NRL Teams Rd 8

Hard to believe that the season is already in Rd 8. Time has flown! Everything is neck and neck, as just a few points separate the the top teams to the bottom teams. Very even competition this year. Some teams want to keep momentum going, whilst others need to find some. Injury news out of some camps will result in changes.

Without further adieu, here are the teams for Rd 8 of the NRL Telstra Premiership:

Canterbury Bulldogs v Wests Tigers (#NRLcbywst); ANZ Stadium; Friday April 24. Kick-off: 7:45pm.

Dogs: 1. Sam Perrett 2. Curtis Rona 3. Josh Morris 4. Chase Staley 5. Corey Thompson 6. Josh Reynolds 7. Trent Hodkinson 8. Aiden Tolman (C) 9. Michael Lichaa 10. Tim Browne 11. Josh Jackson 12. Tony Williams 13. Greg Eastwood.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Lloyd Perrett 16. Frank Pritchard 17. Moses Mbye 18. Danny Fualalo 19. Antonio Kaufusi 20. Herman Ese’ese (Three to be omitted).

Coach: Des Hasler.

Tigers: 1. James Tedesco 2. Kevin Naiqama 3. Chris Lawrence 4. Tim Simona 5. Pat Richards 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods 9. Robbie Farah (C) 10. Ava Seumanufagai 11. Curtis Sironen 12. Kyle Lovett 13. Martin Taupau.

Interchange: 14. Dene Halatau 15. Matt Lodge 16. Jack Buchanan 17. Sauaso Sue 18. Delouise Hoeter (One to be omitted).

Coach: Jason Taylor.


New Zealand Warriors v Gold Coast Titans (#NRLwargld); Mt Smart Stadium, Saturday April 25. Kick-off: 11:45am (AEDT).

Warriors: 1. Tuimoala Lolohea 2. Jonathan Wright 3. David Fusitu’a 4. Solomone Kata 5. Manu Vatuvei 6. Chad Townsend 7. Shaun Johnson 8. Jacob Lillyman 9. Thomas Leuluai 10. Ben Matulino 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman 13. Simon Mannering (C).

Interchange: 14. Nathan Friend 15. Raymond Faitala-Mariner 16. Sam Lisone 17. Sam Rapira 18. Dominique Peyroux (One to be omitted).

Coach: Andrew McFadden.

Titans: 1. Josh Hoffman 2. Anthony Don 3. James Roberts 4. Will Zillman 5. David Mead 6. Aidan Sezer 7. Kane Elgey 8. Luke Douglas 9. Beau Falloon 10. Nate Myles (C) 11. Ryan James 12. Lachlan Burr 13. Greg Bird.

Interchange: 14. Matt White 15. Eddy Pettybourne 16. Matt Robinson 17. Kierran Moseley 18. Mark Ioane (One to be omitted).

Coach: Neil Henry.


Newcastle Knights v North Queensland Cowboys (#NRLnewnql); Hunter Stadium, Newcastle; Saturday April 25. Kick-off: 2pm.

Knights: 1. Kurt Gidley (C) 2. James McManus 3. Dane Gagai 4. Joey Leilua 5. Akuila Uate 6. Jarrod Mullen 7. Tyrone Roberts 8. Kade Snowden 9. Adam Clydsdale 10. Korbin Sims 11. Chris Houston 12. Tariq Sims 13. Jeremy Smith.

Interchange: 14. Tyler Randell 15. David Fa’alogo 16. Joseph Tapine 17. Jack Stockwell 18. Sione Mata’utia (One to be omitted).

Coach: Rick Stone.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Justin O’Neill 3. Tautau Moga 4. Kane Linnett 5. Antonio Wintersten 6. Michael Morgan 7. Johnathan Thurston (C) 8. Matt Scott (C) 9. Jake Granville 10. James Tamou 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Rory Kostjaysn 15. John Asiata 16. Scott Bolton 17. Ben Hannant 19. Ray Thompson (One to be omitted).

Coach: Paul Green.


Sydney Roosters v St George Illawarra Dragons (#NRLsydsgi); Allianz Stadium, Moore Park; Saturday April 25. Kick-off: 4pm.

Roosters: 1. Roger Tuivasa-Sheck 2. Daniel Tupou 3. Michael Jennings 4. Shaun Kenny-Dowall 5. Nene Macdonald 6. James Maloney 7. Mitch Pearce (C) 8. Dylan Napa 9. Jake Friend 10. Sam Moa 11. Boyd Cordner 12. Mitch Aubusson 13. Sio Siua Taukeiaho.

Interchange: 14. Willie Manu 15. Isaac Liu 16. Kane Evans 17. Lagi Setu 18. Matt McIlwrick (One to be omitted).

Coach: Trent Robinson.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Eto Nabuli 3. Euan Aitken 4. Dylan Farrell 5. Peter Mata’utia 6. Gareth Widdop 7. Benji Marshall 8. Leeson Ah Mau 9. Mitch Rein 10. Mike Cooper 11. Will Matthews 12. Joel Thompson 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Ben Creagh (C) 15. Jack De Belin 16. Jake Marketo 17. Heath L’Estrange 18. George Rose 19. Drew Hutchison 20. Yaw Kiti Glymin (Three to be omitted).

Coach: Paul McGregor.


Melbourne Storm v Manly Sea Eagles (#NRLmelman); AAMI Park, Melbourne; Saturday April 25. Kick-off: 6:15pm.

Storm: 1. Cameron Munster 2. Mahe Fonua 3. Will Chambers 4. Kurt Mann 5. Marika Koroibete 6. Blake Green 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Jordan McLean 11. Kevin Proctor 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Ryan Hinchcliffe 15. Tim Glasby 16. Dayne Weston 17. Felise Kaufusi 19. Kenny Bromwich 21. Tom Learoyd-Lahrs (Two to be omitted).

Coach: Craig Bellamy.

Manly: 1. Peta Hiku 2. Cheyse Blair 3. Brayden Wiliame 4. Steve Matai (C) 5. David Williams 6. Kieran Foran 7. Daly Cherry-Evans 8. Jake Trbojevic 9. Matt Ballin (C) 10. Willie Mason 11. Jamie Buhrer 12. Justin Horo 13. Tom Symonds

Interchange: 14. James Hasson 15. Luke Burgess 16. Dunamis Lui 17. Ligi Sao 20. Jayden Hodges (One to be omitted).

Coach: Geoff Toovey.

Brisbane Broncos v Parramatta Eels (#NRLbripar); Suncorp Stadium, Brisbane; Saturday April 25. Kick-off: 8pm.

Broncos: 1. Lachlan Maranta 2. Corey Oates 3. Jack Reed 4. Dale Copley 5. Daniel Vidot 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Josh McGuire 9. Andrew McCullough 10. Adam Blair 11. Matt Gillett 12. Sam Thaiday 13. Corey Parker (C).

Interchange: 14. Jarrod Wallace 15. Francis Molo 16. Mitch Dodds 17. Kodi Nikorima.

Coach: Wayne Bennett.

Eels: 1. Reece Robinson 2. Bureta Faraimo 3. Will Hopoate 4. Brad Takairangi 5. John Folau 6. Corey Norman 7. Chris Sandow 8. Darcy Lussick 9. Nathan Peats 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. David Gower 13. Anthony Watmough.

Interchange: 14. Issac De Gois 15. Joseph Paulo 16. Danny Wicks 17. Peni Terepo 18. Richie Fa’aoso.

Coach: Brad Arthur.


Penrith Panthers v Cronulla Sharks (#NRLpencro); Pepper Stadium, Penrith; Sunday April 26. Kick-off: 2pm.

Panthers: 1. Matt Moylan 2. George Jennings 3. Dean Whare 4. Waqa Blake 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Apisai Koroisau 7. Issac John 8. Sam McKendry 9. James Segeyaro 10. Jeremy Latimore 11. Sika Manu 13. Isaah Yeo 13. Nigel Plum.

Interchange: 14. Tyrone Peachey 15. Sam Anderson 16. Reagan Campbell-Gillard 17. Bryce Cartwright 18. Tupou Sopoaga 19. Will Smith 22. Robert Jennings (Three to be omitted).

Coach: Ivan Cleary.

Sharks: 1. Valentine Holmes 2. Sosaia Feki 3. Ricky Leutele 4. Gerard Beale 5. Michael Gordon 6. Jack Bird 7. Jeff Robson 8. Matt Prior 9. Michael Ennis 10. Chris Heighington 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Jayson Bukuya 15. Anthony Tupou 16. Ben Barba 17. Tinirau Arona 18. Sam Tagataese (One to be omitted).

Coach: Shane Flanagan.


South Sydney Rabbitohs v Canberra Raiders (#NRLsoucan); Barlow Park, Cairns; Sunday April 26. Kick-off: 4pm.

Bunnies: 1. Greg Inglis (C) 2. Alex Johnston 3. Dylan Walker 4. Bryson Goodwin 5. Joel Reddy 6. Cam McInnes 7. Luke Keary 8. George Burgess. 9. Issac Luke 10. Dave Tyrrell 11. Glenn Stewart 12. Chris McQueen 13. Jason Clark.

Interchange: 14. Chris Grevsmuhl 15. Nathan Brown 16. Tim Grant 17. Thomas Burgess.

Coach: Michael Maguire.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Edrick Lee 3. Jarrod Croker (C) 4. Sisa Waqa 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Sam Williams 8. Paul Vaughan 9. Josh Hodgson 10. Frank-Paul Nuuausala 11. Josh Papalii 12. Iosia Soliola 13. Shaun Fensom.

Interchange: 14. Kurt Baptiste 15. Jarrad Kennedy 16. Mark Nicholls 17. Shannon Boyd 18. Kyle O’Donnell 19. Jeremy Hawkins.

Coach: Ricky Stuart.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *