NRL Teams Rd 6

My, how time flies. Heading into the sixth round of the NRL season already and now, there are no more unbeaten teams after the Knights loss. Some teams are finding their feet, whilst others are still struggling and producing inconsistent performances. Is Rd 6 where their fortunes can be reversed?

Some potential changes for a few sides this week, so without further adieu, here are the teams for Rd 6 of the NRL Telstra Premiership:

Brisbane Broncos v Sydney Roosters (#NRLbrisyd); Suncorp Stadium, Brisbane; Friday April 10, 2015. Kick-off: 7:35pm.

Broncos: 1. Lachlan Maranta 2. Corey Oates 3. Jack Reed 4. Dale Copley 5. Daniel Vidot 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Josh McGuire 9. Andrew McCullough 10. Sam Thaiday 11. Alex Glenn 12. Matt Gillett 13. Corey Parker (C).

Interchange: 14. Jarrod Wallace 15. Mitch Garbutt 16. Mitch Dodds 17. Kodi Nikorima 18. Francis Molo (One to be omitted).

Coach: Wayne Bennett.

Roosters: 1. Roger Tuivasa-Sheck 2. Daniel Tupou 3. Michael Jennings 4. Shaun Kenny-Dowall 5. Nene Macdonald 6. James Maloney 7. Mitch Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Matt McIlwrick 10. Sam Moa 11. Boyd Cordner 12. Mitch Aubusson 13. Isaac Liu.

Interchange: 14. Wille Manu 15. Dylan Napa 16. Kane Evans 17. Sio Siua Taukeiaho.

Coach: Trent Robinson


Cronulla Sharks v Newcastle Knights (#NRLnewcro); Remondis Stadium, Cronulla; Friday April 10. Kick-off: 7:35pm.

Sharks: 1. Valentine Holmes 2. Sosaia Feki 3. Ricky Leutele 4. Gerard Beale 5. Michael Gordon 6. Jack Bird 7. Jeff Robson 8. Andrew Fifita 9. Michael Ennis 10. Chris Heighington 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen.

Interchange: 14. Ben Barba 15. Anthony Tupou 16. Matt Prior 17. David Fifita 18. Tinirau Arona 19. Jayson Bukuya (Two to be omitted).

Coach: Shane Flanagan.

Knights: 1. Kurt Gidley (C) 2. James McManus 3. Dane Gagai 4. Joey Leilua 5. Akuila Uate 6. Jarrod Mullen 7. Tyrone Roberts 8. Kade Snowden 9. Adam Clydsdale 10. Korbin Sims 11. Chris Houston 12. Robbie Rochow 13. Jeremy Smith.

Interchange: 14. Tyler Randell 15. David Fa’alogo 16. Joseph Tapine 17. Jack Stockwell 18. Sione Mata’utia.

Coach: Rick Stone.


Parramatta Eels v Gold Coast Titans (#NRLpargld); Pirtek Stadium, Parramatta; Saturday April 11. Kick-off: 3pm.

Eels: 1. Will Hopoate 2. Bureta Faraimo 3. Ryan Morgan 4. John Folau 5. Reece Robinson 6. Corey Norman 7. Chris Sandow 8. Darcy Lussick 9. Nathan Peats 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Anthony Watmough.

Interchange: 14. Issac De Gois 15. Joseph Paulo 16. David Gower 17. Danny Wicks 18. Peni Terepo (One to be omitted).

Coach: Brad Arthur.

Titans: 1. Josh Hoffman 2. Anthony Don 3. James Roberts 4. Will Zillman 5. David Mead 6. Aidan Sezer 7. Kane Elgey 8. Luke Douglas 9. Kierran Moseley 10. Nate Myles (C) 11. Ryan James 12. Dave Taylor 13. Greg Bird.

Interchange: 14. Eddy Pettybourne 15. Agnatius Paasi 16. Lachlan Burr 17. Ryan Simpkins 18. Matt White (One to be omitted).

Coach: Neil Henry.


New Zealand Warriors v Wests Tigers (#NRLwarwst); Mt Smart Stadium, Auckland; Saturday April 11. Kick-off: 5:30pm.

Warriors: 1. Tuimoala Lolohea 2. Jonathan Wright 3. Konrad Hurrell 4. Solomone Kata 5. Manu Vatuvei 6. Chad Townsend 7. Shaun Johnson 8. Jacob Lillyman 9. Thomas Leuluai 10. Ben Matulino 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman 13. Simon Mannering (C).

Interchange: 14. Nathan Friend 15. Sebastine Ikahihifo 16. Sam Lisone 17. Albert Vete 18. Dominique Peyroux (One to be omitted).

Coach: Andrew McFadden.

Tigers: 1. James Tedesco 2. Kevin Naiqama 3. Tim Simona 4. Chris Lawrence 5. Pat Richards 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods 9. Robbie Farah (C) 10. Keith Galloway 11. Curtis Sironen 12. Kyle Lovett 13. Martin Taupau.

Interchange: 14. Dene Halatau 15. Ava Seumanufagai 16. Jack Buchanan 17. Sauaso Sue 18. Asipeli Fine.

Coach: Jason Taylor.


Penrith Panthers v Manly Sea Eagles (#NRLpenman); Pepper Stadium, Penrith; Saturday April 11. Kick-off: 7:30pm.

Panthers: 1. Matt Moylan 2. Josh Mansour 3. Waqa Blake 4. Jamal Idris 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Apisai Koroisau 7. Peter Wallace (C) 8. Sam McKendry 9. James Segeyaro 10. Jeremy Latimore 11. Sika Manu 12. Isaah Yeo 13. Elijah Taylor.

Interchange: 14. Tyrone Peachey 15. Nigel Plum 16. Reagan Campbell-Gillard 17. Bryce Cartwright.

Coach: Ivan Cleary.

Manly: 1. Brett Stewart 2. Cheyse Blair 3. Brayden Wiliame 4. Peta Hiku 5. Tom Trbojevic 6. Kieran Foran 7. Daly Cherry-Evans 8. Luke Burgess 9. Matt Ballin 10. Willie Mason 11. Jamie Buhrer 12. Tom Symonds 13. Dunamis Lui.

Interchange: 14. Jesse Sene-Lefao 15. Jake Trbojevic 16. Justin Horo 17. Ligi Sao.

Coach: Geoff Toovey.


Canberra Raiders v Melbourne Storm (#NRLcanman); GIO Stadium, Canberra; Sunday April 12. Kick-off: 2pm.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Edrick Lee 3. Jarrod Croker (C) 4. Sisa Waqa 5. Jeremy Hawkins 6. Blake Austin 7. Sam Williams 8. Josh Papalii 9. Josh Hodgson 10. Dane Tilse 11. Jarrad Kennedy 12. Iosia Soliola 13. Shaun Fensom.

Interchange: 14. Glen Buttriss 15. Frank-Paul Nuuausala 16. Paul Vaughan 17. Mark Nicholls.

Coach: Ricky Stuart.

Storm: 1. Billy Slater 2. Mahe Fonua 3. Will Chambers 4. Kurt Mann 5. Marika Koroibete 6. Blake Green 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Jordan McLean 11. Kevin Proctor 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Ryan Hinchcliffe 15. Tim Glasby 16. Dayne Weston 17. Felise Kaufusi.

Coach: Craig Bellamy.


St George Illawarra Dragons v Canterbury Bulldogs (#NRLsgicby); ANZ Stadium; Sunday April 12. Kick-off: 4pm.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Eto Nabuli 3. Euan Aitken 4. Dylan Farrell 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop 7. Benji Marshall 8. Leeson Ah Mau 9. Mitch Rein 10. Mike Cooper 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. George Rose 15. Jack de Belin 16. Jake Marketo 17. Heath L’Estrange 20. Rory O’Brien.

Coach: Paul McGregor.

Dogs: 1. Sam Perrett 2. Curtis Rona 3. Josh Morris 4. Moses Mbye 5. Corey Thompson 6. Josh Reynolds 7. Trent Hodkinson 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. Tim Browne 11. Josh Jackson 12. Tony Williams 13. Greg Eastwood.

Interchange: 14. Lloyd Perrett 15. Antonio Kaufusi 16. Frank Pritchard 17. Chase Stanley 18. Danny Fualalo (One to be omitted).

Coach: Des Hasler.


South Sydney Rabbitohs v North Queensland Cowboys (#NRLsounql); ANZ Stadium; Monday April 13. Kick-off: 7pm.

Souths: 1. Greg Inglis 2. Alex Johnston 3. Daryl Millard 4. Bryson Goodwin 5. Joel Reddy 6. John Sutton 7. Luke Keary 8. George Burgess 9. Issac Luke 10. Dave Tyrrell 11. Glenn Stewart 12. Chris McQueen 13. Jason Clark.

Interchange: 14. Ben Lowe 15. Chris Grevsmuhl 16. Tim Grant 17. Thomas Burgess 18. Cam McInnes 19. Nathan Brown (Two to be omitted).

Coach: Michael Maguire.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Matthew Wright 3. Tautau Moga 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Michael Morgan 7. Johnathan Thurston (C) 8. Matt Scott (C) 9. Jake Granville 10. James Tamou 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Rory Kostjaysn 15. John Asiata 16. Scott Bolton 17. Ben Hannant 18. Glenn Hall (One to be omitted).

Coach: Paul Green.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *