NRL Teams Rd 9

Another round filled with entertaining clashes as we draw closer to the first bye. With some teams surprisingly flying high and others in unchartered waters at the bottom, the competition is as even as ever with teams looking to either solidify their positions or improve upon them.

Without further adieu, here are the teams for Rd 9 of the NRL Telstra Premiership:

Brisbane Broncos v Penrith Panthers (#NRLbripen); Suncorp Stadium, Brisbane; Thursday April 27. Kick-off: 7:50pm.

Broncos: 1. Darius Boyd (C) 2. Corey Oates 3. James Roberts 4. Tautau Moga 5. Jordan Kahu 6. Anthony Milford 7. Kodi Nikorima 8. Herman Ese’ese 9. Andrew McCullough 10. Adam Blair 11. Alex Glenn 12. Matt Gillett 13. Josh McGuire.

Interchange: 14. Sam Thaiday 15. Joe Ofahengaue 16. Korbin Sims 17. David Mead 18. Travis Waddell 19. George Fai 20. Jamayne Isaako 21. Jonus Pearson.

Coach: Wayne Bennett.

Panthers: 1. Matt Moylan (C) 2. Waqa Blake 3. Dean Whare 4. Peta Hiku 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Bryce Cartwright 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9. Peter Wallace 10. Reagan Campbell-Gillard 11. Corey Harawira-Naera 12. Isaah Yeo 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Tyrone Peachey 15. Leilani Latu 16. Moses Leota 17. Tim Browne 18. James Fisher-Harris 19. Te Maire Martin 20. Viliame Kikau 21. Sitaleki Akauola.

Coach: Anthony Griffin.


South Sydney Rabbitohs v Manly Sea Eagles (#NRLsouman); Allianz Stadium, Moore Park; Friday April 28. Kick-off: 6pm.

Bunnies: 1. Alex Johnston 2. Hymel Hunt 3. Siosifa Talakai 4. Robert Jennings 5. Bryson Goodwin 6. Cody Walker 7. Adam Reynolds 8. Thomas Burgess 9. Damien Cook 10. Kyle Turner 11. John Sutton 12. Angus Crichton 13. Sam Burgess (C).

Interchange: 14. Robbie Farah 15. Jason Clark 16. Zane Musgrove 17. Cameron Murray 18. Tyrell Fuimaono 19. Anthony Cherrington 20. Braidon Burns 21. Robbie Rochow.

Coach: Michael Maguire.

Manly: 1. Tom Trbojevic 2. Jorge Taufua 3. Dylan Walker 4. Brian Kelly 5. Akuila Uate 6. Blake Green 7. Daly Cherry-Evans (C) 8. Brenton Lawrence 9. Apisai Koroisau 10. Marty Taupau 11. Frank Winterstein 12. Curtis Sironen 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Lewis Brown 15. Jackson Hastings 16. Nate Myles 17. Addin Fonua-Blake 18. Jarrad Kennedy 19. Cameron Cullen 20. Matthew Wright 21. Shaun Lane.

Coach: Trent Barrett.


North Queensland Cowboys v Parramatta Eels (#NRLnqlpar); 1300 Smiles Stadium, Townsville; Friday April 28. Kick-off: 7:50pm.

Cowboys: 1. Kalyn Ponga 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. John Asiata 7. Michael Morgan 8. Patrick Kaufusi 9. Blake Leary 10. Scott Bolton 11. Gavin Cooper (C) 12. Coen Hess 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Ray Thompson 15. Ethan Lowe 16. Ben Spina 17. Corey Jensen 18. Johnathan Thurston 19. Ben Hampton 20. Sam Hoare 21. Shaun Fensom.

Coach: Paul Green.

Eels: 1. Clint Gutherson 2. Semi Radradra 3. Michael Jennings 4. Kirisome Auva’a 5. Josh Hoffman 6. Kenny Edwards 7. Corey Norman 8. Suaia Matagi 9. Kaysa Pritchard 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Nathan Brown.

Interchange: 14. Beau Scott (C) 15. Daniel Alvaro 16. David Gower 17. Siosaia Vave 18. John Folau 19. Will Smith 20. Marata Niukore 21. Cameron King.

Coach: Brad Arthur.


Gold Coast Titans v Newcastle Knights (#NRLgldnew); Cbus Super Stadium, Robina; Saturday April 29. Kick-off: 3pm.

Titans: 1. Jarryd Hayne 2. Anthony Don 3. Dan Sarginson 4.  Konrad Hurrell 5. Tyronne Roberts-Davis 6. Tyrone Roberts 7. Ash Taylor 8. Jarrod Wallace 9. Nathan Peats 10. Ryan James (C) 11. Chris McQueen 12. Kevin Proctor (C) 13. Ryan Simpkins.

Interchange: 14. Kane Elgey 15. Joe Greenwood 16. Paterika Vaivai 17. Leivaha Pulu 18. Morgan Boyle 19. Pat Politoni 20. Nathaniel Peteru 21. Alex Brimson.

Coach: Neil Henry.

Knights: 1. Brendan Elliott 2. Ken Sio 3. Dane Gagai 4. Peter Mata’utia 5. Nathan Ross 6. Brock Lamb 7. Jaelen Feeney 8. Daniel Saifiti 9. Danny Levi 10. Josh Starling 11. Sione Mata’utia (C) 12. Sam Stone 13. Luke Yates.

Interchange: 14. Anthony Tupou 15. Joe Wardle 16. Jack Stockwell 17. Jacob Saifiti 18. Pauli Pauli 19. Tyler Randell 20. Josh King 21. Lachlan Fitzgibbon.

Coach: Nathan Brown.


Canterbury Bulldogs v Canberra Raiders (#NRLcbycan); ANZ Stadium, Olympic Park; Saturday April 29. Kick-off: 5:30pm.

Bulldogs: 1. Brett Morris 2. Kerrod Holland 3. Josh Morris 4. Brenko Lee 5. Marcelo Montoya 6. Josh Reynolds 7. Moses Mbye 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. James Graham (C) 11. Josh Jackson 12. Greg Eastwood 13. David Klemmer.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Danny Fualalo 16. Raymond Faitala-Mariner 17. Adam Elliott 19. Francis Tualau 20. Matt Frawley 21. Reimis Smith 23. Will Hopoate.

Coach: Des Hasler.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Nick Cotric 3. Jarrod Croker (C) 4. Joseph Leilua 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Aidan Sezer 8. Junior Paulo 9. Josh Hodgson 10. Shannon Boyd 11. Josh Papalii 12. Elliott Whitehead 13. Joseph Tapine.

Interchange: 14. Adam Clydsdale 15. Luke Bateman 16. Clay Priest 17. Iosia Soliola 18. Dunamis Lui 19. Scott Sorenson 20. Makahesi Makatoa 21. Lachlan Croker.

Coach: Ricky Stuart.


Wests Tigers v Cronulla Sharks (#NRLwstcro); Leichhardt Oval; Saturday April 29. Kick-off: 7:30pm.

Tigers:

Sharks:


New Zealand Warriors v Sydney Roosters (#NRLwarsyd); Mt Smart Stadium, Auckland; Sunday April 30. Kick-off: 2pm (AEDT).

Warriors: 1. Roger Tuivasa-Sheck (C) 2. Charnze Nicholl-Klokstad 3. David Fusitu’a 4. Blake Ayshford 5. Ken Maumalo 6. Kieran Foran 7. Shaun Johnson 8. James Gavet 9. Issac Luke 10. Jacob Lillyman 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman 13. Simon Mannering.

Interchange: 14. Nathaniel Roache 15. Ligi Sao 16. Sam Lisone 17. Ben Matulino 18. Manu Vatuvei 20. Albert Vete 21. Bunty Afoa 22. Ata Hingano.

Coach: Stephen Kearney.

Roosters: 1. Michael Gordon 2. Daniel Tupou 3. Blake Ferguson 4. Joseph Manu 5. Shaun Kenny-Dowall 6. Luke Keary 7. Mitch Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Dylan Napa 11. Boyd Cordner 12. Mitch Aubusson 13. Aidan Guerra.

Interchange: 14. Isaac Liu 15. Zane Tetevano 16. Sio Siua Taukeiaho 17. Paul Carter 18. Latrell Mitchell 19. Kane Evans 22. Connor Watson 26. Jayden Nikorima.

Coach: Trent Robinson.


St George Illawarra Dragons v Melbourne Storm (#NRLsgimel); WIN Jubilee, Wollongong; Sunday April 30. Kick-off: 4pm.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Nene Macdonald 3. Euan Aitken 4. Tim Lafai 5. Jason Nightingale 6. Kurt Mann 7. Josh McCrone 8. Russell Packer 9. Cam McInnes 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell (C) 12. Joel Thompson 13. Jack de Belin.

Interchange: 14. Tariq Sims 15. Leeson Ah Mau 16. Hame Sele 17. Taane Milne 18. Jai Field 19. Blake Lawrie 20. Luciano Leilua 21. Jacob Host.

Coach: Paul McGregor.

Storm: 1. Billy Slater 2. Suliasi Vunivalu 3. Will Chambers 4. Cheyse Blair 5. Josh Addo-Carr 6. Cameron Munster 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cam Smith (C) 10. Jordan McLean 11. Felise Kaufusi 12. Kenny Browich 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Christian Welch 15. Tim Glasby 16. Nathan Asofa-Solomona 17. Ryley Jacks 18. Joe Stimson 19. Mark Nicholls 20. Young Tonumaipea 21. Curtis Scott.

Coach: Craig Bellamy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *