NRL Teams Rd 15

It was a shortened round next week but we are back in the full swing of things this week, a full round bar two teams. There were some much needed wins last week, some surprising defeats and the rise of the next era of stars. Can we see all that and more in Round 15, time will tell.

Here are the teams for Rd 15 of the NRL Telstra Premiership:

Manly Sea Eagles v Wests Tigers (#NRLmanwst); Brookvale Oval; Friday June 19. Kick-off: 7:45pm.

Manly: 1. Brett Stewart 2. Jorge Taufua 3. Steve Matai 4. Peta Hiku 5. Tom Trbojevic 6. Kieran Foran 7. Daly Cherry-Evans 8. Luke Burgess 9. Matt Ballin 10. Willie Mason 11. Blake Leary 12. Justin Horo 13. Dunamis Lui.

Interchange: 14. Feleti Mateo 15. Jake Trbojevic 16. James Hasson 17. Ligi Sao 22. Josh Starling (One to be omitted).

Coach: Geoff Toovey.

Tigers: 1. James Tedesco 2. Kevin Naiqama 3. David Nofoaluma 4. Tim Simona 5. Pat Richards 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods 9. Dene Halatau 10. Keith Galloway 11. Kyle Lovett 12. Chris Lawrence 13. Martin Taupau.

Interchange: 14. Ava Seumanufagai 15. Matt Lodge 16. Brenden Santi 17. Manaia Cherrington 21. Jack Buchanan (One to be omitted).

Coach: Jason Taylor.


Canberra Raiders v North Queensland Cowboys (#NRLcannql); GIO Stadium, Canberra; Saturday June 20. Kick-off: 3pm.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Edrick Lee 3. Jarrod Croker (C) 4. Sisa Waqa 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Sam Williams 8. Paul Vaughan 9. Josh Hodgson 10. David Shillington 11. Josh Papalii 12. Iosia Soliola 13. Shaun Fensom.

Interchange: 14. Kurt Baptiste 15. Jarrad Kennedy 16. Frank-Paul Nuuausala 17. Shannon Boyd.

Coach: Ricky Stuart.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Matt Wright 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Michael Morgan 7. Johnathan Thurston (C) 8. Matt Scott (C) 9. Jake Granville 10. James Tamou 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Rory Kostjaysn 15. John Asiata 16. Ben Hannant 17. Sam Hoare.

Coach: Paul Green.


Gold Coast Titans v New Zealand Warriors (#NRLgldwaR); Cbus Super Stadium, Robina; Saturday June 20. Kick-off: 5:30pm.

Titans: 1. David Mead 2. Anthony Don 3. James Roberts 4. Brad Tighe 5. Kevin Gordon 6. Josh Hoffman 7. Aidan Sezer 8. Luke Douglas 9. Daniel Mortimer 10. Nate Myles (C) 11. Ryan James 12. Ben Ridge 13. Eddy Pettybourne.

Interchange: 14. Agnatius Paasi 15. Mark Ioane 16. Lachlan Burr 17. Matt Robinson 18. David Taylor (One to be omitted).

Coach: Neil Henry.

Warriors: 1. Tuimoala Lolohea 2. Ken Maumalo 3. Konrad Hurrell 4. Solomone Kata 5. Manu Vatuvei 6. Chad Townsend 7. Shaun Johnson 8. Jacob Lillyman 9. Nathan Friend 10. Ben Matulino 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman 13. Simon Mannering (C).

Interchange: 14. Siliva Havili 15. Sebastine Ikahihifo 16. Raymond Faitala-Mariner 17. Charlie Gubb 18. Albert Vete (One to be omitted).

Coach: Andrew McFadden.


Canterbury Bulldogs v Penrith Panthers (#NRLcbypen); ANZ Stadium, Olympic Park; Saturday June 20. Kick-off: 7:30pm.

Dogs: 1. Sam Perrett 2. Curtis Rona 3. Chase Stanley 4. Tim Lafai 5. Corey Thompson 6. Josh Reynolds 7. Moses Mbye 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. Sam Kasiano 11. Antonio Kaufusi 12. Frank Pritchard 13. Greg Eastwood.

Interchange: 14. Danny Fualalo 15. Lloyd Perrett 16. Tim Browne 17. Herman Ese’ese 23. Shaun Lane (One to be omitted).

Coach: Des Hasler.

Panthers: 1. Dallin Watene-Zelezniak 2. Waqa Blake 3. Dean Whare 4. Isaah Yeo 5. David Simmons 6. Jamie Soward 7. Peter Wallace (C) 8. Reagan Campbell-Gillard 9. James Segeyaro 10. Sam McKendry 11. Lewis Brown 12. Sika Manu 13. Elijah Taylor.

Interchange: 14. Tyrone Peachey 15. Jeremy Latimore 16. Nigel Plum 17. Bryce Cartwright 18. Adam Docker 19. Sam Anderson (Two to be omitted).

Coach: Ivan Cleary.


Newcastle Knights v Cronulla Sharks (#NRLnewcro); Hunter Stadium, Newcastle; Sunday June 21. Kick-off: 3pm.

Knights: 1. Kurt Gidley (C) 2. James McManus 3. Sione Mata’utia 4. Dane Gagai 5. Akuila Uate 6. Carlos Tuimavave 7. Tyrone Roberts 8. Kade Snowden 9. Adam Clydsdale 10. Korbin Sims 11. Beau Scott 12. Tariq Sims 13. Chris Houston.

Interchange: 14. Tyler Randell 15. Robbie Rochow 16. Joseph Tapine 17. Paterkia Vaivai.

Coach: Rick Stone.

Sharks: 1. Michael Gordon 2. Sosaia Feki 3. Gerard Beale 4. Ricky Leutele 5. Valentine Holmes 6. Jack Bird 7. Jeff Robson 8. Andrew Fifita 9. Michael Ennis 10. Matt Prior 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Jayson Bukuya 15. Chris Heighington 16. David Fifita 17. Sam Tagataese.

Coach: Shane Flanagan.


Melbourne Storm v Brisbane Broncos (#NRLmelbri); AAMI Park, Melbourne; Sunday June 21. Kick-off: 4pm.

Storm: 1. Billy Slater 2. Mahe Fonua 3. Will Chambers 4. Kurt Mann 5. Richie Kennar 6. Blake Green 7. Ben Hampton 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Tim Glasby 11. Kevin Proctor 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Ryan Hinchcliffe 15. Kenny Bromwich 16. Christian Welch 17. Felise Kaufusi 18. Cam Munster 19. Hymel Hunt 20. Nelson Asofa-Solomona (Three to be omitted).

Coach: Craig Bellamy.

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Jordan Kahu 3. Jack Reed 4. Justin Hodges (C) 5. Daniel Vidot 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Josh McGuire 9. Andrew McCullough 10. Adam Blair 11. Alex Glenn 12. Matt Gilett 13. Corey Parker.

Interchange: 14. Jarrod Wallace 15. Sam Thaiday 16. Corey Oates 17. Matt Parcell 18. Mitchell Dodds 19. Francis Molo 20. Lachlan Maranta (Three to be omitted).

Coach: Wayne Bennett.


St George Illawarra Dragons v Sydney Roosters (#NRLsgisyd); Allianz Stadium, Moore Park; Monday June 22. Kick-off: 7pm.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Eto Nabuli 3. Euan Aitken 4. Peter Mata’utia 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop 7. Benji Marshall 8. Leeson Ah Mau 9. Mitch Rein 10. Mike Cooper 11. Tyson Frizell 12. Will Matthews 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Jake Marketo 15. Ben Creagh (C) 16. Jack de Belin 17. Heath L’Estrange 20. Rory O’Brien (One to be omitted).

Coach: Paul McGregor.

Roosters: 1. Roger Tuivasa-Sheck 2. Daniel Tupou 3. Michael Jennings 4. Blake Ferguson 5. Shaun Kenny-Dowall 6. James Maloney 7. Mitch Pearce (C) 8. Dylan Napa 9. Jake Friend (C) 10. Sam Moa 11. Boyd Cordner 12. Aidan Guerra 13. Isaac Liu.

Interchange: 14. Jackson Hastings 15. Mitch Aubusson 16. Kane Evans 17. Sio Siua Taukeiaho 18. Suaia Matagi (One to be omitted).

Coach: Trent Robinson.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *