NRL Teams Rd 19

Another round done and dusted and what a round it was. There was a win for the Eels but with their points deduction finally ticked off, has a finals chance gone out the window? And what of the teams now fighting for the last couple of spots in the eight. Just who can scrape into the eight.

Without further adieu, here are the Rd 19 teams:

St George Illawarra Dragons v Gold Coast Titans (#NRLsgigld); UOW Jubilee Oval, Wollongong; Friday July 15. Kick-off: 7:50pm.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Kalifa Fai Fai Loa 3. Euan Aitken 4. Kurt Mann 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop (C) 7. Benji Marshall 8. Russell Packer 9. Mitch Rein 10. Tyson Frizell 11. Jacob Host 12. Joel Thompson 13. Jack de Belin.

Interchange: 14. Tariq Sims 15. Leeson Ah Mau 16. Dunamis Lui 17. Jake Marketo 19. Tyrone McCarthy (One to be omitted).

Coach: Paul McGregor.

Titans: 1. David Mead 2. Anthony Don 3. Josh Hoffman 4. Konrad Hurrell 5. Nene Macdonald 6. Tyrone Roberts 7. Ash Taylor 8. Luke Douglas 9. Nathan Peats 10. Ryan James (C) 11. Zeb Taia 12. Chris McQueen 13. Greg Bird.

Interchange: 14. Eddy Pettybourne 15. Leivaha Pulu 16. Agnatius Paasi 17. Nathan Friend 18. Nathaniel Peteru 19. Ryan Simpkins (Two to be omitted).

Coach: Neil Henry.


Manly Sea Eagles v New Zealand Warriors (#NRLmanwar); niB Stadium, Perth; Saturday July 15. Kick-off: 5:30pm (AEDT) & 3:30pm (local time).

Manly: 1. Tom Trbojevic 2. Jorge Taufua 3. Lewis Brown 4. Matt Wright 5. Brad Parker 6. Jamie Lyon (C) 7. Daly Cherry-Evans 8. Darcy Lussick 9. Apisai Koroisau 10. Marty Taupau 11. Nathan Green 12. Jamie Buhrer 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Blake Leary 15. Josh Starling 16. Addin Fonua-Blake 17. Siosaia Vave 18. Luke Burgess (One to be omitted).

Coach: Trent Barrett.

Warriors: 1. David Fusitu’a 2. Ken Maumalo 3. Blake Ayshford 4. Solomone Kata 5. Manu Vatuvei 6. Thomas Leuluai 7. Shaun Johnson 8. Jacob Lillyman 9. Issac Luke 10. Ben Matulino 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman (C) 13. Simon Mannering.

Interchange: 14. Tuimoala Lolohea 15. Sam Lisone 16. Bunty Afoa 17. Charlie Gubb 18. James Gavet (One to be omitted).

Coach: Andrew McFadden.


South Sydney Rabbitohs v Brisbane Broncos (#NRLsoubri); ANZ Stadium, Olympic Park; Saturday July 15. Kick-off: 7:30pm.

Souths: 1. Cody Walker 2. Alex Johnston 3. Greg Inglis (C) 4. Aaron Gray 5. Joe Burgess 6. LUke Keary 7. Adam Reynolds 8. Thomas Burgess 9. Cam McInnes 10. Nathan Brown 11. Kyle Turner 12. John Sutton 13. Sam Burgess.

Interchange: 14. Damien Cook 15. Jason Clark 16. David Tyrrell 17. George Burgess 18. Angus Crichton 19. Jack Gosiewski 20. Ed Murphy (Three to be omitted).

Coach: Michael Maguire.

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Corey Oates 3. Alex Glenn 4. James Roberts 5. Jordan Kahu 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Josh McGuire 9. Andrew McCullough 10. Adam Blair 11. Sam Thaiday 12. Matt Gillett 13. Corey Parker.

Interchange: 14. Jarrod Wallace 15. Tevita Pangai Jr. 16. Joe Ofahengaue 17. Herman Ese’ese 18. Marion Seve 19. Joe Boyce (Two to be omitted).

Coach: Wayne Bennett.


Newcastle Knights v Melbourne Storm (#NRLnewmel); Hunter Stadium, Newcastle; Sunday July 16. Kick-off: 2pm.

Knights: 1. Dane Gagai 2. Nathan Ross 3. Brendan Elliott 4. Peter Mata’utia 5. Jake Mamo 6. Jarrod Mullen 7. Trent Hodkinson (C) 8. Robbie Rochow 9. Danny Levi 10. Korbin Sims 11. Sione Mata’utia 12. Mitch Barnett 13. Jeremy Smith (C).

Interchange: 14. Josh King 15. Sam Mataora 16. Daniel Saifiti 17. Mickey Paea 18. Pat Mata’utia 23. Pauli Pauli (Two to be omitted).

Coach: Nathan Brown.

Storm: 1. Young Tonumaipea 2. Suliasi Vunivalu 3. Cheyse Blair 4. Ryan Morgan 5. Marika Koroibete 6. Blake Green 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Felise Kaufusi 11. Kevin Proctor 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Kenneath Bromwich 15. Christian Welch 16. Matt White 17. Ben Hampton.

Coach: Craig Bellamy.


Penrith Panthers v Parramatta Eels (#NRLpenpar); Pepper Stadium, Penrith; Sunday July 16. Kick-off: 4pm.

Panthers: 1. Matt Moylan 2. Josh Mansour 3. Waqa Blake 4. Zak Hardaker 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Bryce Cartwright 7. Nathan Cleary 8. Leilani Latu 9. Peter Wallace 10. Reagan Campbell-Gillard 11. Isaah Yeo 12. James Fisher-Harris 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Suaia Matagi 15. Jeremy Latimore 16. Chris Grevsmuhl 17. Tyrone Peachey 18. Dylan Edwards 19. Will Smith 20. Sitaleki Akauola (Three to be omitted).

Coach: Anthony Griffin.

Eels: 1. Michael Gordon 2. Clint Gutherson 3. Michael Jennings 4. Brad Takairangi 5. Bevan French 6. Corey Norman 7. Jeff Robson 8. Danny Wicks 9. Issac De Gois 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Beau Scott (C).

Interchange: 14. Kenny Edwards 15. Peni Terepo 16. David Gower 17. Daniel Alvaro 18. Rory O’Brien (One to be omitted).

Coach: Brad Arthur.


Sydney Roosters v Cronulla Sharks (#NRLsydcro); Allianz Stadium, Moore Park; Monday July 17. Kick-off: 7pm.

Roosters: 1. Latrell Mitchell 2. Daniel Tupou 3. Dale Copley 4. Shaun Kenny-Dowall 5. Joseph Manu 6. Ryan Matterson 7. Mitch Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Dylan Napa 11. Boyd Cordner 12. Mitch Aubusson 13. Sio Siua Taukeiaho.

Interchange: 14. Sam Moa 15. Kane Evans 16. Isaac Liu 17. Connor Watson.

Coach: Trent Robinson.

Sharks: 1. Ben Barba 2. Sosaia Feki 3. Jack Bird 4. Gerard Beale 5. Valentine Holmes 6. James Maloney 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Michael Ennis 10. Sam Tagataese 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Joseph Paulo 15. Chris Heighington 16. Matt Prior 17. Jayson Bukuya.

Coach: Shane Flanagan.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.