NRL Teams Rd 23

Getting into the business end of the season, some teams are effectively ruled out of finals contention but they still have pride left to play for. With spots in both the top four and top eight still up for grabs, it is anyone’s game, as teams fight to survive and fight to qualify for the finals.

Without further adieu, here are the NRL teams for Rd 23 of the NRL Telstra Premiership:

Canterbury Bulldogs v Manly Sea Eagles (#NRLcbyman); ANZ Stadium, Olympic Park; Thursday, August 11. Kick-off: 7:50pm.

Bulldogs: 1. Will Hopoate 2. Brett Morris 3. Josh Morris 4. Curtis Rona 5. Sam Perrett 6. Josh Reynolds 7. Moses Mbye 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. James Graham (C) 11. Josh Jackson 12. Raymond Faitala-Mariner 13. David Klemmer.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Danny Fualalo 16. Tony Williams 17. Tim Browne 19. Lloyd Perrett 20. Kerrod Holland (Two to be omitted).

Coach: Des Hasler.

Manly: 1. Tom Trbojevic 2. Jorge Taufua 3. Dylan Walker 4. Brayden Wiliame 5. Matt Wright 6. Jamie Lyon (C) 7. Daly Cherry-Evans 8. Darcy Lussick 9. Apisai Koroisau 10. Addin Fonua-Blake 11. Martin Taupau 12. Jamie Buhrer 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Lewis Brown 15. Josh Starling 16. Nathan Green 17. Siosaia Vave.

Coach: Trent Barrett.


Brisbane Broncos v Parramatta Eels (#NRLbripar); Suncorp Stadium, Brisbane; Friday, August 12. Kick-off: 7:50pm.

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Corey Oates 3. Tom Opacic 4. James Roberts 5. Lachlan Maranta 5. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Josh McGuire 9. Andrew McCullough 10. Adam Blair 11. Sam Thaiday 12. Matt Gillett 13. Corey Parker (C).

Interchange: 14. Jarrod Wallace 15. Tevita Pangai Jr. 16. Jai Arrow 17. Alex Glenn.

Coach: Wayne Bennett.

Eels: 1. Michael Gordon 2. Vai Toutai 3. Michael Jennings 4. Brad Takairangi 5. Bevan French 6. Clint Gutherson 7. Jeff Robson 8. Danny Wicks 9. Issac De Gois 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Peni Terepo.

Interchange: 14. Kaysa Pritchard 15. David Gower 16. Kenny Edwards 17. Daniel Alvaro 18. Rory O’Brien (One to be omitted).

Coach: Brad Arthur.


Wests Tigers v Gold Coast Titans (#NRLwstgld); Campbelltown Stadium; Saturday August 13. Kick-off: 3pm.

Tigers: 1. James Tedesco 2. David Nofoaluma 3. Tim Simona 4. Kevin Naiqama 5. Jordan Rankin 6. Mitch Moses 7. Jack Littlejohn 8. Aaron Woods (C) 9. Dene Halatau 10. Sauaso Sue 11. Josh Aloiai 12. Chris Lawrence 13. Elijah Taylor.

Interchange: 14. Kyle Lovett 15. Ava Seumanufagai 16. Tim Grant 17. Joel Edwards.

Coach: Jason Taylor.

Titans: 1. David Mead 2. Anthony Don 3. Josh Hoffman 4. Konrad Hurrell 5. Nene Macdonald 6. Jarryd Hayne 7. Ash Taylor 8. Luke Douglas 9. Nathan Peats 10. Ryan James (C) 11. Zeb Taia 12. Chris McQueen 13. Greg Bird.

Interchange: 14. David Shillington 15. Leivaha Pulu 16. Agnatius Paasi 17. Cameron Cullen 18. Ryan Simpkins 20. Nathan Friend (Two to be omitted).

Coach: Neil Henry.


New Zealand Warriors v South Sydney Rabbitohs (#NRLnewsou); Mt Smart Stadium, Auckland; Saturday, August 13. Kick-off: 5:30pm.

Warriors: 1. Tuimoala Lolohea 2. Ken Maumalo 3. David Fusitu’a 4. Solomone Kata 5. Manu Vatuvei 6. Thomas Leuluai 7. Shaun Johnson 8. Jacob Lillyman 9. Jazz Tevaga 10. Albert Vete 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman (C) 13. Simon Mannering.

Interchange: 14. Nathaniel Roache 15. Sam Lisone 16. Ben Matulino 17. Blake Ayshford 18. Bunty Afoa (One to be omitted).

Coach: Andrew McFadden.

Souths: 1. Greg Inglis 2. Alex Johnston 3. Hymel Hunt 4. Aaron Gray 5. Joe Burgess 6. Cody Walker 7. Adam Reynolds 8. Thomas Burgess 9. Damien Cook 10. Zane Musgrove 11. John Sutton 12. Kyle Turner 13. Sam Burgess.

Interchange: 14. Jason Clark 15. Jack Gosiewski 16. Angus Crichton 17. George Burgess.

Coach: Michael Maguire.


St George Illawarra Dragons v Cronulla Sharks (#NRLsgicro); UOW Jubilee Stadium, Wollongong; Saturday, August 13. Kick-off: 7:30pm.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Kurt Mann 3. Euan Aitken 4. Taane Milne 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop (C) 7. Benji Marshall 8. Russell Packer 9. Mitch Rein 10. Mike Cooper 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Jack de Belin.

Interchange: 14. Tariq Sims 15. Will Matthews 16. Jacob Host 17. Jake Marketo 21. Luciano Leilua (One to be omitted).

Coach: Paul McGregor.

Sharks: 1. Ben Barba 2. Sosaia Feki 3. Jack Bird 4. Gerard Beale 5. Val Holmes 6. James Maloney 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Michael Ennis 10. Matt Prior 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Ricky Leutele 15. Chris Heighington 16. Jayson Bukuya 17. Joseph Paulo.

Coach: Shane Flanagan.


Newcastle Knights v Penrith Panthers (#NRLnewpen); Hunter Stadium, Newcastle; Sunday, August 14. Kick-off: 2pm.

Knights: 1. Jake Mamo 2. Nathan Ross 3. Dane Gagai 4. Peter Mata’utia 5. Brendan Elliott 6. Jarrod Mullen 7. Trent Hodkinson (C) 8. Sam Mataora 9. Tyler Randell 10. Daniel Saifiti 11. Korbin Sims 12. Mitch Barnett 13. Jacob Saifiti.

Interchange: 14. Chris Adams 15. Josh King 16. Pauli Pauli 17. Mickey Paea 19. Pat Mata’utia (One to be omitted).

Coach: Nathan Brown.

Panthers: 1. Matt Moylan (C) 2. Josh Mansour 3. Waqa Blake 4. Tyrone Peachey 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Bryce Cartwright 7. Nathan Cleary 8. Leilani Latu 9. Peter Wallace 10. Moses Leota 11. Isaah Yeo 12. James Fisher-Harris 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Sitaleki Akauola 15. Jeremy Latimore 16. Chris Grevsmuhl 17. Zak Hardaker.

Coach: Anthony Griffin.


Sydney Roosters v North Queensland Cowboys (#NRLsydnql); Allianz Stadium, Moore Park; Sunday, August 14. Kick-off: 4pm.

Roosters: 1. Blake Ferguson 2. Daniel Tupou 3. Dale Copley 4. Shaun Kenny-Dowall 5. Latrell Mitchell 6. Connor Watson 7. Mitch Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Dylan Napa 11. Boyd Cordner 12. Mitch Aubusson 13. Sio Siua Taukeiaho.

Interchange: 14. Sam Moa 15. Isaac Liu 16. Ryan Matterson 17. Kane Evans 18. Aidan Guerra (One to be omitted).

Coach: Trent Robinson.

Cowboys: 1. LachlanCoote 2. Kyle Feldt 3. Kane Linnett 4. Justin O’Neill 5. Antonio Winterstein 6. Michael Morgan 7. Johnathan Thurston (C) 8. Matt Scott (C) 9. Ray Thompson 10. James Tamou 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Rory Kostjaysn 15. John Asiata 16. Scott Bolton 17. Pat Kaufusi 18. Coen Hess 19. Javid Bowen.

Coach: Paul Green.


Canberra Raiders v Melbourne Storm (#NRLcanmel); GIO Stadium, Canberra; Monday, August 15. Kick-off: 7pm.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Brenko Lee 3. Jarrod Croker 4. Joey Leilua 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Aidan Sezer 8. Junior Paulo 9. Josh Hodgson 10. Shannon Boyd 11. Josh Papalii 12. Elliott Whitehead 13. Iosia Soliola.

Interchange: 14. Adam Clydsdale 15. Luke Bateman 16. Clay Priest 17. Joseph Tapine.

Coach: Ricky Stuart.

Storm: 1. Cam Munster 2. Suliasi Vunivalu 3. Will Chambers 4. Cheyse Blair 5. Marika Koroibete 6. Blake Green 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Tim Glasby 11. Kevin Proctor 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Kenneath Bromwich 15. Christian Welch 16. Felise Kaufusi 17. Nelson Asofa-Solomona.

Coach: Craig Bellamy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *