NRL Teams Rd 10

Already 10 rounds in and the action does not disappoint! Action galore, wins galore, surprises galore! You name it, the NRL has had it this season. Some teams desperately need to get their win totals up, whilst others will want to consolidate their good starts and form. All teams with something to play for in this round and a lot on the line leading into Origin.

Here are the teams for Rd 10 of the NRL Telstra Premiership:

Canterbury Bulldogs v Sydney Roosters (#NRLcbysyd); ANZ Stadium, Olympic Park; Friday May 15. Kick-off: 7:45pm.

Dogs: 1. Sam Perrett 2. Curtis Rona 3. Josh Morris 4. Chase Stanley 5. Corey Thompson 6. Josh Reynolds 7. Trent Hodkinson 8. James Graham (C) 9. Michael Lichaa 10. Aiden Tolman 11. Josh Jackson 12. Tony Williams 13. Greg Eastwood.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Tim Browne 16. Frank Pritchard 17. Moses Mbye 19. David Klemmer 21. Antonio Kaufusi 22. Lloyd Perrett.

Coach: Des Hasler.

Roosters: 1. Roger Tuivasa-Sheck 2. Daniel Tupou 3. Michael Jennings 4. Mitch Aubusson 5. Shaun Kenny-Dowall 6. James Maloney 7. Mitch Pearce (C) 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Sam Moa 11. Boyd Cordner 12. Aidan Guerra 13. Issac Liu.

Interchange: 14. Jackson Hastings 15. Sio Siua Taukeiaho 16. Kane Evans 17. Dylan Napa.

Coach: Trent Robinson.


North Queensland Cowboys v Brisbane Broncos (#NRLnqlbri); 1300 Smiles Stadium, Townsville; Friday May 15. Kick-off: 7:45pm.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Matthew Wright 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Michael Morgan 7. Johnathan Thurston (C) 8. Matt Scott (C) 9. Jake Granville 10. James Tamou 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. John Asiata.

Interchange: 14. Ray Thompson 15. Ben Spina 16. Ben Hannant 17. Sam Hoare 18. Rory Kostjaysn (One to be omitted).

Coach: Paul Green.

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Jordan Kahu 3. Jack Reed 4. Justin Hodges (C) 5. Lachlan Maranta 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Sam Thaiday 9. Andrew McCullouh 10. Adam Blair 11. Alex Glenn 12. Matt Gillett 13. Corey Parker.

Interchange: 14. Jarrod Wallace 15. Francis Molo 16. Corey Oates 17. Kodi Nikorima.

Coach: Wayne Bennett.


Parramatta Eels v New Zealand Warriors (#NRLparwar); Pirtek Stadium, Parramatta; Saturday May 16. Kick-off: 3pm.

Eels: 1. Reece Robinson 2. Semi Radradra 3. Will Hopoate 4. Brad Takairangi 5. Ryan Morgan 6. Corey Norman 7. Luke Kelly 8. Danny Wicks 9. Nathan Peats 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Anthony Watmough.

Interchange: 14. Issac De Gois 15. Pauli Pauli 16. Richie Fa’aoso 17. Peni Terepo.

Coach: Brad Arthur.

Warriors: 1. Tuimoala Lolohea 2. Jonathan Wright 3. Dominique Peyroux 4. Solomone Kata 5. Manu Vatuvei 6. Chad Townsend 7. Shaun Johnson 8. Jacob Lillyman 9. Thomas Leuluai 10. Ben Matulino 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman 13. Simon Mannering (C).

Interchange: 14. Nathan Friend 15. Sione Lousi 16. Sam Lisone 17. Albert Vete 18. Raymond Faitala-Mariner (One to be omitted).

Coach: Andrew McFadden.


Gold Coast Titans v Cronulla Sharks (#NRLgldcro); Cbus Super Stadium, Robina; Saturday May 16. Kick-off: 5:30pm.

Titans: 1. Josh Hoffman 2. Anthony Don 3. James Roberts 4. Will Zillman 5. David Mead 6. Aidan Sezer 7. Kane Elgey 8. Luke Douglas 9. Kierran Moseley 10. Nate Myles (C) 11. Ryan James 12. David Taylor 13. Lachlan Burr.

Interchange: 14. Matthew White 15. Eddy Pettybourne 16. Mark Ioane 17. Daniel Mortimer.

Coach: Neil Henry.

Sharks: 1. Ben Barba 2. Valentine Holmes 3. Gerard Beale 4. Blake Ayshford 5. Michael Gordon 6. Jack Bird 7. Jeff Robson 8. Andrew Fifita 9. Michael Ennis 10. Matt Prior 11. Jayson Bukuya 12. Wade Graham (C) 13. Luke Lewis.

Interchange: 14. Sami Sauiluma 15. Tinirau Arona 16. David Fifita 17. Sam Tagataese 18. Tim Robinson (One to be omitted).

Coach: Shane Flanagan.


Melbourne Storm v South Sydney Rabbitohs (#NRLmelsou); AAMI Park, Melbourne; Saturday May 16. Kick-off: 7:30pm.

Storm: 1. Billy Slater 2. Mahe Fonua 3. Will Chambers 4. Kurt Mann 5. Marika Koroibete 6. Blake Green. 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Jordan McLean 11. Kevin Proctor 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Ryan Hinchcliffe 15. Kenny Bromwich 16. Dayne Weston 17. Christian Welch 18. Felise Kaufusi 19. Tom Learoyd-Lahrs (Two to be omitted).

Coach: Craig Bellamy.

Bunnies: 1. Greg Inglis 2. Alex Johnston 3. Dylan Walker 4. Bryson Goodwin 5. Aaron Gray 6. John Sutton 7. Luke Keary 8. George Burgess 9. Cam McInnes 10. Dave Tyrrell 11. Chris Grevsmhul 12. Chris McQueen 13. Ben Lowe.

Interchange: 14. Issac Luke 15. Nathan Brown 16. Thomas Burgess 17. Tim Grant 18. Joel Reddy. (One to be omitted).

Coach: Michael Maguire.


St George Illawarra Dragons v Canberra Raiders (#NRLsgican); WIN Stadium, Wollongong; Sunday May 17. Kick-off: 2pm.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Peter Mata’utia 3. Euan Aitken 4. Dylan Farrell 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop 7. Benji Marshall 8. Leeson Ah Mau 9. Mitch Rein 10. Mike Cooper 11. Joel Thompson 12. Tyson Frizell 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Ben Creagh (C) 15. Will Matthews 16. Heath L’Estrange 17. Jack de Belin.

Coach: Paul McGregor

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Edrick Lee 3. Jarrod Croker (C) 4. Sisa Waqa 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Mitch Cornish 8. Paul Vaughan 9. Josh Hodgson 10. Frank-Paul Nuuausala 11. Josh Papalii 12. Iosia Soliola 13. Shaun Fensom.

Interchange: 14. Kurt Baptiste 15. Jarrad Kennedy 16. Mark Nicholls 17. Shannon Boyd 18. David Shillington (One to be omitted).

Coach: Ricky Stuart.


Newcastle Knights v Wests Tigers (#NRLnewwst); Hunter Stadium, Newcastle; Sunday May 17. Kick-off: 4pm.

Knights: 1. Dane Gagai 2. James McManus 3. Sione Mata’utia 4. Joey Leilua 5. Akuila Uate 6. Kurt Gidley 7. Tyrone Roberts 8. Kade Snowden 9. Tyler Randell 10. David Fa’alogo 11. Beau Scott 12. Tariq Sims 13. Jeremy Smith.

Interchange: 14. Adam Clydsdale 15. Chris Houston 16. Korbin Sims 17. Jack Stockwell 18. Joseph Tapine.

Coach: Rick Stone.

Tigers: 1. James Tedesco 2. Kevin Naiqama 3. Delouise Hoeter 4. Chris Lawrence 5. Pat Richards 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods 9. Robbie Farah (C) 10. Keith Galloway 11. Curtis Sironen 12. Kyle Lovett 13. Martin Taupau.

Interchange: 14. Dene Halatau 15. Ava Seumanufagai 16. Matt Lodge 17. Sauaso Sue.

Coach: Jason Taylor.


Manly Sea Eagles v Penrith Panthers (#NRLmanpen); Brookvale Oval, Manly; Monday May 18. Kick-off: 7pm.

Manly: 1. Brett Stewart 2. Jorge Taufua 3. Jamie Lyon (C) 4. Steve Matai 5. Peta Hiku 6. Tom Symonds 7. Daly Cherry-Evans 8. Jake Trbojevic 9. Matt Ballin 10. Luke Burgess 11. Blake Leary 12. Justin Horo 13. Dunamis Lui.

Interchange: 14. Feleti Mateo 15. Willie Mason 16. Josh Starling 17. Ligi Sao 18. James Hasson 20. Tony Satini (Two to be omitted).

Coach: Geoff Toovey.

Panthers: 1. Matt Moylan 2. George Jennings 3. Waqa Blake 4. Dallin Watene-Zelezniak 5. David Simmons 6. Apisai Koroisau 7. Jamie Soward 8. Nigel Plum 9. James Segeyaro 10. Sam McKendry 11. Lewis Brown 12. Isaah Yeo 13. Elijah Taylor.

Interchange: 14. Bryce Cartwright 15. Jeremy Latimore 16. Sika Manu 17. Reagan Campbell-Gillard 18. Will Smith (One to be omitted).

Coach: Ivan Cleary.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.