Eastwood.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. David Klemmer 16. Frank Pritchard 17. Tim Browne.

Coach: Des Hasler.

Eels: 1. Will Hopoate 2. Semi Radradra 3. Beau Champion 4. Brad Takairangi 5. Reece Robinson 6. Corey Norman 7. Chris Sandow 8. Darcy Lussick 9. Nathan Peats 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Anthony Watmough.

Interchange: 14. Issac De Gois 15. Joseph Paulo 16. Junior Paulo 17. David Gower 18. Danny Wicks 19. Pauli Pauli. (Two to be omitted).

Coach: Brad Arthur.


Cronulla Sharks v Brisbane Broncos (#NRLcbypar); Remondis Stadium, Cronulla; Friday March 13. Kick-off: 8:35pm.

Sharks: 1. Michael Gordon 2. Sosaia Feki 3. Gerard Beale 4. Ricky Leutele 5. Mitch Brown 6. Ben Barba 7. Jeff Robson 8. Andrew Fifita 9. Michael Ennis 10. Matt Prior 11. Jayson Bukuya 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Chris Heighington 15. Tinirau Arona 16. Anthony Tupou 17. David Fifita 18. Valentine Holmes 21. Sami Sauiluma (Two to be omitted).

Coach: Shane Flanagan.

Broncos: 1. Jordan Kahu 2. Dale Copley 3. Jack Reed 4. Justin Hodges (C) 5. Lachlan Maranta 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Josh McGuire 9. Andrew McCullough 10. Adam Blair 11. Alex Glenn 12. Matt Gillett 13. Corey Parker.

Interchange: 14. Jarrod Wallace 15. Joe Ofahengaue 16. Sam Thaiday 17. Kodi Nikorima.

Coach: Wayne Bennett.


Penrith Panthers v Gold Coast Titans (#NRLpengld); Carrington Park, Bathurst; Saturday March 14. Kick-off: 4:30pm.

Panthers: 1. Matt Moylan 2. George Jennings 3. Dean Whare 4. Jamal Idris 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Jamie Soward 7. Peter Wallace (C) 8. Sam McKendry 9. James Segeyaro 10. Brent Kite 11. Sika Manu 12. Lewis Brown 13. Elijah Taylor.

Interchange: 14. Tyrone Peachey 15. Jeremy Latimore 16. Reagan Campbell-Gillard 17. Bryce Cartwright 18. Isaah Yeo (One to be omitted).

Coach: Ivan Cleary.

Titans: 1. Will Zillman 2. Kevin Gordon 3. James Roberts 4. Josh Hoffman 5. David Mead 6. Aidan Sezer 7. Daniel Mortimer 8. Luke Douglas 9. Kierran Moseley 10. Eddy Pettybourne 11. Ryan James 12. Lachlan Burr 13. Nate Myles (C).

Interchange: 14. Agnatius Paasi 15. Mark Ioane 16. Matt Robinson 17. Matt Srama 18. Ryan Simpkins (One to be omitted).

Coach: Neil Henry.


Manly Sea Eagles v Melbourne Storm (#NRLmanmel); Brookvale Oval; Saturday March 14. Kick-off: 7pm.

Manly: 1. Brett Stewart 2. Cheyse Blair 3. Jamie Lyon (C) 4. Steve Matai 5. Peta Hiku 6. Jack Littlejohn 7. Daly Cherry-Evans 8. Willie Mason 9. Matt Ballin 10. Brenton Lawrence 11. Feleti Mateo 12. Tom Symonds 13. Dunamis Lui.

Interchange: 14. Jesse Sene-Lefao 15. Blake Leary 16. Ligi Sao 17. Luke Burgess 18. Justin Horo. (One to be omitted).

Coach: Geoff Toovey.

Storm: 1. Billy Slater 2. Young Tonumaipea 3. Will Chambers 4. Kurt Mann 5. Marika Koroibete 6. Blake Green 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Jordan McLean 11. Kevin Proctor 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Ryan Hinchcliffe 15. Tim Glasby 16. Dayne Weston 17. Felise Kaufusi.

Coach: Craig Bellamy.


North Queensland Cowboys (#NRLnqlnew); 1300 Smiles Stadium; Saturday March 14. Kick-off: 9pm (local time).

Cowboys: 1. Michael Morgan 2. Justin O’Neill 3. Matt Wright 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Robert Lui 7. Johnathan Thurston (C) 8. Matt Scott 9. Rory Kostjaysn 10. Ben Hannant 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Jake Granville 15. Kelepi Tanginoa 16. Scott Bolton 17. James Tamou 18. Lachlan Coote (One to be omitted).

Coach: Paul Green.

Knights: 1. Kurt Gidley (C) 2. James McManus 3. Dane Gagai 4. Joey Leilua 5. Akuila Uate 6. Jarrod Mullen 7. Tyrone Roberts 8. Kade Snowden 9. Adam Clydsdale 10. Korbin Sims 11. Beau Scott 12. Robbie Rochow 13. Jeremy Smith.

Interchange: 14. Tyler Randell 15. Chris Huston 16. David Fa’alogo 17. Jack Stockwell 18. Sione Mata’utia (One to be omitted).

Coach: Rick Stone.


South Sydney Rabbitohs v Sydney Roosters (#NRLsousyd); ANZ Stadium; Sunday March 15. Kick-off: 4pm.

Bunnies: 1. Greg Inglis (C) 2. Alex Johnston 3. Dylan Walker 4. Bryson Goodwin 5. Joel Reddy 6. Luke Keary 7. Adam Reynolds 8. George Burgess 9. Issac Luke 10. Dave Tyrrell 11. Glenn Stewart 12. John Sutton 13. Ben Lowe.

Interchange: 14. Chris Grevsmuhl 15. Jason Clark 16. Chris McQueen 17. Thomas Burgess 18. Tim Grant 19. Cam McInnes 20. Daryl Millard (Three to be omitted).

Coach: Michael Maguire.

Roosters: 1. Roger Tuivasa-Sheck 2. Daniel Tupou 3. Michael Jennings 4. Blake Ferguson 5. Shaun Kenny-Dowall 6. James Maloney 7. Mitch Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Matt McIlwrick 10. Sam Moa 11. Boyd Cordner 12. Aidan Guerra 13. Issac Liu.

Interchange: 14. Mitch Aubusson 15. Dylan Napa 16. Kane Evans 17. Sio Siua Taukeiaho.

Coach: Trent Robinson.


Canberra Raiders v New Zealand Warriors (#NRLcanwar); GIO Stadium, Canberra; Sunday March 15. Kick-off: 6:30pm.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Sisa Waqa 3. Jarrod Croker (C) 4. Edrick Lee 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Mitch Cornish 8. Josh Papalii 9. Josh Hodgson 10. Dan Tilse 11. Jarrad Kennedy 12. Iosia Soliola 13. Shaun Fensom.

Interchange: 14. Josh McCrone 15. Frank-Paul Nuuausala 16. Paul Vaughan 17. Luke Bateman.

Coach: Ricky Stuart.

Warriors: 1. Sam Tomkins 2. Jonathan Wright 3. Tuimoala Lolohea 4. Solomone Kata 5. Manu Vatuvei 6. Chad Townsend 7. Shaun Johnson 8. Jacob Lillyman 9. Thomas Leuluai 10. Ben Matulino 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman 13. Simon Mannering (C).

Interchange: 14. Nathan Friend 15. Ben Henry 16. Sam Lisone 17. Albert Vete 18. Matt Allwood (One to be omitted).

Coach: Andrew McFadden.


Wests Tigers v St George Illawarra Dragons (#NRLwstsgi); Campbelltown Stadium; Monday March 16. Kick-off: 7pm.

Tigers: 1. James Tedesco 2. Kevin Naiqama 3. Tim Simona 4. Chris Lawrence 5. Pat Richards 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods 9. Robbie Farah (C) 10. Keith Galloway 11. Curtis Sironen 12. Sauaso Sue 13. Martin Taupau.

Interchange: 14. Dene Halatau 15. Ava Seumanufagai 16. Matt Lodge 17. Brendan Santi 18. Kyle Lovett (One to be omitted).

Coach: Jason Taylor.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Eto Nabuli 3. Dane Nielsen 4. Dylan Farrell 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop 7. Benji Marshall 8. Leeson Ah Mau 9. Mitch Rein 10. George Rose 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Ben Creagh (C).

Interchange: 14. Rory O’Brien 15. Trent Merrin 16. Mike Cooper 17. Jack De Belin 19. Jake Marketo 21. Heath L’Estrange.

Coach: Paul McGregor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *