NRL Teams Rd 8

Approaching round eight and there are some very interesting results going on. Some teams are faltering after good starts, others are performing well after a slow start. Others are consistent and flying higher than many expected.

With another cracking round of games in store, here are the teams for the round eight of the NRL Telstra Premiership:

Brisbane Broncos v South Sydney Rabbitohs (#NRLbrisou); Suncorp Stadium, Brisbane; Friday April 22. Kick-off: 7:50pm.

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Corey Oates 3. Jack Reed 4. James Roberts 5. Jordan Kahu 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Josh McGuire 9. Andrew McCullough 10. Adam Blair 11. Alex Glenn 12. Matt Gillett 13. Corey Parker (C).

Interchange: 14. Jarrod Wallace 15. Sam Thaiday 16. Joe Ofahengaue 17. Kodi Nikorima.

Coach: Wayne Bennett.

Souths: 1. Greg Inglis (C) 2. Bryson Goodwin 3. Kirisome Auva’a 4. Hymel Hunt 5. Aaron Gray 6. Luke Keary 7. Adam Reynolds 8. Thomas Burgess 9. Cam McInnes 10. Sam Burgess 11. Chris Grevsmuhl 12. Kyle Turner 13. Sam Burgess.

Interchange: 14. Paul Carter 15. Jason Clark 16. Nathan Brown 17. George Burgess 18. Damien Cook.

Coach: Michael Maguire


Canterbury Bulldogs v Gold Coast Titans (#NRLcbygld); ANZ Stadium, Olympic Park; Saturday April 23. Kick-off: 3pm.

Bulldogs: 1. Will Hopoate 2. Curtis Rona 3. Josh Morris 4. Kerrod Hollland 5. Sam Perrett 6. Josh Reynolds 7. Moses Mbye 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. James Graham (C) 11. Josh Jackson 12. Tony Williams 13. Greg Eastwood.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Tim Browne 16. David Klemmer 17. Adam Elliott 19. Lloyd Perrett 21. Craig Garvey.

Coach: Des Hasler.

Titans: 1. Will Zillman 2. Anthony Don 3. Josh Hoffman 4. Nene Macdonald 5. David Mead 6. Tyrone Roberts 7. Ash Taylor 8. David Shillington 9. Nathan Friend 10. Ryan James 11. Zeb Taia 12. Chris McQueen 13. Greg Bird.

Interchange: 14. Luke Douglas 15. Leivaha Pulu 16. Agnatius Paasi 17. Kierran Moseley.

Coach: Neil Henry.


Canberra Raiders v Wests Tigers (#NRLcanwst); GIO Stadium, Canberra; Saturday April 23. Kick-off: 5:30pm.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Edrick Lee 3. Jarrod Croker (C) 4. Joey Leilua 5. Jordan Rapana 6. Sam Williams 7. Aidan Sezer 8. Shannon Boyd 9. Josh Hodgson 10. Frank-Paul Nuuausala 11. Josh Papalii 12. Elliott Whitehead 13. Shaun Fensom.

Interchange: 14. Kurt Baptiste 15. Luke Bateman 16. Paul Vaughan 17. Joe Tapine 18. Clay Priest 19. Jarrad Kennedy 20. Mitch Barnett (Three to be omitted).

Coach: Ricky Stuart.

Tigers: 1. James Tedesco 2. Josh Addo-Carr 3. Nathan Milone 4. Kevin Naiqama 5. Jordan Rankin 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Ava Seumanufagai 9. Robbie Farah 10. Tim Grant 11. Curtis Sironen 12. Chris Lawrence (C) 13. Sauaso Sue.

Interchange: 14. Josh Aloiai 15. Dene Halatau 16. Kyle Lovett 17. JJ Felise 18. Joel Edwards. (One to be omitted).

Coach: Joel Edwards.


North Queensland Cowboys v Parramatta Eels (#NRLnqlpar); 1300 Smiles Stadium, Townsville; Saturday April 23. Kick-off: 7:30pm.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Michael Morgan 7. Johnathan Thurston (C) 8. Matt Scott (C) 9. Jake Granville 10. James Tamou 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Rory Kostjaysn 15. Pat Kaufusi 16. Scott Bolton 17. Ben Hannant.

Coach: Paul Green.

Eels: 1. Michael Gordon 2. Semi Radradra 3. Michael Jennings 4. Brad Takairangi 5. Clinton Gutherson 6. Corey Norman 7. Kieran Foran (C) 8. Junior Paulo 9. Nathan Peats 10. Daniel Alvaro 11. Manu Ma’u 12. Beau Scott 13. Tepai Moeroa.

Interchange: 14. Issac De Gois 15. Peni Terepo 16. Danny Wicks 17. Kenny Edwards.

Coach: Brad Arthur.


Cronulla Sharks v Penrith Panthers (#NRLcropen); Southern Cross Group Stadium, Cronulla; Sunday April 24. Kick-off: 4pm.

Sharks: 1. Ben Barba 2. Sosaia Feki 3. Jack Bird 4. Ricky Leutele 5. Val Holmes 6. James Maloney 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Michael Ennis 10. Sam Tagataese 11. Wade Graham 12. Jayson Bukyua 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Gerard Beale 15. Chris Heighington 16. Matt Prior 17. Luke Lewis.

Coach: Shane Flanagan.

Panthers: 1. Matt Moylan (C) 2. Josh Mansour 3. Waqa Blake 4. Peta Hiku 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Te Maire Martin 7. Peter Wallace 8. Leilani Latu 9. Peter Wallace 10. Reagan Campbell-Gillard 11. Bryce Cartwright 12. Isaah Yeo 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Tyrone Peachey 15. Sam McKendry 16. Suaia Matagi 17. James Fisher-Harris 20. Elijah Taylor 21. Jeremy Latimore.

Coach: Anthony Griffin.


Newcastle Knights v Manly Sea Eagles (#NRLnewman); Hunter Stadium, Newcastle; Monday April 25. Kick-off: 2pm.

Knights: 1. Dane Gagai 2. Nathan Ross 3. Sione Mata’utia 4. Pat Mata’utia 5. Akuila Uate 6. Jarrod Mullen 7. Trent Hodkinson 8. Sam Mataora 9. Danny Levi 10. Daniel Saifiti 11. Tariq Sims 12. Korbin Sims 13. Jeremy Smith (C).

Interchange: 14. Tyler Randell 15. Josh King 16. Jacob Saifiti 17. David Bhana 18. Mickey Paea (One to be omitted).

Coach: Nathan Brown.

Manly: 1. Brett Stewart 2. Brayden Wiliame 3. Jamie Lyon (C) 4. Steve Matai 5. Tom Trbojevic 6. Dylan Walker 7. Apisai Koroisau 8. Darcy Lussick 9. Matt Parcell 10. Nate Myles 11. Tom Symonds 12. Marty Taupau 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Lewis Brown 15. Addin Fonua-Blake 16. Brenton Lawrence 17. Siosaia Vave 18. Blake Leary (One to be omitted).

Coach: Trent Barrett.


St George Illawarra Dragons v Sydney Roosters; Allianz Stadium, Moore Park; Monday April 25. Kick-off: 4pm.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Kalifa Fai Fai Loa 3. Euan Aitken 4. Tim Lafai 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop (C) 7. Josh McCrone 8. Leeson Ah Mau 9. Mitch Rein 10. Mike Cooper 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Jack de Belin.

Interchange: 14. Russell Packer 15. Will Matthews 16. Dunamis Lui 17. Siliva Havili.

Coach: Paul McGregor.

Roosters: 1. Latrell Mitchell 2. Daniel Tupou 3. Brendan Elliott 4. Blake Ferguson 5. Shaun Kenny-Dowall 6. Jayden Nikorima 7. Jackson Hastings 8. Sam Moa 9. Jake Friend 10. Dylan Napa 11. Mitch Aubusson 12. Aidan Guerra 13. Issac Liu.

Interchange: 14. Kane Evans 15. Mitch Frei 16. Eloni Vunakece 17. Connor Watson 18. Abraham Papalii (One to be omitted).

Coach: Trent Robinson.


Melbourne Storm v New Zealand Warriors (#NRLmelwar); AAMI Park, Melbourne; Monday April 25. Kick-off: 7pm.

Storm: 1. Cam Munster 2. Young Tonumaipea 3. Richie Kennar 4. Ben Hampton 5. Marika Koroibete 6. Blake Green 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Jordan McLean 11. Kevin Proctor 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Kenny Bromwich 15. Tim Glasby 16. Felise Kaufusi 17. Nelson Asofa-Solomona.

Coach: Craig Bellamy.

Warriors: 1. Tuimoala Lolohea 2. David Fusitu’a 3. Blake Ayshford 4. Solomone Kata 5. Manu Vatuvei 6. Thomas Leuluai 7. Shaun Johnson 8. Sam Lisone 9. Issac Luke 10. Ben Matulino 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman 13. Simon Mannering.

Interchange: 14. Jonathan Wright 15. Jacob Lillyman 16. Charlie Gubb 17. Ligi Sao.

Coach: Andrew McFadden.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *