Holden Cup Teams Rd 7

Another week of the Holden Cup is drawing near and some teams are still flying high. Some recorded narrow wins, some record big wins. And the talent is on show in every game with a multitude of youngsters destined for bigger things.

Here are the Holden Cup teams for Rd 7:

St George Illawarra Dragons v Brisbane Broncos (#NYCsgibri); WIN Jubilee Oval, Wollongong; Friday April 17. Kick-off: 5:15pm.

Dragons: 1. Matthew Dufty 2. Rowland Kotobalavu 3. Lachlan Stein 4. Topiese Taufa 5. Bessie Aufaga-Toomaga 6. Thomas Freebairn 7. Adam Clune 8. Blake Lawrie 9. Abraham Atallah 10. Bronson Hoani 11. Ryan James 12. Jacob Host 13. Hame Sele.

Interchange: 14. Kelly Tate 15. Josh Daley 16. Nathan Leatigaga 17. Matthew Jurd.

Coach: Ben Hornby.

Broncos: 1. Paul Byrnes 2. Jonas Pearson 3. Jordan Drew 4. Jarryd Dodd 5. Nikau Terupe 6. Jayden Nikorima 7. Ashley Taylor 8. George Fai 9. Jayden Berrell 10. Joe Ofahengaue 11. Jaydn Su’a 12. Alex Barr 13. Jai Arrow.

Interchange: 14. Kalolo Saitaua 15. Keegan Hipgrave 16. Sam Lavea 17. Lindsay Collins.

Coach: Craig Hodges.

Referee: Phil Henderson; Sideline Officials: Ziggy Przeklasa-Adamski & James Vella.


Canterbury Bulldogs v Manly Sea Eagles (#NYCcbyman); Saturday April 18; Belmore Sports Ground. Kick-off: 12:30.

Bulldogs: 1. Josh Bergamin 2. John Fomai 3. Reubenn Rennie 4. Michael Morgan 5. Ethan Natoli 6. Brad Keighran 7. Guy Hamilton 8. Jake Kamire 9. Ali Allouche 10. Darcy Maroske 11. Harry Pondekas 12. Peter Tia Tia 13. Renouf To’Omaga.

Interchange: 14. Alex Sorge 15. Mitchell Subotin 16. Siaopo Tagaloa 19. Josh Montgomery.

Coach: Scott Murray

Manly: 1. Lucas Price 2. Kyle Saunders 3. Mitch Britton 4. Jesse Ramien 5. Scott Moran 6. Will Pearsall 7. Riley Travers 8. Liam Knight 9. Hugh Pratt 10. Jesse Maxwell 11. Rhys Armstrong 12. James Parker 13. Darcy Cox.

Interchange: 14. Nicholas Lynn 15. Moses Noovao-McGreal 16. Jyi Seymour 17. Addison Demetriou.

Coach: David Heath.

Referee: Liam Nicholls; Sideline Officials: Phil Sung & Jeff Hartup.


Gold Coast Titans v Penrith Panthers (#NYCgldpen); Saturday April 18; Cbus Super Stadium, Robina. Kick-off: 12:40pm.

Titans: 1. Brian Kelly 2. Tevita Folau 3. Jed Cartwright 4. Shaun Hudson 5. Rory Humphries 6. Karl Lawton 7. Brayden Torpy 8. Oshea Tuiasau 9. Delayne Ashby 10. Max Elliott 11. Shaun Wright 12. Hayden Schwass 13. Parahi Wilson.

Interchange: 14. Ethan Page 15. Joshua Berkers 17. Daniel Schwass 18. Christian Mika 19. Nathan Watts (One to be omitted).

Coach: Kristian Woolf.

Panthers: 1. Brent Naden 2. Joshua Jay 3. Christian Crighton 4. Maliko Filino 5. Jack Nelson 6. Dylan Edwards 7. Soni Luke 8. Stanton Albert 9. Tyrone May 10. Moses Leota 11. James Fisher-Harris 12. Corey Harawira 13. Oliver Clark.

Interchange: 14. Kade Ellis 15. Soni Hala 16. Thomas Tuigamala 17. Manu Enise 19. Paea Pua.

Coach: Cam Ciraldo.

Referees: Michael Gordon & Clayton Sharpe; Sideline Officials: Jarrod Cole & Dan Munroe; Video Referee: Luke Patten.


North Queensland Cowboys v New Zealand Warriors (#NYCnqlwar); 1300 Smiles Staidum, Townsville; Saturday April 18. Kick-off: 3:15pm.

Cowboys: 1. Yamba Bowie 2. Gideon Mosby 3. Akeripa Tia-Kilifi 4. Conor Carey 5. Sam Smith 6. Ty Carucci 7. Cooper Bambling 8. Viliame Kikau 9. Brandon Smith 10. Braeden Uele 11. Coen Hess 12. Andrew Niemoller 13. Kieran Quabba.

Interchange: 14. Jordan Kenworthy 15. David Munro 16. Ross Bella 17. Bill Cullen.

Coach: Todd Payten.

Warriors: TBA.


Melbourne Storm v Sydney Roosters (#NYCmelsyd); AAMI Park, Melbourne; Saturday April 18. Kick-off: 5pm.

Storm: 1. Latrell Robinson 2. Tony Tumusa 3. Charnze Nicholl-Klokstad 4. Junior Kirisome 5. Jerry Leasi 6. Zion Ioka 7.Jake Turpin 8. Ben Nakubuwai 9. Mack Mason 10. Josh Kerr 11. Joe Stimson 12. Shae Ah Fook 13. Brendan Frei.

Interchange: 14. Connor Donehue 15. Eli Vole 16. Jamayne Taunoa-Brown 17. Charlie Galo.

Roosters: 1. Latrell Mitchell 2. Charlie Taylor 3. Joseph Manu 4. Taane Milne 5. John Tuivasa-Sheck 6. Connor Watson 7. Jackson Hastings 8. Poasa Faamausili 9. Joey Lussick 10. Richard Skelton 11. Alex Lyons 12. Reuben Porter 13. Nat Butcher.

Interchange: 14. Zac Nicholls 15. Sukamanu Raki 16. Ryan Turner 17. Billy Tsikrikas 18. Miseli Vaikeli 20. Shaq Mitchell (Two to be omitted).

Coach: Adam Hartigan.

Referee: Belinda Sleeman; Sideline Officials: Liam Kennedy & Josh McGowan.


Wests Tigers v Canberra Raiders (#NYCwstcan); Saturday April 19; Leichhardt Oval. Kick-of: 11:45am.

Tigers: 1. Jeremy Marshall-King 2. Tom Satterthwaite 3. John Tohi 4. Ryland Jacobs 5. Obed Karhwin 6. Te Maire Martin 7. Vieru Mapesone 8. JJ Felise 9. Jacob Liddle 10. Thomas Grearly 11. Mark McCormack 12. Junior Tatola 13. Matt Woods.

Interchange: 14. Tiawhairangi Aranui 15. Pio Sokobalavu 16. Tom Harris 17. Dwayne Lemafa 18. Esan Marsters (One to be omitted).

Coach: Brett Kimmorley.

Raiders: 1. Thomas Cronan 2. Jordyn Ballard 3. Brenko Lee 4. Chevy Ellis 5. Cameron Booth 6. Jared McIlwrick 7. Brad Speechley 8. Charlie MacKenzie 9. Simon Woolford 10. Brett Solomon 11. Jack Williams 12. Taniela Moa 13. Luke Bateman.

Interchange: 14. Adam Lucas 15. Daniel Dole 16. Jordan Aiono 17. Morgan Boyle.

Coach: Michael Mantelli.

Referees: Lawrence McDonnell & Chris Butler; Sideline Officials: Rohan Best, Todd Smith, Tim Roby & Jon Stone; Video Referees: Daniel Irvine & Adam Gee.


Newcastle Knights v Parramatta Eels (#NYCnewpar); Hunter Stadium, Newcastle; Sunday April 19. Kick-off: 1:45pm.

Knights: 1. Bryce Donovan 2. Fuimamao Uta 3. Josh Birch 4. Braden Robson 5. Ken Tofilau 6. Brock Lamb 7. Josh Cogger 8. Josh King 9. Danny Levi (C) 10. Daniel Saifiti 11. Bradie Smith 12. Jacob Saifiti 13. Luke Yates.

Interchange: 14. Jackson Kelly 15. Ben Steven 16. Faitotoa Faitotoa 17. Ben Stone 18. Noah Easton (One to be omitted).

Coach: Troy Pezet.

Eels: 1. Bevan French 2. Abbas Miskie 3. Atina Gafa 4. Nathan Davis 5. Reimis Smith 6. Jason Vidal 7. Zach Dockar-Clay 8. Brandon Raeli 9. Dylan Izzard 10. Alex Twal (C) 11. Tyrell Fuimaono 12. Jordan Muna 13. Tom Amone.

Interchange: 14. Alec Bush 15. Paula Kaufusi 16. Aaron Pene 17. Tepai Tepu-Smith.

Coach: Steven Hales.


Cronulla Sharks v South Sydney Rabbitohs (#NYCcrosou); Remondis Stadium; Monday April 20. Kick-off: 4:45pm.

Sharks: 1. Ryan Cummins 2. Levy Sopi 3. Monson Paewai 4. Tuli Leota 5. Semisi Vea 6. Jamayne Isaako 7. Jayden Brailey 8. Alec Susino 9. Brad Deitz 10. Patrick Hasson 11. Anthony Moraitis 12. Jayden McDonough 13. Harrison Muller.

Interchange: 14. Ashleigh Nisbet 15. Tepatasi Fuiava 16. Francis Laloua-Tui 17. John Leger 18. Zane Walford 19. Daniel Liddicoat 20. Thomas Levi 21. Josh Addo-Carr.

Coach: James Shepherd.

Bunnies: 1. Jordie Hedges 2. Damon Goolagong 3. Haimona Hiroti 4. Irae Simone 5. Josh Ellison 6. Wallace Tangiiti 7. Chad O’Donnell 8. Clayton Williams 9. Aaron Booth (C) 10. Dominic Timoteo 11. Hayden Preece 12. Jacob McCudden 13. Eden Syme.

Interchange: 14. Liam Coleman 15. James Gardiner 16. Joe Besgrove 17. Tom Perrin.

Coach: Troy Finch.

Referee: Jon Stone; Sideline Officials: Rohan Best & Liam Nicholls.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *