NRL Teams Rd 17

Another week flies by and already we are at Rd 17 of the NRL Telstra Premiership. Make no mistake, the season enters one of the hardest roads yet with so many spots on the line and so many uncertainties surrounding teams both on and off the field.

Without further adieu, here are the teams for Rd 17:

Sydney Roosters v Canterbury Bulldogs (#NRLsydcby); Allianz Stadium, Moore Park; Thursday June 30. Kick-off: 7:50pm.

Roosters: 1. Latrell Mitchell 2. Daniel Tupou 3. Blake Ferguson 4. Dale Copley 5. Shaun Kenny-Dowall 6. Jackson Hastings 7. Mitch Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Dylan Napa 11. Aidan Guerra 12. Mitch Aubusson 13. Sio Siua Taukeiaho.

Interchange: 14. Sam Moa 15. Isaac Liu 16. Kane Evans 17. Connor Watson 18. Ryan Matterson (One to be omitted).

Coach: Trent Robinson.

Bulldogs: 1. Will Hopoate 2. Brett Morris 3. Curtis Rona 4. Kerrod Holland 5. Sam Perrett 6. Josh Reynolds 7. Moses Mbye 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. James Graham (C) 11. Josh Jackson 12. Greg Eastwood 13. David Klemmer.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Tony Williams 16. Danny Fualalo 17. Craig Garvey 19. Raymond Faitala-Mariner 20. Asipeli Fine (Two to be omitted).

Coach: Des Hasler.


Brisbane Broncos v Melbourne Storm (#NRLbrimel); Suncorp Stadium, Brisbane; Friday July 1. Kick-off: 7:50pm.

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Corey Oates 3. Kodi Nikorima 4. James Roberts 5. Lachlan Maranta 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Josh McGuire 9. Andrew McCullough 10. Adam Blair 11. Alex Glenn 12. Matt Gillett 13. Corey Parker.

Interchange: 14. Jarrod Wallace 15. Tevita Pangai Jr. 16. Jaydn Su’A 17. Travis Waddell.

Coach: Wayne Bennett.

Storm: 1. Young Tonumaipea 2. Suliasi Vunivalu 3. Cheyse Blair 4. Ryan Morgan 5. Marika Koroibete 6. Tohu Harris 7. Blake Green 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Jordan McLean 11. Kevin Proctor 12. Kenneath Bromwich 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Felise Kaufusi 15. Christian Welch 16. Matt White 17. Ben Hampton 18. Curtis Scott 23. Slade Griffin (Two to be omitted).

Coach: Craig Bellamy.


New Zealand Warriors v Gold Coast Titans (#NRLwargld); Mt Smart Stadium, Auckland; Saturday July 2. Kick-off: 3pm.

Warriors: 1. David Fusitu’a 2. Tuimoala Lolohea 3. Blake Ayshford 4. Solomone Kata 5. Ken Maumalo 6. Thomas Leuluai 7. Shaun Johnson 8. Jacob Lillyman 9. Issac Luke 10. Albert Vete 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman (C) 13. Simon Mannering.

Interchange: 14. Nathaniel Roache 15. Sam Lisone 16. Ben Matulino 17. Charlie Gubb.

Coach: Andrew McFadden.

Titans: 1. Will Zillman (C) 2. Anthony Don 3. Josh Hoffman 4. Chris McQueen 5. Nene Macdonald 6. Tyrone Roberts 7. Ash Taylor 8. Luke Douglas 9. Nathan Peats 10. Ryan James 11. Zeb Taia 12. Leivaha Pulu 13. Greg Bird.

Interchange: 14. Eddy Pettybourne 15. Ryan Simpkins 16. Agnatius Paasi 17. Nathan Friend.

Coach: Neil Henry.


Wests Tigers v Penrith Panthers (#NRLwstpen); ANZ Stadium, Olympic Park; Saturday July 3. Kick-off: 5:30pm.

Tigers: 1. James Tedesco 2. David Nofoaluma 3. Tim Simona 4. Kevin Naiqama 5. Jordan Rankin 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods (C) 9. Dene Halatau 10. Sauaso Sue 11. Josh Aloiai 12. Chris Lawrence 13. Elijah Taylor.

Interchange: 14. Tim Grant 15. Ava Seumanufagai 16. Robbie Farah 17. Kyle Lovett 18. JJ Felise (One to be omitted).

Coach: Jason Taylor.

Panthers: 1. Matt Moylan (C) 2. Josh Mansour 3. Waqa Blake 4. Tyrone Peachey 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Bryce Cartwright 7. Nathan Cleary 8. Leilani Latu 9. Peter Wallace 10. Reagan Campbell-Gillard 11. Isaah Yeo 12. Trent Merrin 13. Suaia Matagi.

Interchange: 14. Sitaleki Akauola 15. Jeremy Latimore 16. Chris Grevsmuhl 17. James Fisher-Harris 20. Sam McKendry (One to be omitted).

Coach: Ivan Cleary.


Cronulla Sharks v Parramatta Eels; Southern Cross Group Stadium, Cronulla; Saturday July 3. Kick-off: 7:30pm.

Sharks: 1. Ben Barba 2. Sosaia Feki 3. Jack Bird 4. Gerard Beale 5. Valentine Holmes 6. James Maloney 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Michael Ennis 10. Sam Tagataese 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Ricky Leutele 15. Chris Heighington 16. Matt Prior 17. Jayson Bukuya 18. Joseph Paulo (One to be omitted).

Coach: Shane Flanagan.

Eels: 1. Michael Gordon 2. Semi Radradra 3. Michael Jennings 4. Clinton Gutherson 5. Bevan French 6. Kenny Edwards 7. Corey Norman 8. Daniel Alvaro 9. Issac De Gois 10. Danny Wicks 11. Manu Ma’u 12. Beau Scott 13. Tepai Moeroa.

Interchange: 14. Cody Nelson 15. Peni Terepo 16. David Gower 17. Rory O’Brien.

Coach: Brad Arthur.


Canberra Raiders v Newcastle Knights (#NRLcannew); GIO Stadium, Canberra; Sunday July 4. Kick-off: 2pm.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Brenko Lee 3. Jarrod Croker (C) 4. Joey Leilua 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Aidan Sezer 8. Junior Paulo 9. Josh Hodgson 10. Shannon Boyd 11. Josh Papalii 12. Elliott Whitehead 13. Luke Bateman.

Interchange: 14. Kurt Baptiste 15. Iosia Soliola 16. Paul Vaughan 17. Joseph Tapine.

Coach: Ricky Stuart.

Knights: 1. Dane Gagai 2. Nathan Ross 3. Sione Mata’utia 4. Peter Mata’utia 5. Brendan Elliott 6. Jack Cogger 7. Trent Hodkinson (C) 8. Sam Mataora 9. Danny Levi 10. Korbin Sims 11. Jacob Saifiti 12. Mitchell Barnett 13. Jeremy Smith (C).

Interchange: 14. Tyler Randell 15. Robbie Rochow 16. Daniel Saifiti 17. Mickey Paea 22. Josh King (One to be omitted).

Coach: Nathan Brown.


South Sydney Rabbitohs v North Queensland Cowboys (#NRLsounql); Barlow Park, Cairns; Sunday July 4. Kick-off: 4pm.

Rabbitohs: 1. Cody Walker 2. Alex Johnston 3. Greg Inglis (C) 4. Aaron Gray 5. Joe Burgess 6. Luke Keary 7. Adam Reynolds 8. Thomas Burgess 9. Cam McInnes 10. Nathan Brown 11. John Sutton 12. Kyle Turner 13. Sam Burgess.

Interchange: 14. Tautalatasi Tasi 15. Jason Clark 16. Jack Gosiewski 17. David Tyrrell.

Coach: Michael Maguire.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Ray Thompson 7. Johnathan Thurston (C) 8. Matt Scott (C) 9. Jake Granville 10. James Tamou 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Rory Kostjaysn 15. John Asiata 16. Scott Bolton 17. Ben Hannant.

Coach: Paul Green.


Manly Sea Eagles v St George Illawarra Dragons (#NRLmansgi); Brookvale Oval, Manly; Monday July 5. Kick-off: 7pm.

Manly: 1. Brett Stewart 2. Jorge Taufua 3. Tom Trbojevic 4. Dylan Walker 5. Brayden Wiliame 6. Jamie Lyon 7. Daly Cherry-Evans 8. Darcy Lussick 9. Apisai Koroisau 10. Martin Taupau 11. Nathan Green 12. Jamie Buhrer 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Lewis Brown 15. Josh Starling 16. Addin Fonua-Blake 17. Siosaia Vave.

Coach: Trent Barrett.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Kalifa Fai Fai Loa 3. Euan Aitken 4. Tim Lafai 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop (C) 7. Benji Marshall 8. Leeson Ah Mau 9. Mitch Rein 10. Russell Packer 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Jack de Belin.

Interchange: 14. Tariq Sims 15. Jacob Host 16. Dunamis Lui 17. Jake Marketo.

Coach: Paul McGregor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *