NRL Rd 9 Teams

Another week and another round of footy! Can you believe?! Round 9 already. That’s come around very quickly and what a great round of footy it promises to be. Some teams need wins desperately, some teams want to cement their spots and other teams want to get their season back on track.

Just who will get the wins this week, we shall soon find out. In the mean-time, here are the teams for Round 9 of the NRL Telstra Premiership:

South Sydney Rabbitohs v Wests Tigers (#NRLsouwst); ANZ Stadium, Olympic Park; Thursday April 28. Kick-off: 7:50pm.

Bunnies: 1. Greg Inglis (C) 2. Dane Nielsen 3. Kirisome Auva’a 4. Bryson Goodwin 5. Aaron Gray 6. Luke Keary 7. Adam Reynolds 8. Thomas Burgess 9. Damien Cook 10. David Tyrrell 11. Chris Grevsmuhl 12. Kyle Turner 13. Sam Burgess.

Interchange: 14. Cam McInnes 15. Jason Clark 16. Nathan Brown 17. George Burgess.

Coach: Michael Maguire.

Tigers: 1. James Tedesco 2. David Nofoaluma 3. Tim Simona 4. Kevin Naiqama 5. Jordan Rankin 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Ava Seumanufagai 9. Robbie Farah 10. Tim Grant 11. Curtis Sironen 12. Chris Lawrence (C) 13. Sauaso Sue.

Interchange: 14. Josh Aloiai 15. Dene Halatau (C) 16. Kyle Lovett 17. JJ Felise.

Coach: Jason Taylor.


Parramatta Eels v Canterbury Bulldogs (#NRLparcby); ANZ Stadium, Olympic Park; Friday April 29. Kick-off: 7:50pm.

Eels: 1. Michael Gordon 2. Semi Radradra 3. Michael Jennings 4. Brad Takairangi 5. Clint Gutherson 6. Corey Norman 7. Kieran Foran 8. Junior Paulo 9. Nathan Peats 10. Daniel Alvaro 11. Manu Ma’u 12. Beau Scott 13. Tepai Moeroa.

Interchange: 14. Issac De Gois 15. Peni Terepo 16. Danny Wicks 17. Kenny Edwards.

Coach: Brad Arthur.

Bulldogs: 1. Will Hopoate 2. Curtis Rona 3. Josh Morris 4. Kerrod Holland 5. Sam Perrett 6. Josh Reynolds 7. Moses Mbye 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. James Graham (C) 11. Josh Jackson 12. Tony Williams 13. Greg Eastwood.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Tim Browne 16. David Klemmer 17. Craig Garvey 19. Lloyd Perrett 22. Raymond Faitala-Mariner (Two to be omitted).

Coach: Des Hasler.


Penrith Panthers v Canberra Raiders (#NRLpencan); Carrington Park, Bathurst; Saturday April 30. Kick-off: 3pm.

Panthers: 1. Matt Moylan (C) 2. Josh Mansour 3. Dean Whare 4. Peta Hiku 5. Dallin Watene-Zeleziak 6. Jamie Soward 7. Peter Wallace 8. Leilani Latu 9. James Segeyaro 10. Reagan Campbell-Gillard 11. Bryce Cartwright 12. Isaah Yeo 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Tyrone Peachey 15. Jeremy Latimore 16. Suaia Matagi 17. James Fisher-Harris 20. Sam McKendry. (One to be omitted).

Coach: Anthony Griffin.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Edrick Lee 3. Jarrod Croker (C) 4. Joey Leilua 5. Jordan Rapana 6. Aidan Sezer 7. Sam Williams 8. Shannon Boyd 9. Josh Hodgson 10. Paul Vaughan 11. Josh Papalii 12. Elliott Whitehead 13. Shaun Fensom.

Interchange: 14. Kurt Baptiste 15. Luke Bateman 16. Clay Priest 17. Joseph Tapine 18. Frank-Paul Nuuausala (One to be omitted).

Coach: Ricky Stuart.


Sydney Roosters v Newcastle Knights (#NRLsydnew); Allianz Stadium, Moore Park; Saturday April 30. Kick-off: 5:30pm.

Roosters: 1. Latrell Mitchell 2. Joe Burgess 3. Mitch Aubusson 4. Blake Ferguson 5. Shaun Kenny-Dowall 6. Jackson Hastings 7. Mitch Pearce 8. Sam Moa 9. Jake Friend (C) 10. Dylan Napa 11. Boyd Cordner 12. Aidan Guerra 13. Isaac Liu.

Interchange: 14. Kane Evans 15. Eloni Vunakece 16. Ryan Matterson 17. Jared Waerea-Hargreaves 18. Connor Watson (One to be omitted).

Coach: Trent Robinson.

Knights: 1. Dane Gagai 2. Nathan Ross 3. Sione Mata’utia 4. Pat Mata’utia 5. Akuila Uate 6. Will Pearsall 7. Trent Hodkinson 8. Sam Mataora 9. Danny Levi 10. Daniel Saifiti 11. Tariq Sims 12. Korbin Sims 13. Jeremy Smith (C).

Interchange: 14. Tyler Randell 15. David Bhana 16. Jacob Saifiti 17. Pauli Pauli 18. Brock Lamb 19. Jack Stockwell 20. Mickey Paea (Three to be omitted).

Coach: Nathan Brown.


Manly Sea Eagles v North Queensland Cowboys (#NRLmannql); Brookvale Oval; Saturday April 30. Kick-off: 7:30pm.

Manly: 1. Brett Stewart 2. Brayden Wiliame 3. Jamie Lyon (C) 4. Steve Matai 5. Tom Trbojevic 6. Dylan Walker 7. Daly Cherry-Evans 8. Darcy Lussick 9. Apisai Koroisau 10. Nate Myles 11. Tom Symonds 12. Marty Taupau 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Lewis Brown 15. Addin Fonua-Blake 16. Brenton Lawrence 17. Siosaia Vave 19. Matt Parcell (One to be omitted).

Coach: Trent Barrett.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Michael Morgan 7. Jonathan Thurston (C) 8. Matt Scott (C) 9. Jake Granville 10. James Tamou 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Rory Kostjaysn 15. Pat Kaufusi 16. Scott Bolton 17. Ben Hannant 18. John Asiata (One to be omitted).

Coach: Paul Green.


New Zealand Warriors v St George Illawarra Dragons (#NRLwarsgi); Mt Smart Stadium, Auckland; Sunday May 1. Kick-off: 12pm (AEDT).

Warriors: 1. David Fusitu’a 2. Jonathan Wright 3. Blake Ayshford 4. Solomone Kata 5. Manu Vatuvei 6. Thomas Leuluai 7. Shaun Johnson 8. Jacob Lillyman 9. Issac Luke 10. Ben Matulino 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman (C) 13. Charlie Gubb.

Interchange: 14. Jazz Tevaga 15. Sam Lisone 16. Albert Vete 17. Shaun Lane 18. James Gavet (One to be omitted).

Coach: Andrew McFadden.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Kalifa Fai Fai Loa 3. Euan Aitken 4. Tim Lafai 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop (C) 7. Josh McCrone 8. Leeson Ah Mau 9. Mitch Rein 10. Mike Cooper 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Jack de Belin.

Interchange: 14. Russell Packer 15. Will Matthews 16. Dunamis Lui 17. Siliva Havili 18. Taane Milne (One to be omitted).

Coach: Paul McGregor.


Gold Coast Titans v Melbourne Storm (#NRLgldmel); Cbus Super Stadium, Robina; Sunday May 1. Kick-off: 4pm.

Titans: 1. Will Zillman 2. Anthony Don 3. Josh Hoffman 4. Nene Macdonald 5. David Mead 6. Tyrone Roberts 7. Cam Cullen 8. David Shillington 9. Nathan Friend (C) 10. Ryan James 11. Zeb Taia 12. Chris McQueen 13. Greg Bird.

Interchange: 14. Luke Douglas 15. Leivaha Pulu 16. Agnatius Paasi 17. Kierran Moseley 18. Lachlan Burr (One to be omitted).

Coach: Neil Henry.

Storm: 1. Cam Munster 2. Suliasi Vunivalu 3. Richard Kennar 4. Young Tonumaipea 5. Marika Koroibete 6. Blake Green 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Jordan McLean 11. Kevin Proctor 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Kenny Bromwich 15. Tim Glasby 16. Felise Kaufusi 17. Nelson Asofa-Solomona 18. Ben Hampton (One to be omitted).

Coach: Craig Bellamy.


Cronulla Sharks v Brisbane Broncos (#NRLcrobri); Southern Cross Group Stadium, Cronulla; Sunday May 1. Kick-off: 4pm.

Sharks: 1. Ben Barba 2. Sosaia Feki 3. Jack Bird 4. Ricky Leutele 5. Val Holmes 6. James Maloney 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Michael Ennis 10. Sam Tagataese 11. Jayson Bukuya 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Gerard Beale 15. Chris Heighington 16. Matt Prior 17. Luke Lewis.

Coach: Shane Flanagan.

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Corey Oates 3. Jack Reed 4. James Roberts 5. Jordan Kahu 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Josh McGuire 9. Kodi Nikorima 10. Adam Blair 11. Alex Glenn 12. Matt Gilett 13. Corey Parker (C).

Interchange: 14. Jarrod Wallace 15. Sam Thaiday 16. Joe Ofahengaue 17. Travis Waddell.

Coach: Wayne Bennett.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.