NRL Teams Rd 21

One huge round has just ended and another one is set to begin. So much at stake and top eight spots still up for grabs for a number of sides. Whilst some are struggling, some are flying and the question remains, can anyone beat the high-flying Brisbane Broncos?

Without further adieu, here are the teams for Rd 21 of the NRL Telstra Premiership:

Sydney Roosters v Canterbury Bulldogs (#NRLsydcby); Allianz Stadium, Moore Park; Friday July 31. Kick-off: 7:35pm.

Roosters: 1. Roger Tuivasa-Sheck 2. Daniel Tupou 3. Michael Jennings 4. Blake Ferguson 5. Brendan Elliott 6. James Maloney 7. Mitch Pearce (C) 8. Jared Waerea-Hargraeves 9. Jake Friend (C) 10. Dylan Napa 11. Boyd Cordner 12. Mitch Aubusson 13. Aidan Guerra.

Interchange: 14. Sam Moa 15. Isaac Liu 16. Kane Evans 17. Sio Siua Taukeiaho 18. Jackson Hastings 19. Matt McIlwrick 20. Suaia Matagi. (Three to be omitted).

Coach: Trent Robinson.

Dogs: 1. Brett Morris 2. Curtis Rona 3. Josh Morris 4. Tim Lafai 5. Sam Perrett 6. Moses Mbye 7. Trent Hodkinson 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. James Graham 11. Josh Jackson 12. Frank Pritchard 13. Greg Eastwood.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Shaun Lane 16. Lloyd Perrett 17. Tim Browne 19. Corey Thompson 22. Danny Fualalo.

Coach: Des Hasler.


Wests Tigers v Melbourne Storm (#NRLwstmel); Leichhardt Oval; Friday July 31. Kick-off: 7:35pm.

Tigers: 1. James Tedesco 2. David Nofoaluma 3. Kevin Naiqama 4. Tim Simona 5. Pat Richards 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods 9. Robbie Farah (C) 10. Keith Galloway 11. Curtis Sironen 12. Dene Halatau 13. Sauaso Sue.

Interchange: 14. Kyle Lovett 15. Jack Buchanan 16. Ava Seumanufagai 17. Brenden Santi 18. Manaia Cherrington (One to be omitted).

Coach: Jason Taylor.

Storm: 1. Cameron Munster 2. Marika Koroibete 3. Will Chambers 4. Tohu Harris 5. Matt Duffie 6. Blake Green 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Tim Glasby 11. Kevin Proctor 12. Kenny Bromwich 13. Ryan Hinchcliffe.

Interchange: 14. Dale Finucane 15. Mahe Fonua 16. Nelson Asofa-Solomona 17. Christian Welch.

Coach: Craig Bellamy.


New Zealand Warriors v Cronulla Sharks (#NRLwarcro); Mt Smart Stadium, Auckland; Saturday August 1. Kick-off: 3pm.

Warriors: 1. Sam Tomkins 2. Ken Maumalo 3. Konrad Hurrell 4. Solomone Kata 5. Manu Vatuvei 6. Chad Townsend 7. Tuimoala Lolohea 8. Jacob Lillyman 9. Nathan Friend 10. Albert Vete 11. Ben Matulino 12. Simon Mannering (C) 13. Sebastine Ikahihifo.

Interchange: 14. Siliva Havili 15. Raymond Faitala-Mariner 16. Charlie Gubb 17. Sam Lisone 18. Sione Lousi 21. Jonathan Wright (Two to be omitted).

Coach: Andrew McFadden.

Sharks: 1. Michael Gordon 2. Sosaia Feki 3. Ricky Leutele 4. Gerard Beale 5. Valentine Holmes 6. Jack Bird 7. Jeff Robson 8. Chris Heighington 9. Michael Ennis 10. Sam Tagataese 11. Anthony Tupou 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Ben Barba 15. Matt Prior 16. Tinirau Arona 17. Jayson Bukuya 21. Junior Roqica.

Coach: Shane Flanagan.


North Queensland Cowboys v Canberra Raiders (#NRLnqlcan); 1300 Smiles Stadium, Townsville; Saturday August 1. Kick-off: 5:30pm.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Matt Wright 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Michael Morgan 7. Johnathan Thurston (C) 8. Matt Scott (C) 9. Jake Granville 10. James Tamou 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Rory Kostjaysn 15. John Asiata 16. Scott Bolton 17. Ben Hannant.

Coach: Paul Green.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Edrick Lee 3. Jarrod Croker (C) 4. Joey Leilua 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Josh McCrone 8. Paul Vaughan 9. Josh Hodgson 10. David Shillington 11. Josh Papalii 12. Iosia Soliola 13. Shaun Fensom.

Interchange: 14. Kurt Baptiste 15. Jarrad Kennedy 16. Frank-Paul Nuuausala 17. Shannon Boyd.

Coach: Ricky Stuart.


Manly Sea Eagles v Brisbane Broncos (#NRLmanbri); Brookvale Oval; Saturday August 1. Kick-off: 7:30pm.

Manly: 1. Brett Stewart 2. Jorge Taufua 3. Jamie Lyon (C) 4. Steve Matai 5. Peta Hiku 6. Kieran Foran 7. Daly Cherry-Evans 8. Jake Trbojevic 9. Matt Ballin 10. Willie Mason 11. Feleti Mateo 12. Justin Horo 13. Blake Leary.

Interchange: 14. Jesse Sene-Lefao 15. Michael Chee-Kam 16. James Hasson 17. Josh Starling 18. Jayden Hodges (One to be omitted).

Coach: Geoff Toovey.

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Lachlan Maranta 3. Jack Reed 4. Justin Hodges (C) 5. Jordan Kahu 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Sam Thaiday 9. Andrew McCullough 10. Jarrod Wallace 11. Alex Glenn 12. Matt Gillett 13. Corey Parker.

Interchange: 14. Joe Ofahengaue 15. Mitchell Dodds 16. Corey Oates 17. Kodi Nikorima 18. Dale Copley (One to be omitted).

Coach: Wayne Bennett.


St George Illawarra Dragons v Newcastle Knights (#NRLsginew); Win Jubilee Oval, Wollongong; Sunday August 2. Kick-off: 2pm.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Justin Hunt 3. Euan Aitken 4. Peter Mata’utia 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop 7. Benji Marshall 8. Leeson Ah Mau 9. Mitch Rein 10. Ben Creagh (C) 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Mike Cooper.

Interchange: 14. Jack de Belin 15. Jake Marketo 16. Craig Garvey 17. Will Matthews 18. Mark Ioane (One to be omitted).

Coach: Paul McGregor.

Knights: 1. Kurt Gidley 2. Jake Mamo 3. Sione Mata’utia 4. Dane Gagai 5. Chanel Mata’utia 6. Carlos Tuimavave 7. Tyrone Roberts 8. Kade Snowden 9. Adam Clydsdale 10. Korbin Sims 11. Beau Scott 12. Tariq Sims 13. Jeremy Smith.

Interchange: 14. Tyler Randell 15. David Fa’alogo 16. Chris Houston 17. Clint Newton.

Coach: Danny Buderus.


South Sydney Rabbitohs v Penrith Panthers (#NRLsoupen); ANZ Stadium, Olympic Park; Sunday August 2. Kick-off: 4pm.

Bunnies: 1. Greg Inglis 2. Alex Johnston 3. Dylan Walker 4. Bryson Godwin 5. Joel Reddy 6. Luke Keary 7. Adam Reynolds 8. George Burgess 9. Issac Luke 10. Tim Grant 11. Glenn Stewart 12. John Sutton 13. Chris McQueen.

Interchange: 14. Kyle Turner 15. Chris Grevsmuhl 16. David Tyrrell 17. Thomas Burgess.

Coach: Michael Maguire.

Panthers: 1. Will Smith 2. Robert Jennings 3. Waqa Blake 4. Isaah Yeo 5. Josh Mansour 6. Isaac John 7. Jamie Soward 8. Sam McKendry 9. James Segeyaro 10. Reagan Campbell-Gillard 11. Lewis Brown 12. Sika Manu 13. Elijah Taylor (C).

Interchange: 14. Api Koroisau 15. Jeremy Latimore 16. Tyrone Peachey 17. Bryce Cartwright.

Coach: Ivan Cleary.


Gold Coast Titans v Parramatta Eels (#NRLgldpar); Cbus Super Stadium, Robina; Monday August 3. Kick-off: 7pm.

Titans: 1. Josh Hoffman 2. David Mead 3. James Roberts 4. Nene Macdonald 5. Kevin Gordon 6. Aidan Sezer 7. Kane Elgey 8. Luke Douglas 9. Beau Falloon 10. Nate Myles (C) 11. Ryan James 12. Lachlan Burr 13. Greg Bird.

Interchange: 14. Agnatius Paasi 15. Eddy Pettybourne 16. Matt White 17. Daniel Mortimer 18. Dave Tayor 19. David Hala.

Coach: Neil Henry.

Eels: 1. Reece Robinson 2. Semi Radradra 3. Will Hopoate 4. Brad Takairangi 5. Ryan Morgan 6. Joseph Paulo 7. Luke Kelly 8. Junior Paulo 9. Nathan Peats 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. David Gower.

Interchange: 14. Pauli Pauli 15. Darcy Lussick 16. Daniel Alvaro 17. Issac De Gois 18. Cody Nelson (One to be omitted).

Coach: Brad Arthur.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *