Holden Cup Teams Rd 5

Another quality round of the Holden Cup, as teams fought off late comebacks to win and individual talent was on display at will. Can that all continue and can the competition heavyweights maintain their current winning records?

Without further adieu, here are the Holden Cup sides for Rd 5:

Canterbury Bulldogs v South Sydney Rabbitohs (#NYCcbysou); ANZ Stadium; Friday April 3. Kick-off: 1:45pm.

Bulldogs: 1. Joseph Burchell 2. John Fomai 3. Reubenn Rennie 4. Michael Morgan 5. Ethan Natoli 6. Brad Keighran 7. Guy Hamilton 8. Jake Kamire 9. Ali Allouche 10. Darcy Maroske 11. Harry Pondekas 12. Peter Tiatia 13. Renouf To’amaga.

Interchange: 14. Alex Sorge 15. Mitch Subotin 16. Royce Hunt 17. Siaopo Tagaloa.

Coach: Scott Murray.

Souths: 1. Irae Simone 2. Damon Goolagong 3. Haimona Hiroti 4. John Olive 5. Josh Ellison 6. Wallace Tangiiti 7. Jordie Hedges 8. Treyvon Leuluai 9. Aaron Booth (C) 10. Zane Musgrove 11. Tulsa Saumamao 12. Hayden Preece 13. Clayton Williams.

Interchange: 14. Liam Coleman 15. Eden Syme 16. Joe Gardiner 17. Dominic Timeteo.

Coach: Ben Gardiner.

Referees: Peter Gough; Sideline Officials: Rohan Best & Kasey Badger.


Gold Coast Titans v Brisbane Broncos (#NYCgldbri); Cbus Super Stadium, Robina; Friday April 3. Kick-off: 6pm.

Titans: 1. Brian Kelly 2. Zac Spring 3. Jed Cartwright 4. Shaun Hudson 5. Rory Humphreys 6. Karl Lawton. 7. Brayden Torpy 8. Oshae Tuiasau 9. Deacon Fletcher 10. Max Elliott 11. Anthony Coleman 12. Shane Wright 13. Parahi Wilson.

Interchange: 14. Delayne Ahsby 15. Cade Maloney 16. Harrison Hughes 17. Jackson Clarke 18. Josh Berkers 19. Sam Swift (Two to be omitted).

Coach: Ben Woolf.

Broncos: 1. Paul Byrnes 2. Jonas Pearson 3. Jordan Drew 4. Jarryd Dodd 5. Nikau Terupe 6. Jayden Nikorima 7. Ash Taylor 8. George Fai 9. Jayden Berrell 10. Joe Ofahengaue 11. Jaydn Su’a 12. Alex Barr 13. Jai Arrow.

Interchange: 14. Kalolo Saitua 15. Keegan Hipgrave 16. Sam Lavea 17. Lindsay Collins.

Coach: Craig Hodges.

Referee: Nick Morel; Sideline Officials: Jarrod Cole & Belinda Sleeman.


Manly Sea Eagles v Canberra Raiders (#NRLmancan); Central Coast Stadium, Gosford; Saturday April 4. Kick-off: 12:10pm.

Manly: 1. Tom Trbojevic 2. Mitch Thomas 3. Luke Garner 4. Jesse Ramien 5. Lucas Price 6. Will Pearsall 7. Nicho Hynes 8. Addison Demetriou 9. Hugh Pratt 10. Jesse Maxwell 11. Matt Douglas 12. James Parker 13. Darcy Cox.

Interchange: 14. Jordan Sims 15. Moses Noovao-McGreal 16. Nick Lynn 17. Liam Knight.

Coach: David Heath.

Raiders: 1. Jack Hickson 2. Cameron Booth 3. Brenko Lee 4. Chevi ELlis 5. Thomas Cronan 6. Lachlan Lewis 7. Adam Lucas 8. Charlie MacKenzie 9. Dylan McGrath 10. Brett Solomon 11. Jack Williams 12. Jared McIlwrick 13. Luke Bateman (C).

Interchange: 14. Zac Woolford 15. Daniel Dole 16. Jordan Aiono 17. Connor Purcell 18. Morgan Boyle 19. Taniela Moa (Two to be omitted).

Coach: Michael Mantelli.

Referees: Phil Henderson & Chris Trenemann; Sideline Officials: Josh McGowan & Daniel Olford; Video Referees: Daniel Irvine & Chris Butler.


Newcastle Knights v St George Illawarra Dragons (#NYCnewsgi); Hunter Stadium, Newcastle. Saturday April 4. Kick-off: 5:15pm.

Knights: 1. Bryce Donovan 2. Brody Lam 3. Josh Birch 4. Braden Robson 5. Ken Tofilau 6. Brock Lamb 7. Jack Cogger 8. Josh King 9. Danny Levi (C) 10. Daniel Saifiti 11. Bradie Smith 12. Jacob Saifiti 13. Luke Yates.

Interchange: 14. Jack Kelly 15. Ben Steven 16. Faitotoa Faitotoa 17. Ben Stone 18. Fuiamamao Uta 19. Noah Easton (Two to be omitted).

Coach: Troy Pezet.

Dragons: 1. Matt Dufty 2. William Tom 3. Lachlan Stein 4. Izaac Thompson 5. Bessie Aufaga-Toomaga 6. Drew Hutchison 7. Adam Clune 8. Heheako Tuima 9. Abraham Atallah 10. Jack Kavanagh 11. Ryan James 12. Jacob Host 13. Hame Sele.

Interchange: 14. Josh Daley 15. Jay Gallagher 16. Nathan Leatigaga 17. Kelly Tate 18. Paora Kemp 19. Tom Freebairn (Two to be omitted).

Coach: Ben Hornby.

Referee: Tim Roby; Sideline Officials: Drew Oultram & Todd Smith.


Sydney Roosters v Cronulla Sharks (#NYCsydcro); Allianz Stadium; Sunday April 5. Kick-off: 1:45pm.

Roosters: 1. Latrell Mitchell 2. Charlie Taylor 3. Taane Milne 4. Joseph Manu 5. Roger Tuivasa-Sheck 6. Connor Watson 7. Jackson Hastings 8. Poasa Faamausili 9. Joey Lussick 10. Willis Meehan 11. Vincent Leuluai (C) 12. Piki Rogers 13. Nat Butcher.

Interchange: 14. Nick Newman 15. Sukamanu Raki 16. Ryan Turner 17. Richard Skelton 20. Shaq Mitchell (One to be omitted).

Coach: Adam Hartigan.

Sharks: 1. Joshua Addo-Carr 2. Levy Sopi 3. Thomas Levi 4. Jamayne Isaako 5. Semisi Vea 6. Monson Paewai 7. Travis Edwards 8. Alec Susino 9. Jayden Brailey 10. Tepitasi Fuilava 11. Anthony Moraitis 12. Ashleigh Nisbet 13. Harrison Muller.

Interchange: 14. Brad Deitz 15. Jayden McDonough 16. Pat Hasson 17. Francis Loloua-Tui.

Coach: TBA.

Referee: Matt Noyen; Sideline Officials: Michael Laverty & Liam Nicholls.


Parramatta Eels v Wests Tigers; ANZ Stadium; Monday April 6. Kick-off: 12:45pm.

Eels: 1. Bevan French 2. Abbas Miski 3. Tui Oloapu 4. Nathan Davis 5. Reimis Smith 6. Dylan Izzard 7. Zach Dockar-Clay 8. Tom Amone 9. Alec Bush 10. Alex Twal (C) 11. Tyrrell Fuimanono 12. Jordan Muna 13. Jeff Markus.

Interchange: 14. Brandon Raeli 15. Paula Kaufusi 16. Aaron Pene 17. Tepai Tepu-Smith 18. Atini Gafa (One to be omitted).

Coach: Alex Hales.

Tigers: 1. Sione Alofi 2. John Tohi 3. Mason Cerruto 4. Ryland Jacobs 5. Obed Karwhin 6. Te Maire Martin (C) 7. Eli Levido 8. JJ Felise 9. Jacob Liddle 10. Tiawharangi Araniu 11. Mark McCormack 12. Junior Tatola 13. Tyler Cassell.

Interchange: 14. Hala Masila 15. Thomas Grearly 16. Veiru Mapesone 17. Pio Sokobalavu 18. Matthew Woods (One to be omitted).

Coach: Brett Kimmorley.

Referees: Chris James & Lawrence McDonald; Sideline Officials: Jon Stone, Tim Roby, Todd Smith & Rohan Best; Video Referees: Daniel Irvine & Daniel Munro.


Melbourne Storm v New Zealand Warriors (#NYCmelwar); AAMI Park, Melbourne; Monday April 6. Kick-off: 2:45pm.

Storm: 1. Latrell Robinson 2. Tony Tumusa 3. Charnz Nicholl-Klokstad 4. Junior Kirisome 5. Maxwell Fesolai 6. Mack Mason 7. Jake Turpin 8. Ben Nakubuwai 9. Connor Donehue 10. Josh Kerr 11. Joe Stimson 12. Jamayne Taunoa-Brown 13. Brendan Frei.

Interchange: 14. Zion Ioka 15. Logan Houghton 16. Shae Ah Food 17. Charlie Galo 18. Jerry Lesai 19. Eli Vole (Two to be omitted).

Coach: Marc Brentnall

Warriors: TBA

Referee: Michael Gordon; Sideline Officials: James Vella & Phil Sung.


Penrith Panthers v North Queensland Cowboys (#NYCpennql); Pepper Stadium, Penrith; Monday April 6. Kick-off: 4:45pm.

Panthers: 1. Brent Naden 2. Braidon Burns 3. Christian Crighton 4. Jack Nelson 5. Joshua Jay 6. Dylan Edwards 7. Soni Luke 8. Stanton Albert 9. Maliko Filino 10. Moses Leota 11. Kade Ellis 12. Corey Harawira 13. Tyrone May.

Interchange: 14. Oliver Clark 15. Paea Pua 16. Thompson Tuigamala 17. Josh Grant.

Coach: Garth Brennan.

Cowboys: 1. Yamba Bowie 2. Gideon Mosby 3. Akeria Tia-Kilifi 4. Conor Carey 5. Scott Schulte 6. Ty Carucci 7. Cooper Bambling 8. Viliame Kikau 9. Brandon Smith 10. Braden Uele 11. Coen Hess 12. Andrew Niemoller 13. Kieran Quabba.

Interchange: 14. Trey Kemp 15. Jordan Kenworthy 16. David Munro 17. Ross Bella.

Coach: Todd Payten.

Referee: Kasey Badger; Sideline Officials: Ziggy Przeklasa-Adamski & Jeff Hartup.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *