Rd 14 NRL Teams

With most Origin players expected to be back in action and raring to go, we gear up for the home stretch of the season. Halfway through already and with 13 rounds to go, there is still so much to play for every side.

Without further adieu, here are the teams for Rd 14:

Brisbane Broncos v Canberra Raiders (#NRLbrican); Suncorp Stadium, Brisbane; Thursday June 9. Kick-off: 7:50pm.

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Corey Oates 3. Jack Reed 4. James Roberts 5. Jordan Kahu 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Josh McGuire 9. Travis Waddell 10. Sam Thaiday 11. Alex Glenn 12. Matt Gillett 13. Corey Parker (C).

Interchange: 14. Jarrod Wallace 15. Tevita Pangai Jr. 16. Adam Blair 17. Kodi Nikorima.

Coach: Wayne Bennett.

Raiders: 1. Zac Santo 2. Brenko Lee 3. Jarrod Croker (C) 4. Joey Leilua 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Aidan Sezer 8. Junior Paulo 9. Josh Hodgson 10. Paul Vaughan 11. Josh Papalii 12. Elliott Whitehead 13. Luke Bateman.

Interchange: 14. Kurt Baptiste 16. Clay Priest 17. Joseph Tapine 18. Iosia Soliola.

Coach: Ricky Stuart.


Wests Tigers v South Sydney Rabbitohs (#NRLwstsou); ANZ Stadium, Olympic Park; Friday June 10. Kick-off: 7:50pm.

Tigers: 1. James Tedesco 2. David Nofoaluma 3. Tim Simona 4. Kevin Naiqama 5. Josh Addo-Carr 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods (C) 9. Robbie Farah 10. Ava Seumanufagai 11. Josh Aloiai 12. Chris Lawrence 13. Elijah Taylor.

Interchange: 14. Sauaso Sue 15. Dene Halatau 16. Tim Grant 17. Kyle Lovett 18. Michael Chee-Kam (One to be omitted).

Coach: Jason Taylor.

Souths: 1. Cody Walker 2. Alex Johnston 3. Kirisome Auva’a 4. Bryson Goodwin 5. Dane Nielsen 6. Greg Inglis (C) 7. Adam Reynolds 8. Thomas Burgess 9. Cam McInnes 10. Nathan Brown 11. Paul Carter 12. Kyle Turner 13. Sam Burgess.

Interchange: 14. Luke Keary 15. Jason Clark 16. Siosifa Talakai 17. David Tyrrell.

Coach: Michael Maguire.


Newcastle Knights v New Zealand Warriors (#NRLnewwar); Hunter Stadium, Newcastle; Saturday June 11. Kick-off: 3pm.

Knights: 1. Dane Gagai 2. Cory Denniss 3. Sione Mata’utia 4. Nathan Ross 5. Jake Mamo 6. Jack Cogger 7. Trent Hodkinson 8. Sam Mataora 9. Danny Levi 10. Daniel Saifiti 11. Tariq Sims (C) 12. Pauli Pauli 13. Jeremy Smith (C).

Interchange: 14. Tyler Randell 15. Korbin Sims 16. Jacob Saifiti 17. Mickey Paea 19. Josh King 20. Lachlan Fitzgibbon (Two to be omitted).

Coach: Nathan Brown.

Warriors: 1. Tuimoala Lolohea 2. David Fusitu’a 3. Blake Ayshford 4. Solomone Kata 5. Manu Vatuvei 6. Thomas Leuluai 7. Shaun Johnson 8. Jacob Lillyman 9. Issac Luke 10. Ben Matulino 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman (C) 13. Simon Mannering.

Interchange: 14. Nathaniel Roache 15. Sam Lisone 16. Albert Vete 17. Charlie Gubb.

Coach: Andrew McFadden.


Parramatta Eels v Gold Coast Titans (#NRLpargld); TIO Stadium, Darwin; Saturday June 11. Kick-off: 5:30pm (AEDT). Kick-off: 5:30pm.

Eels: 1. Michael Gordon 2. Semi Radradra 3. Michael Jennings 4. Clint Gutherson 5. Bevan French 6. Kenny Edwards 7. Kieran Foran 8. Daniel Alvaro 9. Issac De Gois 10. Danny Wicks 11. Manu Ma’u 12. Beau Scott 13. Tepai Moeroa.

Interchange: 14. Kaysa Pritchard 15. Peni Terepo 16. David Gower 17. Rory O’Brien.

Coach: Brad Arthur.

Titans: 1. Will Zillman (C) 2. Anthony Don 3. Josh Hoffman 4. Nathan Davis 5. Nene Macdonald 6. Tyrone Roberts 7. Ash Taylor 8. Luke Douglas 9. Nathan Friend 10. Ryan James 11. Zeb Taia 12. Chris McQueen 13. Greg Bird.

Interchange: 14. Nathan Peats 15. Leivaha Pulu 16. Agnatius Paasi 17. Eddy Pettybourne 18. Konrad Hurrell 19. Cam Cullen (Two to be omitted).

Coach: Neil Henry.


Sydney Roosters v Melbourne Storm (#NRLsydmel); Allianz Stadium, Moore Park; Saturday June 11. Kick-off: 7:30pm.

Roosters: 1. Latrell Mitchell 2. Daniel Tupou 3. Mitch Aubusson 4. Dale Copley 5. Blake Ferguson 6. Ryan Matterson 7. Jackson Hastings 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Dylan Napa 11. Sio Siua Taukeiaho 12. Aidan Guerra 13. Kane Evans.

Interchange: 14. Sam Moa 15. Eloni Vunakece 16. Mitchell Frei 17. Connor Watson.

Coach: Trent Robinson.

Storm: 1. Cam Munster 2. Suliasi Vunivalu 3. Cheyse Blair 4. Ryan Morgan 5. Marika Koroibete 6. Blake Green 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Jordan McLean 11. Kevin Proctor 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Kenneath Bromwich 15. Tim Glasby 16. Felise Kaufusi 17. Nelson Asofa-Solomona.

Coach: Craig Bellamy.


Manly Sea Eagles v Penrith Panthers (#NRLmanpen); Brookvale Oval; Sunday June 12. Kick-off: 4pm.

Manly: 1. Brett Stewart 2. Jorge Taufua 3. Tom Trbojevic 4. Brayden Wiliame 5. Matt Wright 6. Dylan Walker 7. Apisai Koroisau 8. Darcy Lussick 9. Matt Parcell 10. Nate Myles 11. Lewis Brown 12. Jamie Buhrer 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Blake Leary 15. Josh Starling 16. Addin Fonua-Blake 17. Siosaia Vave 18. Liam Knight (One to be omitted).

Coach: Trent Barrett.

Panthers: 1. Matt Moylan (C) 2. Josh Mansour 3. Waqa Blake 4. Tyrone Peachey 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Bryce Cartwright 7. Nathan Cleary 8. Leilani Latu 9. Peter Wallace 10. Reagan Campbell-Gillard 11. Isaah Yeo 12. Trent Merrin 13. Suaia Matagi.

Interchange: 14. Sitaleki Akauola 15. Jeremy Latimore 16. Chris Grevsmuhl 17. Moses Leota.

Coach: Anthony Griffin.


St George Illawarra Dragons v Canterbury Bulldogs (#NRLsgicby); ANZ Stadium, Olympic Park; Monday June 13. Kick-off: 4pm.

Dragons: 1. Jason Nightingale 2. Kalifa Fai Fai Loa 3. Euan Aitken 4. Tim Lafai 5. Kurt Mann 6. Gareth Widdop (C) 7. Benji Marshall 8. Leeson Ah Mau 9. Mitch Rein 10. Russell Packer 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Mike Cooper.

Interchange: 14. Dunamis Lui 15. Will Matthews 16. Jake Marketo 17. Siliva Havili.

Coach: Paul McGregor.

Bulldogs: 1. Will Hopoate 2. Curtis Rona 3. Josh Morris 4. Kerrod Holland 5. Sam Perrett 6. Josh Reynolds 7. Moses Mbye 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. James Graham (C) 11. Josh Jackson 12. Raymond Faitala-Mariner 13. David Klemmer.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Adam Elliott 16. Tim Browne 17. Craig Garvey.

Coach: Des Hasler.


Cronulla Sharks v North Queensland Cowboys (#NRLcronql); Southern Cross Group Stadium; Monday June 13. Kick-off: 7pm.

Sharks: 1. Ben Barba 2. Sosaia Feki 3. Jack Bird 4. Gerard Beale 5. Val Holmes 6. James Maloney 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Michael Ennis 10. Sam Tagataese 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Ricky Leutele 15. Chris Heighington 16. Jayson Bukuya 17. Joseph Paulo.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Michael Morgan 7. Johnathan Thurston (C) 8. Matt Scott (C) 9. Jake Granville 10. James Tamou 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Rory Kostjaysn 15. John Asiata 16. Scott Bolton 17. Ben Hannant.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.