VB NSW Cup Teams Rd 6

Another week of NSW Cup teams, with some sides boasting first-grade talent galore. Despite strong performances from some players last week, they could not break into their first-grade side. No more beating around the bush.

Without further adieu, here are the NSW Cup sides for Rd Six:

Canterbury Bulldogs v Manly Sea Eagles (#VBNSWCup); ANZ Stadium; Friday April 17. Kick-off: 5:15pm.

Bulldogs: 1. Jaline Graham 2. Tautalatasi Tasi 3. Levi Dodd 4. Tyrone Phillips 5. Jarrod McInally 6. Matt Frawley 7. Lindon McGrady 8. Herman Ese’ese 9. Damien Cook 10. Vincent Rennie 11. Shaun Lane 12. Adam Elliott 13. Jason Schirnack.

Interchange: 14. Dane Chisholm 15. Tupou Iongi 16. David Minute 17. Brad Clark.

Coach: Andrew Patmore.

Manly: 1. David Williams (C) 2. Dom Reardon 3. Luke Garner 4. Tony Satini 5. Ben Fritz 6. Kurt Aldridge 7. Manaia Rudolph 8. Siosaia Vave 9. Jayden Hodges 10. Tyson Andrews 11. Jordan Latham 12. Blake Leary 13. Michael Chee-Kam.

Interchange: 14. Nicholas Lynn 15. Todd Wilson 16. Uiti Baker 17. Vinny Ngaro.

Coach: Luke Williamson.

Referee: Tim Roby; Sideline Officials: Mitch Stone & Jay Farlow.


Wests Tigers v Illawarra Cutters (#VBNSWCup); Leichhardt Oval; Saturday April 18. Kick-off: 10:45am.

Tigers: 1. Shannon McDonnell 2. Kurtis Rowe 3. Delouise Hoeter 4. Tim Moltzen 5. Keith Lulia 6. Penani Manumalealii 7. Josh Drinkwater (C) 8. Salesi Funaki 9. Manaia Cherrington 10. Michael Bullock 11. Lamar Liolevave 12. Asipeli Fine 13. Brenden Santi.

Interchange: 14. Inno Innosesio 15. Wes Lolo 16. Matt Lodge 17. Jordan Grant.

Coach: Paul Fletcher.

Cutters: 1. Justin Hunt 2. Tyron Cranston 3. Charly Runciman 4. Junior Vaivai 5. Yaw Kiti Glymin 6. Drew Hutchison 7. Shannon Crook 8. Rory O’Brien 9. Craig Garvey 10. Rulon Nutira 11. Nathan Green 12. Adam Tuimavave-Gerrard 13. Shannon Wakeman.

Interchange: 14. Kris Keating 15. Sam Coster 16. Jacob Hind 17. Fraser Alcock.

Coach: Scott Logan.

Referee: Drew Oultram; Sideline Officials: Michael Laverty & Jimmy Oliveira.


Penrith Panthers v New Zealand Warriors (#VBNSWCup); Pepper Stadium, Penrith; Saturday April 18. Kick-off: 3pm.

Panthers: 1. Will Smith 2. Eddie Aiono 3. Nu Akeripa 4. George Jennings 5. David Simmons 6. Adrian Davis 7. Sam Scarlett 8. Sam Anderson 9. Sione Katoa 10. Leilani Latu 11. Tupou Sopoaga 12. Chris Smith 13. Andy Saunders.

Interchange: 14. Brendan Attwood 15. Rodney Coates 16. Wellington Albet 17. Pat Hollis 19. Matt Eisenhuth.

Coach: Garth Brennan.

Warriors: 1. Glen Fisiiahi 2. Ken Maumalo 3. Jarrod Tua 4. David Fusitu’a 5. Viliami Kaveinga 6. Api Pewhairangi 7. Sam Cook 8. Suaia Matagi 9. Siliva Havili 10. Sam Rapira 11. Sione Lousi 12. John Palavi (C) 13. Sebastine Ikahihifo.

Interchange: 14. David Bhana 15. Charlie Gubb 16. Nathaniel Peteru 17. James Bell 18. Malo Solomona (One to be omitted).

Coach: Stacey Jones.

Referee: Damien Briscoe; Sideline Officials: Matt Damaso & John Woods.


Newtown Jets v Mounties (#VBNSWCup); Henson Park; Saturday April 18. Kick-off: 3pm.

Jets: 1. Nathan Gardner 2. Daniel Abou-Sleiman 3. Mitch Brown 4. Blake Ayshford 5. Nesiasi Mataitonga 6. Dallas Wells 7. Todd Murphy 8. Ray Moujali 9. Pat Politoni 10. Saulala Houma 11. Jack Noble 12. Patrice Siolo 13. Tim Robinson.

Interchange: 14. Andrew Pearn 15. Kurt Kara 16. Kurt Dillon 17. Malakai Houma.

Coach: Greg Matterson.

Mounties: 1. Jack Ahearn 2. Bill Tupou 3. Dave Cahalane 4. Mitch Cronin 5. Gus Aiga 6. Josh McCrone 7. Mitch Cornish 8. Kyle O’Donnell 9. Kurt Baptiste 10. Willie Mataka 11. Patrick Mago 12. Mitch Barnett 13. Clay Priest.

Interchange: 14.Sam Duggan 15. Pat Mataele 16. Rhys Kennedy 17. Jake Goodwin.

Coach: Stephen Antonelli.

Referees: Daniel Olford; Sideline Officials: Richard Daizli & Brendan Wood.


Newcastle Knights v Wentworthville Magpies (#VBNSWCup); Hunter Stadium, Newcastle; Sunday April 19. Kick-off: 11:45am.

Knights: 1. Nathan Ross 2. Jake Mamo 3. Chanel Mata’utia 4. Pat Mata’utia 5. Honeti Tuha 6. Carlos Tuimavave 7. Jaelen Feeney 8. Sam Mataora 9. Chad Redman 10. Paterkia Vaivai 11. Lachlan Fitzgibbon 12. Marvin Filipo 13. Clint Newton (C).

Interchange: 14. Danny Kerr 15. James Taylor 16. Ben Tupou 20. Jake Finn.

Coach: Matt Lantry.

Magpies: 1. Adam Quinlan 2. Halauafu Lavaka 3. Ben Crooks 4. Fabian Goodall 5. Jake Buttler-Fleming 6. Ryan Matterson 7. Luke Kelly 8. Richie Fa’aoso 9. Lionel O’Mally 10. Pauli Pauli 11. Tepai Moeroa 12. Joseph Ualesi 13. Cody Nelson.

Interchange: 14. Sam Gorman 14. Fred Pakutoa 22. Taniela Lasalo 17. Beau Henry 18. Daniel Alvaro 19. Tui Kamikamica.

Coach: Brett Cook.

Referees: Ziggy Przeklasa-Adamski; Sideline Officials: Mitch Stone & Brendan Lucas.


North Sydney Bears v Wyong Roos (#VBNSWCup); North Sydney Oval; Sunday April 19. Kick-off: 3pm.

Bears: 1. Cody Walker 2. John Olive 3. Aaron Gray 4. Ed Murphy 5. Sam Manuleleua 6. Brad Wall 7. Darren Nicholls 8. Nathaniel Neale 9. Matt Hyland 10. Jesse Roberts 11. Brock Gray 12. Jack Gosiewski 13. Scott Sorenson.

Interchange: 14. Jethro Friend 15. Keresoma Sione 16. Fred Junior Mauala 17. Michael Ross.

Coach: Ben Gardiner.

Roos: 1. Chris Centrone 2. Brendan Elliott 3. Bennett Leslie 4. Yileen Gordon 5. Nathan Stapleton 6. Brock Molan 7. Tyler Cornish 8. Magnus Stromquist 9. Mitch Williams 10. Eloni Vunakece 11. Samisoni Langi 12. Leivaha Pulu 13. Jack Siejka.

Interchange: 14. Abraham Papalii 15. Shaun Boss 16. Jake Lewis 17. Alex Langbridge 18. Carne Doyle-Manga.

Coach: Rip Taylor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *