NRL Teams Rd 12

Another week and another set of team-lists, this time for Rd 12. Once again, the time flies, as teams shape up for a crucial period over the next 4-6 weeks with the Origin period well and truly upon us. Who will be rested for club games, if anyone? Will some players back up and play for their clubs? Time will tell.

Without further adieu, here are the Rd 12 teams:

Penrith Panthers v Parramatta Eels (#NRLparbri); Pepper Stadium, Penrith; Friday May 29. Kick-off: 7:45pm.

Panthers: 1. Matt Moylan 2. Josh Mansour 3. Waqa Blake 4. Dallin Watene-Zelezniak 5. David Simmons 6. Jamie Soward 7. Peter Wallace (C) 8. Nigel Plum 9. James Segeyaro 10. Sam McKendry 11. Lewis Brown 12. Isaah Yeo 13. Elijah Taylor.

Interchange: 14. Bryce Cartwright 15. Jeremy Latimore 16. Sika Manu 17. Reagan Campbell-Gillard 18. Apisai Koroisau (One to be omitted).

Coach: Ivan Cleary.

Eels: 1. Reece Robinson 2. Semi Radradra 3. Will Hopoate 4. Brad Takairangi 5. Ryan Morgan 6. Corey Norman 7. Chris Sandow 8. Danny Wicks 9. Nathan Peats 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Anthony Watmough.

Interchange: 14. Junior Paulo 15. Joseph Paulo 16. Daniel Alvaro 17. Pauli Pauli.

Coach: Brad Arthur.


Gold Coast Titans v South Sydney Rabbitohs (#NRLgldsou); Cbus Super Stadium, Robina; Saturday May 30. Kick-off: 3pm.

Titans: 1. Josh Hoffman 2. Anthony Don 3. James Roberts 4. Will Zillman 5. Kevin Gordon 6. Aidan Sezer 7. Kane Elgey 8. Luke Douglas 9. Kierran Moseley 10. Nate Myles (C) 11. Ryan James 12. David Taylor 13. Lachlan Burr.

Interchange: 14. Matt White 15. Eddy Pettybourne 16. Ben Ridge 17. Daniel Mortimer 18. Mark Ioane (One to be omitted).

Coach: Neil Henry.

Souths: 1. Greg Inglis 2. Alex Johnston 3. Dylan Walker 4. Bryson Goodwin 5. Aaron Gray 6. John Sutton 7. Luke Keary 8. Thomas Burgess 9. Issac Luke 10. David Tyrrell 11. Ben Lowe 12. Chris McQueen 13. Jason Clark.

Interchange: 14. Cam McInnes 15. Nathan Brown 16. Tim Grant 17. George Burgess 18. Chris Gresvmuhl 19. John Olive.

Coach: Michael Maguire.


Canberra Raiders v Brisbane Broncos (#NRLcanbri); GIO Stadium, Canberra; Saturday May 30. Kick-off: 5:15pm.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Edrick Lee 3. Jarrod Croker (C) 4. Sisa Waqa 5. Jeremy Hawkins 6. Blake Austin 7. Sam Williams 8. Paul Vaughan 9. Josh Hodgson 10. David Shillington 11. Josh Papalii 12. Iosia Soliola 13. Shaun Fensom.

Interchange: 14. Kurt Baptiste 15. Jarrad Kenned 16. Frank-Paul Nuuausala 17. Luke O’Donnell.

Coach: Ricky Stuart.

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Jordan Kahu 3. Jack Reed 4. Justin Hodges (C) 5. Lachlan Maranta 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Josh McGuire 9. Andrew McCullough 10. Sam Thaiday 11. Alex Glenn 12. Matt Gillett 13. Corey Parker.

Interchange: 14. Jarrod Wallace 15. Adam Blair 16. Corey Oates 17. Francis Molo 18. Daniel Vidot 19. Joe Ofahengaue 20. David Stagg (Three to be omitted).

Coach: Wayne Bennett.


North Queensland Cowboys v Manly Sea Eagles (#NRLnqlman); 1300 Smiles Stadium, Townsville; Saturday May 30. Kick-off: 7:30pm.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Matt Wright 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Michael Morgan 7. Johnathan Thurston (C) 8. Matt Scott (C) 9. Jake Granville 10. James Tamou 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Ray Thompson 15. Ben Spina 16. Ben Hannant 17. Sam Hoare 18. John Asiata 19. Rory Kostjaysn 20. Patrick Kaufusi (Three to be omitted).

Coach: Paul Green.

Manly: 1. Brett Stewart 2. Jorge Taufua 3. Jamie Lyon (C) 4. Steve Matai 5. Peta Hiku 6. Tom Symonds 7. Kieran Foran 8. Jake Trbojevic 9. Matt Ballin 10. Luke Burgess 11. Blake Leary 12. Justin Horo 13. Dunamis Lui.

Interchange: 14. Feleti Mateo 15. Willie Mason 16. James Hasson 17. Ligi Sao.

Coach: Geoff Toovey.


New Zealand Warriors v Newcastle Knights (#NRLwarnew); Mt Smart Stadium, Auckland; Sunday May 31. Kick-off: 2pm.

Warriors: 1. Sam Tomkins 2. Jonathan Wright 3. Tuimoala Lolohea 4. Solomone Kata 5. Manu Vatuvei 6. Chad Townsend 7. Shaun Johnson 8. Jacob Lillyman 9. Nathan Friend 10. Ben Matulino 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman 13. Simon Mannering (C).

Interchange: 14. Siliva Havili 15. Sebastine Ikahihifo 16. Sam Lisone 17. Albert Vete.

Coach: Andrew McFadden.

Knights: 1. Dane Gagai 2. James McManus 3. Sione Mata’utia 4. Joey Leilua 5. Akuila Uate 6. Kurt Gidley (C) 7. Tyrone Roberts 8. Kade Snowden 9. Adam Clydsdale 10. David Fa’alogo 11. Beau Scott 12. Tariq Sims 13. Jeremy Smith.

Interchange: 14. Tyler Randell 15. Chris Houston 16. Korbin Sims 17. Jack Stockwell 18. Jospeh Tapine (One to be omitted).

Coach: Rick Stone.


St George Illawarra Dragons v Cronulla Sharks (#NRLsgicro); WIN Jubille Oval, Wollongong; Sunday May 31. Kick-off: 4pm.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Eto Nabuli 3. Euan Aitken 4. Peter Mata’utia 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop 7. Benji Marshall 8. Leeson Ah Mah 9. Mitch Rein 10. Mike Cooper 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Heath L’Estrange 15. Ben Creagh (C) 16. Jack de Belin 17. Will Matthews 18. Jake Marketo (One to be omitted).

Coach: Paul McGregor.

Sharks: 1. Ben Barba 2. Valentine Holmes 3. Gerard Beale 4. Blake Ayshford 5. Michael Gordon 6. Jack Bird 7. Jeff Robson 8. Andrew Fifita 9. Michael Ennis 10. Matt Prior 11. Jayson Bukuya 12. Wade Graham (C) 13. Luke Lewis.

Interchange: 14. Sami Sauiluma 15. Tinirau Arona 16. David Fifita 17. Sam Tagataese 19. Tim Robinson.

Coach: Shane Flanagan.


Sydney Roosters v Melbourne Storm (#NRLsydmel); Allianz Stadium, Moore Park; Monday June 1. Kick-off: 7pm.

Roosters: 1. Roger Tuivasa-Sheck 2. Daniel Tupou 3. Michael Jennings 4. Mitch Aubusson 5. Shaun Kenny-Dowall 6. James Maloney 7. Mitch Pearce (C) 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Sam Moa 11. Boyd Cordner 12. Aidan Guerra 13. Isaac Liu.

Interchange: 14. Jackson Hastings 15. Sio Siua Taukeiaho 16. Kane Evans 17. Dylan Napa.

Coach: Trent Robinson.

Storm: 1. Billy Slater 2. Mahe Fonua 3. Will Chambers 4. Kurt Mann 5. Marika Koroibete 6. Blake Green 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Tim Glasby 11. Kevin Proctor 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Ryan Hinchcliffe 15. Kenny Bromwich 16. Dayne Weston 17. Felise Kaufusi 18. Christian Welch 19. Ben Hampton 20. Hymel Hunt.

Coach: Craig Bellamy.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *