NRL Teams Rd 3

After 2 rds, not many would have foreseen that the Eels would be on top of the ladder and the Raiders at the bottom but it is only 2 rds, so anything can happen. With some teams eager to get a first win and others keen to cement their current form, just what does the week have in store. 

As usual, here are the teams for Rd 3 of the NRL Telstra Premiership:

Melbourne Storm v Brisbane Broncos (#NRLmelbri); AAMI Park, Melbourne; Thursday March 16. Kick-off: 8:05pm.

Storm: 1. Billy Slater 2. Suliasi Vunivalu 3. Will Chambers 4. Cheyse Blair 5. Josh Addo-Carr 6. Cam Munster 7. Cooper Cronk 8. Tim Glasby 9. Cameron Smith (C) 10. Jordan McLean 11. Felise Kaufusi 12. Kenny Bromwich 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Christian Welch 15. Joe Stimson 16. Nelson Asofa-Solomona 17. Vincent Leuluai 18. Mark Nicholls 19. Young Tonumaipea 20. Ryley Jacks 21. Jesse Bromwich.

Coach: Craig Bellamy.

Broncos: 1. Darius Boyd (C) 2. Corey Oates 3. James Roberts 4. Tautau Moga 5. Jordan Kahu 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Korbin Sims 9. Andrew McCullough 10. Adam Blair 11. Sam Thaiday 12. Matt Gillett 13. Josh McGuire.

Interchange: 14. Alex Glenn 15. Tevita Pangai Jr. 16. Herman Ese’ese 17. Jai Arrow 18. Benji Marshall 19. George Fai 20. David Mead 21. Jonas Pearson.

Coach: Wayne Bennett.


Canterbury Bulldogs v New Zealand Warriors (#NRLcbywar); Forsyth Barr Stadium, Wellington; Friday March 17. Kick-off: 6pm (AEDT).

Bulldogs: 1. Brad Abbey 2. Brett Morris 3. Josh Morris 4. Brenko Lee 5. Marcelo Montoya 6. Josh Reynolds 7. Moses Mbye 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. James Graham (C) 11. Josh Jackson 12. Greg Eastwood 13. David Klemmer.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Danny Fualalo 16. Adam Elliott 17. Raymond Faitala-Mariner 19. Craig Garvey 20. Matt Frawley 21. Francis Tualau 23. Reimis Smith.

Coach: Des Hasler.

Warriors: 1. Roger Tuivasa-Sheck 2. Ken Maumalo 3. Solomone Kata 4. David Fusitu’a 5. Manu Vatuvei 6. Ata Hingano 7. Shaun Johnson 8. Albert Vete 9. Issac Luke 10. Jacob Lillyman 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman 13. Simon Mannering.

Interchange: 14. Erin Clark 15. Sam Lisone 16. Charlie Gubb 17. Bunty Afoa 18. Blake Ayshford 20. James Gavet 21. Tuimoala Lolohea 22. Mason Lino.

Coach: Stephen Kearney.


Gold Coast Titans v Parramatta Eels (#NRLgldpar); Cbus Super Stadium, Robina; Friday March 17. Kick-off: 8:05pm (AEDT).

Titans: 1. Tyler Cornish 2. Tyronne Roberts-Davis 3. Dan Sarginson 4. Konrad Hurrell 5. Will Zillman 6. Kane Elgey 7. Ash Taylor 8. Jarrod Wallace 9. Tyrone Roberts 10. Ryan James (C) 11. Kevin Proctor 12. Chris McQueen 13. Agnatius Paasi.

Interchange: 14. Ryan Simpkins 15. Nathaniel Peteru 16. Leivaha Pulu 17. Joe Greenwood 18. Paterkia Vaivai 19. Max King 20. Eddy Pettybourne 21. Karl Lawton.

Coach: Neil Henry.

Eels: 1. Bevan French 2. Semi Radradra 3. Michael Jennings 4. Brad Takairangi 5. Josh Hoffman 6. Clint Gutherson 7. Jeff Robson 8. Suaia Matagi 9. Kaysa Pritchard 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Beau Scott (C).

Interchange: 14. Nathan Brown 15. Daniel Alvaro 16. Rory O’Brien 17. Frank Pritchard 18. David Gower 19. Marata Niukore 20. Kirisome Auva’a 21. Siosaia Vave.

Coach: Brad Arthur.


Newcastle Knights v South Sydney Rabbitohs (#NRLnewsou); McDonald Jones Stadium, Newcastle; Saturday March 18. Kick-off: 4:30 pm. 

Knights: 1. Brendan Elliott 2. Ken Sio 3. Dane Gagai 4. Peter Mata’utia 5. Nathan Ross 6. Brock Lamb 7. Trent Hodkinson (C) 8. Daniel Saifiti 9. Danny Levi 10. Josh Starling 11. Sione Mata’utia 12. Jamie Buhrer 13. Mitch Barnett.

Interchange: 14. Luke Yates 15. Jack Stockwell 16. Sam Stone 17. Jacob Saifiti 18. Jacob Gagan 19. Joe Wardle 20. Josh King 21. Anthony Tupou.

Coach: Nathan Brown.

Souths: 1. Alex Johnston 2. Braidon Burns 3. Hymel Hunt 4. Robert Jenninsg 5. Bryson Goodwin 6. Cody Walker 7. Adam Reynolds 8. Zane Musgrove 9. Robbie Farah 10. Jason Clark 11. John Sutton 12. Kyle Turner 13. Sam Burgess (C).

Interchange: 14. Damien Cook 15. Angus Crichton 16. Robbie Rochow 17. George Burgess 18. Siosifa Talakai 19. Anthony Cherrington 20. Cameron Murray 21. Thomas Burgess.

Coach: Michael Maguire.


Penrith Panthers v Sydney Roosters (#NRLpensyd); Pepper Stadium, Penrith; Saturday March 18. Kick-off: 7pm. 

Panthers: 1. Matt Moylan (C) 2. Dean Whare 3. Waqa Blake 4. Tyrone Peachey 5. Dylan Edwards 6. Te Maire Martin 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9. Peter Wallace 10. Reagan Campbell-Gillard 11. Bryce Cartwright 12. Isaah Yeo 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. James Fisher-Harris 15. Leilani Latu 16. Viliame Kikau 17. Sitaleki Akauola 18. Moses Leota 19. Tim Browne 19. Peta Hiku 20. Dallin Watene-Zelezniak.

Coach: Anthony Griffin.

Roosters: 1. Michael Gordon 2. Daniel Tupou 3. Latrell Mitchell 4. Joseph Manu 5. Shaun Kenny-Dowall 6. Luke Keary 7. Mitchell Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend 10. Dylan Napa 11. Boyd Cordner 12. Mitch Aubusson 13. Aidan Guerra.

Interchange: 14. Isaac Liu 15. Zane Tetevano 16. Ryan Matterson 17. Connor Watson 18. Chris Smith 19. Paul Carter 20. Lindsay Collins 22. Mitch Cornish.

Coach: Trent Robinson.


North Queensland Cowboys v Manly Sea Eagles (#NRLnqlman); 1300 Smiles Stadium, Townsville; Saturday March 18. Kick-off: 9pm (AEDT).

Cowboys: 1. Kalyn Ponga 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Javid Bowen 6. Michael Morgan 7. Johnathan Thurston (C) 8. Patrick Kaufusi 9. Jake Granville 10. Scott Bolton 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Ben Hampton 15. John Asiata 16. Coen Hess 17. Sam Hoare 18. Shaun Fensom 19. Gideon Gela-Mosby 20. Corey Jensen 21. Ben Spina.

Coach: Paul Green.

Manly: 1. Tom Trbojevic 2. Jorge Taufua 3. Dylan Walker 4. Brian Kelly 5. Akuila Uate 6. Blake Green 7. Daly Cherry-Evans (C) 8. Brenton Lawrence 9. Apisai Koroisau 10. Nate Myles 11. Frank Winterstein 12. Curtis Sironen 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Cameron Cullen 15. Lewis Brown 16. Jarrad Kennedy 17. Shaun Lane 18. Jonathan Wright 19. Jackson Hastings 20. Matthew Wright 21. Billy Bainbridge.

Coach: Trent Barrett.


Canberra Raiders v Wests Tigers (#NRLcanwst); GIO Stadium, Canberra; Sunday March 19. Kick-off: 4pm.

Raiders1. Jack Wighton 2. Nick Cotric 3. Jarrod Croker (C) 4. Joey Leilua 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Aidan Sezer 8. Junior Paulo 9. Josh Hodgson 10. Shannon Boyd 11. Josh Papalii 12. Elliott Whitehead 13. Luke Bateman.

Interchange: 14. Adam Clydsdale 15. Iosia Soliola 16. Clay Priest 17. David Taylor 18. Jordan Turner 19. Dunamis Lui 20. Jeff Lima 21. Scott Sorenson.

Tigers: 1. James Tedesco 2. David Nofoaluma 3. Kevin Naiqama 4. Michael Chee-Kam 5. Moses Suli 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods (C) 9. Matt McIlwrick 10. Ava Seumanufagai 11. Sauaso Sue 12. Chris Lawrence 13. Elijah Taylor.

Interchange: 14. Tim Grant 15. Josh Aloiai 16. Joel Edwards 17. Jack Littlejohn 18. Junior Tatola 19. Justin Hunt 20. Kyle Lovett 21. Matt Ballin.

Coach: Jason Taylor.


Cronulla Sharks v St George Illawarra Dragons (#NRLcrosgi); Southern Cross Group Stadium, Cronulla; Sunday March 19. Kick-off : 6:30pm.

Sharks: 1. Jack Bird 2. Sosaia Feki 3. Kurt Capewell 4. RIcky Leutele 5. Edrick Lee 6. James Maloney 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Jayden Brailey 10. Matt Prior 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Jayson Bukuya 15. Chris Heighington 16. Jeremy Latimore 17. Joseph Paulo 18. Tony Williams 19. Valentine Holmes 20.  Fa’amanu Brown 21. Gerard Beale.

Coach: Shane Flanagan.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Nene Macdonald 3. Euan Aitken 4. Tim Lafai 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop (C) 7. Josh McCrone 8. Russell Packer 9. Cam McInnes 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Jack de Belin.

Interchange: 14. Tariq Sims 15. Leeson Ah Mau 16. Jacob Host 18. Kurt Mann 19. Jai Field 20. Taane Milne 21. Luciano Leilua 22. Hame Sele.

Coach: Paul McGregor.


 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.