NRL Teams Rd 6

Time really does fly in the rugby league world. Already heading into Rd 6, it feels like yesterday when the anticipation reached its breaking point and we were talking about Rd 1. With certain teams setting the benchmark and others not too far behind, it is the struggling teams that have their work cut out in future weeks.

So, here we are, the NRL teams for Rd 6 of the NRL Telstra Premiership:

Brisbane Broncos v St George Illawarra Dragons (#NRLbrisgi); Suncorp Stadium, Brisbane; Thursday April 7. Kick-off: 7:50pm.

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Corey Oates 3. Jack Reed 4. James Roberts 5. Jordan Kahu 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Josh McGuire 9. Andrew McCullough 10. Adam Blair 11. Alex Glenn 12. Matt Gillett 13. Corey Parker (C).

Interchange: 14. Jarrod Wallace 15. Sam Thaiday 16. Joe Ofahengaue 17. Kodi Nikorima.

Coach: Wayne Bennett.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Peter Mata’utia 3. Euan Aitken 4. Tim Lafai 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop 7. Benji Marshall 8. Leeson Ah Mau 9. Mitch Rein 10. Russell Packer 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Jack de Belin.

Interchange: 14. Mike Cooper 15. Will Matthews 16. Siliva Havili 17. Jake Marketo.

Coach: Paul McGregor.


South Sydney Rabbitohs v Sydney Roosters (#NRLsousyd); ANZ Stadium, Olympic Park; Friday April 8. Kick-off: 7:05pm.

Bunnies: 1. Greg Inglis (C) 2. Bryson Goodwin 3. Kirisome Auva’a 4. Hymel Hunt 5. Aaron Gray 6. Cody Walker 7. Luke Keary 8. George Burgess 9. Cam McInnes 10. Sam Burgess 11. Chris Grevsmuhl 12. Kyle Turner 13. Nathan Brown.

Interchange: 14. Damien Cook 15. Jason Clark 16. Dave Tyrrell 17. Thomas Burgess 18. Paul Carter 19. Michael Oldfield. (Two to be omitted).

Coach: Michael Maguire.

Roosters: 1. Latrell Mitchell 2. Daniel Tupou 3. Brendan Elliott 4. Blake Ferguson 5. Shaun Kenny-Dowall 6. Jayden Nikorima 7. Jackson Hastings 8. Sam Moa 9. Jake Friend (C) 10. Dylan Napa 11. Mitch Aubusson 12. Aidan Guerra 13. Sio Siua Taukeiaho.

Interchange: 14. Isaac Liu 15. Kane Evans 16. Mitch Frei 17. Eloni Vunakece 24. Abraham Papalii (One to be omitted).

Coach: Trent Robinson.


Parramatta Eels v Canberra Raiders (#NRLparcan); Pirtek Stadium, Parramatta; Saturday April 9. Kick-off: 3pm.

Eels: 1. Michael Gordon 2. Semi Radradra 3. Michael Jennings 4. Brad Takairangi 5. Clint Gutherson 6. Corey Norman 7. Kieran Foran 8. Junior Paulo 9. Nathan Peats 10. Daniel Alvaro 11. Manu Ma’u 12. Beau Scott 13. Tepai Moeroa.

Interchange: 14. Issac De Gois 15. Peni Terepo 16. Danny Wicks 17. Kenny Edwards.

Coach: Brad Arthur.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Edrick Lee 3. Jarrod Croker (C) 4. Joey Leilua 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Aidan Sezer 8. Shannon Boyd 9. Josh Hodgson 10. Frank-Paul Nuuausala 11. Josh Papalii 12. Elliott Whitehead 13. Shaun Fensom.

Interchange: 14. Kurt Baptiste 15. Luke Bateman 16. Paul Vaugahn 17. Joseph Tapine.

Coach: Ricky Stuart.


New Zealand Warriors v Manly Sea Eagles (#NRLwarman); Mt Smart Stadium, Auckland; Saturday April 9. Kick-off: 5:30pm.

Warriors: 1. Roger Tuivasa-Sheck 2. Tuimoala Lolohea 3. Blake Ayshford 4. Solomone Kata 5. Jonathan Wright 6. Shaun Johnson 7. Jeff Robson 8. Jacob Lillyman 9. Issac Luke 10. Ben Matulino 11. Simon Mannering 12. Ryan Hoffman (C) 13. Sam Lisone.

Interchange: 14. Jazz Tevaga 15. Albert Vete 16. Charlie Gubb 17. Konrad Hurrell 18. Thomas Leuluai (One to be omitted).

Coach: Andrew McFadden.

Manly: 1. Brett Stewart 2. Jorge Taufua 3. Jamie Lyon (C) 4. Steve Matai 5. Tom Trbojevic 6. Dylan Walker 7. Api Koroisau 8. Josh Starling 9. Matt Parcell 10. Nate Myles 11. Tom Symonds 12. Martin Taupau 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Lewis Brown 15. Brenton Lawrence 16. Darcy Lussick 17. Siosaia Vave 18. Blake Leary 21. Luke Burgess (Two to be omitted).

Coach: Trent Barrett.


Penrith Panthers v North Queensland Cowboys (#NRLpennql); Pepper Stadium, Penrith; Saturday April 9. Kick-off: 7:30pm.

Panthers: 1. Matt Moylan 2. Josh Mansour 3. Waqa Blake 4. Peta Hiku 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Te Maire Martin 7. Jamie Soward 8. Sam McKendry 9. Peter Wallace (C) 10. Reagan Campbell-Gillard 11. Bryce Cartwright 12. Isaah Yeo 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Tyrone Peachey 15. Leilani Latu 16. Suaia Matagi 17. James Fisher-Harris 20. Elijah Taylor 21. Jeremy Latimore.

Coach: Anthony Griffin.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Javid Bowen 5. Antonio Winterstein 6. Michael Morgan 7. Johnathan Thurston (C) 8. Matt Scott (C) 9. Jake Granville 10. James Tamou 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Rory Kostjaysn 15. John Asiata 16. Scott Bolton 17. Ben Hannant.

Coach: Paul Green.


Cronulla Sharks v Gold Coast Titans (#NRLcrogld); Southern Cross Group Stadium, Cronulla; Sunday April 10. Kick-off: 2pm.

Sharks: 1. Ben Barba 2. Sosaia Feki 3. Jack Bird 4. Ricky Leutel 5. Val Holmes 6. James Maloney 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Michael Ennis 10. Sam Tagataese 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Jayson Bukuya 15. Chris Heighington 16. Matt Prior 17. Joseph Paulo 18. Gerard Beale (One to be omitted).

Coach: Shane Flanagan.

Titans: 1. David Mead 2. Anthony Don 3. Josh Hoffman 4. John Olive 5. Nene Macdonald 6. Cam Cullen 7. Ash Taylor 8. David Shillington 9. Nathan Friend (C) 10. Ryan James 11. Zeb Taia 12. Chris McQueen 13. Greg Bird.

Interchange: 14. Luke Douglas 15. Leivaha Pulu 16. Agnatius Paasi 17. Daniel Mortimer 18. Eddy Pettybourne 19. Will Zillman (Two to be omitted).

Coach: Neil Henry.


Newcastle Knights v Wests Tigers (#NRLnewwst); Hunter Stadium, Newcastle; Sunday April 10. Kick-off: 4pm.

Knights: 1. Dane Gagai 2. Nathan Ross 3. Sione Mata’utia 4. Pat Mata’utia 5. Akuila Uate 6. Jarrod Mullen (C) 7. Trent Hodkinson 8. Sam Mataora 9. Danny Levi 10. Korbin Sims 11. Tariq Sims 12. Robbie Rochow 13. Jeremy Smith (C).

Interchange: 14. Tyler Randell 15. Jack Stockwell 16. Jacob Saifiti 17. Pauli Pauli 18. Daniel Saifiti 19. Mickey Paea.

Coach: Nathan Brown.

Tigers: 1. James Tedesco 2. David Nofoaluma 3. Tim Simona 4. Kevin Naiqama 5. Jordan Rankin 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods (C) 9. Robbie Farah 10. Tim Grant 11. Dene Halatau 12. Chris Lawrence 13. Sauaso Sue.

Interchange: 14. Curtis Sironen 15. Ava Seumanufagai 16. Josh Aloiai 17. Kyle Lovett.

Coach: Jason Taylor.


Melbourne Storm v Canterbury Bulldogs (#NRLmelcby); AAMI Park, Melbourne; Monday April 11. Kick-off: 7pm.

Storm: 1. Cam Munster 2. Young Tonumaipea 3. Will Chambers 4. Tohu Harris 5. Marika Koroibete 6. Blake Green 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Jordan McLean 11. Kevin Proctor 12. Kenny Bromwich 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Christian Welch 15. Tim Glasby 16. Felise Kaufusi 17. Ben Hampton 18. Nelson Asofa-Solomona 19. Richie Kennar (Two to be omitted).

Coach: Craig Bellamy.

Dogs: 1. Will Hopoate 2. Curtis Rona 3. Josh Morris 4. Kerrod Holland 5. Sam Perrett 6. Josh Reynolds 7. Moses Mbye 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. James Graham 11. Josh Jackson 12. Tony Williams 13. Greg Eastwood.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Tim Browne 16. David Klemmer 17. Adam Elliott 19. Lloyd Perrett (One to be omitted).

Coach: Des Hasler.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *