NRL Teams Rd 11

Some big results in the last week of the NRL. Some unexpected, others expected, as teams jostle to get themselves out of wooden-spoon contention and others plan to solidify top eight spots. Just the four games this week in the NRL given the Origin period is upon us but four clashes that are sure to be interesting given the selected Origin players.

So, with some changes to the sides expected, here are the teams for Rd 11:

South Sydney Rabbitohs v Parramatta Eels (#NRLsoupar); ANZ Stadium, Olympic Park; Friday May 22. Kick-off: 7:45pm.

Bunnies: 1. Alex Johnston 2. Joel Reddy 3. Dylan Walker 4. Bryson Goodwin 5. Aaron Gray 6. John Sutton (C) 7. Luke Keary 8. George Burgess 9. Cameron McInnes 10. Dave Tyrrell 11. Ben Lowe 12. Chris McQueen 13. Jason Clark.

Interchange: 14. Issac Luke 15. Nathan Brown 16. Tim Grant 17. Thomas Burgess 18. Daryl Millard 19. Chris Grevsmuhl (Two to be omitted).

Coach: Michael Maguire.

Eels: 1. Reece Robinson 2. Semi Radradra 3. Ryan Morgan 4. Brad Takairangi 5. John Folau 6. Corey Norman 7. Luke Kelly 8. Tim Mannah (C) 9. Nathan Peats 10. Danny Wicks 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Anthony Watmough.

Interchange: 14. Junior Paulo 15. Richie Fa’aoso 16. Peni Terepo 17. Pauli Pauli.

Coach: Brad Arthur.


Wests Tigers v North Queensland Cowboys (#NRLwstnql); Campbelltown Stadium; Saturday May 23. Kick-off: 7:30pm.

Tigers: 1. James Tedesco 2. Kevin Naiqama 3. David Nofoaluma 4. Chris Lawrence 5. Pat Richards 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Matt Lodge 9. Dene Halatau (C) 10. Keith Galloway 11. Curtis Sironen 12. Kyle Lovett 13. Martin Taupau.

Interchange: 14. Ava Seumanufagai 15. Jack Buchanan 16. Sauaso Sue 17. Delouise Hoeter 18. Brenden Santi 20. Joel Luani (Two to be omitted).

Coach: Jason Taylor.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Matt Wright 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Michael Morgan 7. Ray Thompson 8. Sam Hoare 9. Jake Granville 10. Ben Hannant 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. John Asiata.

Interchange: 14. Rory Kostjaysn 15. Glenn Hall 16. Ben Spina 17. Kelepi Tanginoa.

Coach: Paul Green.


Canberra Raiders v Canterbury Bulldogs (#NRLcancby); GIO Stadium, Canberra; Sunday May 24. Kick-off: 4pm.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Edrick Lee 3. Jarrod Croker (C) 4. Sisa Waqa 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Mitch Cornish 8. Paul Vaughan 9. Josh Hodgson 10. Frank-Paul Nuuausala 11. Josh Papalii 12. Iosia Soliola 13. Shaun Fensom.

Interchange: 14. Kurt Baptiste 15. Jarrad Kennedy 16. David Shillington 17. Shannon Boyd.

Coach: Ricky Stuart.

Dogs: 1. Sam Perrett 2. Curtis Rona 3. Tim Lafai 4. Chase Stanley 5. Corey Thompson 6. Josh Reynolds 7. Moses Mbye 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. James Graham (C) 11. Frank Pritchard 12. Tony Williams 13. Greg Eastwood.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Tim Browne 16. Lloyd Perrett 17. Antonio Kaufusi 19. Danny Fualalo 22. Herman Ese’ese (Two to be omitted).

Coach: Des Hasler.


Newcastle Knights v Brisbane Broncos (#NRLnewbri); Hunter Stadium, Newcastle; Monday May 25. Kick-off: 7pm.

Knights: 1. Dane Gagai 2. James McManus 3. Sione Mata’utia 4. Joey Leilua 5. Akuila Uate 6. Kurt Gidley 7. Tyrone Roberts 8. Kade Snowden 9. Tyler Randell 10. David Fa’alogo 11. Joseph Tapine 12. Tariq Sims 13. Jeremy Smith.

Interchange: 14. Chad Redman 15. Chris Houston 16. Korbin Sims 17. Jack Stockwell.

Coach: Rick Stone.

Broncos: 1. Jordan Kahu 2. Daniel Vidot 3. Jack Reed 4. Dale COpley 5. Lachlan Maranta 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Jarrod Wallace 9. Andrew McCullough (C) 10. Adam Blair 11. Alex Glenn 12. David Stagg 13. Joe Ofahengaue.

Interchange: 14. Joe Boyce 15. Francis Molo 16. Corey Oates 17. Kodi Nikorima.

Coach: Wayne Bennett.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *