NRL Teams Rd 14

Another big bye week and that means only 8 teams will play. Some major comebacks in Rd 13, some big wins, some surprise losses and still a lot of work to do for other teams if they are to take get their seasons back on track.

Without further adieu, here are the teams for Rd 14 of the NRL Telstra Premiership:

Wests Tigers v South Sydney Rabbitohs (#NRLwstsou); ANZ Stadium, Olympic Park; Friday June 12. Kick-off: 7:45pm.

Tigers: 1. James Tedesco 2. Kevin Naiqama 3. David Nofoaluma 4. Tim Simona 5. Pat Richards 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Keith Galloway 9. Dene Halatau 10. Sauaso Sue 11. Kyle Lovett 12. Chris Lawrence 13. Martin Taupau.

Interchange: 14. Ava Seumanufagai 15. Matt Lodge 16. Manaia Cherrington 17. Brenden Santi 21. Jack Buchanan.

Coach: Jason Taylor.

Bunnies: 1. Alex Johnston 2. John Olive 3. Dylan Walker 4. Bryson Goodwin 5. Aaron Gray 6. John Sutton (C) 7. Luke Keary 8. Tom Burgess 9. Cam McInnes 10. Dave Tyrrell 11. Nathan Brown 12. Chris McQueen 13. Ben Lowe.

Interchange: 14. Jason Clark 15. Chris Grevsmuhl 16. George Burgess 17. Tim Grant.

Coach: Michael Maguire.


New Zealand Warriors v Sydney Roosters (#NRLwarsyd); Mt Smart Stadium, Auckland; Saturday June 13. Kick-off: 6pm (local time) & 4pm (AEDT).

Warriors: 1. Sam Tomkins 2. Ken Maumalo 3. Konrad Hurrell 4. Solomone Kata 5. Manu Vatuvei 6. Chad Townsend 7. Shaun Johnson 8. Albert Vete 9. Nathan Friend 10. Ben Matulino 11. Bodene Thompson 12. Raymond Faitala-Mariner 13. Simon Mannering (C).

Interchange: 14. Tuimoala Lolohea 15. Sebastine Ikahihifo 16. Sam Lisone 17. Charlie Gubb 18. Jonathan Wright (One to be omitted).

Coach: Andrew McFadden.

Roosters: 1. Roger Tuivasa-Sheck 2. Daniel Tupou 3. Shaun Kenny-Dowall 4. Blake Ferguson 5. Brendan Elliott 6. James Maloney 7. Jackson Hastings 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Sam Moa 11. Sio Siua Taukeiaho 12. Mitch Aubusson 13. Issac Liu.

Interchange: 14. Matt McIlwrick 15. Willie Manu 16. Kane Evans 17. Dylan Napa 18. Suaia Matagi (One to be omitted).

Coach: Trent Robinson.


Gold Coast Titans v Canterbury Bulldogs (#NRLgldcby); Cbus Super Stadium; Robina; Sunday June 14. Kick-off: 4pm.

Titans: 1. Josh Hoffman 2. Anthony Don 3. James Roberts 4. Brad Tighe 5. David Mead 6. Aidan Sezer 7. Daniel Mortimer 8. Luke Douglas 9. Kierran Moseley 10. Eddy Pettybourne 11. Ryan James (C) 12. Ben Ridge 13. Lachlan Burr.

Interchange: 14. Matt White 15. Agnatius Paasi 16. Mark Ioane 17. Matt Robinson 18. Kevin Gordon (One to be omitted).

Coach: Neil Henry.

Dogs: 1. Sam Perrett 2. Curtis Rona 3. Chase Stanley 4. Tim Lafai 5. Corey Thompson 6. Josh Reynolds 7. Moses Mbye 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. Sam Kasiano 11. Greg Eastwood 12. Frank Pritchard 13. Lloyd Perrett.

Interchange: 14. Danny Fualalo 15. Antonio Kaufusi 16. Tim Browne 17. Herman Ese’ese 20. Tyrone Phillips 21. Jacob Loko (Two to be omitted).

Coach: Des Hasler.


Melbourne Storm v Parramatta Eels (#NRLmelpar); AAMI Park, Melbourne; Monday June 15. Kick-off: 7pm.

Storm: 1. Cam Munster 2. Mahe Fonua 3. Tohu Harris 4. Kurt Mann 5. Richie Kennar 6. Blake Green 7. Ben Hampton 8. Jesse Bromwich 9. Ryan Hinchcliffe 10. Jordan McLean 11. Kevin Proctor 12. Tim Glasby 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Young Tonumaipea 15. Kenny Bromwich 16. Christian Welch 17. Felise Kaufusi.

Coach: Craig Bellamy.

Eels: 1. Reece Robinson 2. Semi Radradra 3. Ryan Morgan 4. Brad Takanrangi 5. Bureta Faraimo 6. Corey Norman 7. Chris Sandow 8. Junior Paulo 9. Nathan Peats 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Anthony Watmough.

Interchange: 14. David Gower 15. Darcy Lussick 16. Danny Wicks 17. Pauli Pauli 18. Daniel Alvaro.

Coach: Brad Arthur.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *