Rd 26 NRL Teams

Here it is, the final round of the 2016 NRL Telstra Premiership. With the top eight mostly settled unless certain results go the way of some teams, pride is on the line for many as they look to work hard and play hard and finish the year on a high.

Without any more waiting, here are the teams for the final round of the 2016 NRL Telstra Premiership:

Brisbane Broncos v Sydney Roosters (#NRLbrisyd); Suncorp Stadium, Brisbane; Thursday September 1. Kick-off: 7:50pm.

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Corey Oates 3. Tom Opacic 4. James Roberts 5. Jordan Kahu 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Josh McGuire 9. Andrew McCullough 10. Adam Blair 11. Sam Thaiday 12. Matt Gillett 13. Corey Parker (C).

Interchange: 14. Jarrod Wallace 16. Tevita Pangai Jr. 16. Jai Arrow 17. Alex Glenn.

Coach: Wayne Bennett.

Roosters: 1. Blake Ferguson 2. Daniel Tupou 3. Dale Copley 4. Shaun Kenny-Dowall 5. Latrell Mitchell 6. Connor Watson 7. Mitch Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend 10. Dylan Napa 11. Ryan Matterson 12. Mitch Aubusson 13. Isaac Liu.

Interchange: 14. Sam Moa 15. Kane Evans 16. Mitch Frei 17. Nat Butcher 18. Joseph Manu (One to be omitted).

Coach: Trent Robinson.


Canterbury Bulldogs v South Sydney Rabbitohs (#NRLcbysou); ANZ Stadium, Olympic Park; Friday September 2. Kick-off: 7:50pm.

Bulldogs: 1. Will Hopoate 2. Brett Morris 3. Josh Morris 4. Kerrod Holland 5. Curtis Rona 6. Josh Reynolds 7. Moses Mbye 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. James Graham (C) 11. Josh Jackson 12. Greg Eastwood 13. David Klemmer.

Interchange: 14. Danny Fualalo 15. Tim Browne 16. Tony Williams 17. Raymond Faitala-Mariner.

Bunnies: 1. Greg Inglis (C) 2. Alex Johnston 3. Hymel Hunt 4. Aaron Gray 5. Joe Burgess 6. Cody Walker 7. Adam Reynolds 8. George Burgess 9. Damien Cook 10. Thomas Burgess 11. John Sutton 12. Kyle Turner 13. Sam Burgess.

Interchange: 14. Jason Clark 15. Nathan Brown 16. Angus Crichton 17. Zane Musgrove.

Coach: Michael Maguire.


St George Illawarra Dragons v Newcastle Knights (#NRLsginew); UOW Jubilee Oval, Wollongong; Saturday September 3. Kick-off: 3pm.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Kurt Mann 3. Euan Aitken 4. Taane Milne 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop (c) 7. Benji Marshall 8. Leeson Ah Mau 9. Mitch Rein 10. Mike Cooper 11. Tyson Frizell 12. Ben Creagh 13. Jack de Belin.

Interchange: 14. Joel Thompson 15. Will Matthews 16. Jacob Host 17. Jake Marketo 19. Siliva Havili 20. Tim Lafai 21. Luciano Leilua (Three to be omitted).

Coach: Paul McGregor.

Knights: 1. Jake Mamo 2. Nathan Ross 3. Dane Gagai 4. Peter Mata’utia 5. Brendan Elliott 6. Jarrod Mullen 7. Trent Hodkinson (C) 8. Daniel Saifiti 9. Tyler Randell 10. Jacob Saifiti 11. Sione Mata’utia 12. Mitch Barnett 13. Jeremy Smith (C).

Interchange: 14. Dylan Pythian 15. Pat Mata’utia 16. Korbin Sims 17. Sam Matoara 18. Josh King 19. Jaelen Feeney (Two to be omitted).

Coach: Nathan Brown.


North Queensland Cowboys v Gold Coast Titans (#NRLnqlgld); 1300 Smiles Stadium, Townsville; Saturday September 3. Kick-off: 5:30pm.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Michael Morgan 7. Johnathan Thurston (C) 8. Scott Bolton 9. Jake Granville 10. James Tamou 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Rory Kostjaysn 15. Coen Hess 16. Patrick Kaufusi 17. Ben Hannant.

Coach: Paul Green.

Titans: 1. Jarryd Hayne 2. Anthony Don 3. Josh Hoffman 4. Konrad Hurrell 5. Nene Macdonald 6. Tyrone Roberts 7. Ash Taylor 8. Luke Douglas 9. Nathan Peats 10. Ryan James (C) 11. Zeb Taia 12. Chris McQueen 13. Greg Bird.

Interchange: 14. Leivaha Pulu 15. Ryan Simpkins 16. Agnatius Paasi 17. Nathan Friend 18. David Mead 19. David Shillington 21. Lachlan Burr (Three to be omitted).

Coach: Neil Henry.


Melbourne Storm v Cronulla Sharks (#NRLmelcro); AAMI Park, Melbourne; Saturday September 3. Kick-off: 7:30pm.

Storm: 1. Cam Munster 2. Suliasi Vunivalu 3. Will Chambers 4. Cheyse Blair 5. Marika Koroibete 6. Blake Green 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Jordan McLean 11. Kenneath Bromwich 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Felise Kaufusi 15. Christian Welch 16. Jordan McLean 17. Ben Hampton 21. Matt White (One to be omitted).

Coach: Craig Bellamy.

Sharks: 1. Ben Barba 2. Sosaia Feki 3. Jack Bird 4. Gerard Beale 5. Valentine Holmes 6. James Maloney 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Michael Ennis 10. Matt Prior 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Joseph Paulo 15. Chris Heighington 16. Jesse Sene-Lefao 17. Jayson Bukuya.

Coach: Shane Flanagan.

Wests Tigers v Canberra Raiders (#NRLwstcan); Leichhardt Oval; Sunday September 4. Kick-off: 2pm.

Tigers: 1. David Nofoaluma 2. Jordan Rankin 3. Tim Simona 4. Kevin Naiqama 5. Josh Addo-Carr 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods 9. Dene Halatau 10. Sauaso Sue 11. Josh Aloiai 12. Chris Lawrence 13. Elijah Taylor.

Interchange: 14. Kyle Lovett 15. Ava Seumanufagai 16. Tim Grant 17. Joel Edwards 18. Michael Chee-Kam (One to be omitted).

Coach: Jason Taylor.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Edrick Lee 3. Jarrod Croker (C) 4. Joey Leilua 5. Jordan Rapana 6. Sam Williams 7. Aidan Sezer 8. Paul Vaughan 9. Josh Hodgson 10. Shannon Boyd 11. Josh Papalii 12. Elliott Whitehead 13. Iosia Soliola.

Interchange: 14. Kurt Baptiste 15. Luke Bateman 16. Clay Priest 17. Joseph Tapine.

Coach: Ricky Stuart.

New Zealand Warriors v Parramatta Eels (#NRLwarpar); Mt Smart Stadium, Auckland; Sunday September 4. Kick-off: 4pm.

Warriors: 1. Tuimoala Lolohea 2. Jonathan Wright 3. Blake Ayshford 4. David Fusitu’a 5. Ken Maumalo 6. Thomas Leuluai 7. Shaun Johnson 8. Jacob Lillyman 9. Issac Luke 10. Albert Vete 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman (C) 13. Simon Mannering.

Interchange: 14. Ata Hingano 15. Sam Lisone 16. Ben Matulino 17. Bunty Afoa 18. Nathaniel Roache (One to be omitted).

Coach: Andrew McFadden.

Eels: 1. Bevan French 2. Semi Radradra 3. Michael Jennings 4. Brad Takairangi 5. Michael Gorodn 6. Clint Gutherson 7. Jeff Robson 8. Danny Wicks 9. Issac De Gois 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Beau Scott (C).

Interchange: 14. Kaysa Pritchard 15. Kenny Edwards 16. Peni Terepo 17. Daniel Alvaro 18. David Gower (One to be omitted).

Coach: Brad Arthur.


Penrith Panthers v Manly Sea Eagles (#NRLpenman); Pepper Stadium, Penrith; Monday September 5. Kick-off: 6:30pm.

Panthers: 1. Matt Moylan (C) 2. Josh Mansour 3. Waqa Blake 4. Tyrone Peachey 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Bryce Cartwright 7. Nathan Cleary 8. Leilani Latu 9. Peter Wallace 10. Suaia Matagi 11. Isaah Yeo 12. James Fisher-Harris 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Sitaleki Akauola 15. Jeremy Latimore 16. Chris Grevsmuhl 17. Zak Hardaker 20. Moses Leota (One to be omitted).

Coach: Anthony Griffin.

Manly: 1. Tom Trbojevic 2. Jorge Taufua 3. Dylan Walker 4. Matt Wright 5. Brayden Wiliame 6. Apisai Koroisau 7. Daly Cherry-Evans 8. Addin Fonua-Blake 9. Matt Parcell 10. Nate Myles 11. Martin Taupau 12. Jamie Buhrer 13. Jake Trbojevic (C).

Interchange: 14. Blake Leary 15. Josh Starling 16. Lewis Brown 17. Siosaia Vave.

Coach: Trent Barrett.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *