Rd 10 NRL Teams

Rep week is over and what a tremendous array of footy we were given during that time. Passion, excitement and great tries. Though we put that all behind us now as we re-focus to the NRL season, this being Rd 10. How the time has flown! With some teams wanting to come back with a bang after the layoff, others will hope they can get their seasons back on track before it is too late.

Without further adieu, here they are; the sides for Rd 10 of the NRL Telstra Premiership:

Canterbury Bulldogs v North Queensland Cowboys (#NRLcbynql); ANZ Stadium, Olympic Park; Thursday, May 11. Kick-off: 7:50 pm.

Bulldogs: 1. Will Hopoate 2. Kerrod Holland 3. Josh Morris 4. Brenko Lee 5. Brett Morris 6. Moses Mbye 7. Matt Frawley 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. James Graham 11. Josh Jackson 12. Greg Eastwood 13. David Klemmer.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Danny Fualalo 16. Adam Elliott 17. Raymond Faitala-Mariner 19. Reimis Smith 20. Marcelo Montoya 21. Brad Abbey 23. Craig Garvey.

Coach: Des Hasler.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Michael Morgan 7. Ray Thompson 8. John Asiata 9. Jake Granville 10. Scott Bolton 11. Gavin Cooper (C) 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Ben Hampton 15. Coen Hess 16. Shaun Fensom 17. Ben Spina 18. Corey Jensen 19. Blake Leary 20. Kyle Laybutt 21. Kalyn Ponga.

Coach: Paul Green.


St George Illawarra Dragons v Cronulla Sharks (#NRLsgicro); UOW Jubilee Oval, Wollongong; Friday, May 12. Kick-off: 6 pm.

Dragons: 1. Jason Nightingale 2. Nene Macdonald 3. Euan Aitken 4. Timoteo Lafai 5. Taane Milne 6. Kurt Mann 7. Josh McCrone 8. Russell Packer 9. Cam McInnes 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell (C) 12. Joel Thompson 13. Jack de Belin.

Interchange: 14. Tariq Sims 15. Leeson Ah Mau 16. Hame Sele 17. Jai Field 18. Kalifa Fai Fai Loa 19. Jacob Host 20. Luciano Leilua 21. Siliva Havili.

Coach: Paul McGregor.

Sharks: 1. Valentine Holmes 2. Sosaia Feki 3. Jack Bird 4. Ricky Leutele 5. Gerard Beale 6. James Maloney 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Jayden Brailey 10. Matt Prior 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Joseph Paulo 15. Chris Heighington 16. Jeremy Latimore 17. Kurt Capewell 18. Sam Tagataese 19. Daniel Mortimer 20. Edrick Lee 21. Kurt Dillon.

Coach: Shane Flanagan.


Wests Tigers v South Sydney Rabbitohs (#NRLwstsou); ANZ Stadium, Olympic Park; Friday, May 12. Kick-off: 7:50 pm.

Tigers: 1. James Tedesco 2. David Nofoaluma 3. Michael Chee-Kam 4. Moses Suli 5. Kevin Naiqama 6. Mitch Moses 7. Luke Brooks 8. Sauaso Sue 9. Matt McIlwrick 10. Ava Seumanufagai 11. Joel Edwards 12. Chris Lawrence (C) 13. Elijah Taylor.

Interchange: 14. Tim Grany 15. Josh Aloiai 16. Jacob Liddle 17. JJ Felise 18. Kyle Lovett 19. Justin Hunt 20. Jack Littlejohn 21. Malakai Watene-Zelezniak.

Coach: Ivan Cleary

Rabbitohs: 1. Alex Johnston 2. Braidon Burns 3. Siosifa Talakai 4. Hymel Hunt 5. Bryson Goodwin 6. Cody Walker 7. Adam Reynolds 8. Thomas Burgess 9. Damien Cook 10. Kyle Turner 11. John Sutton 12. Angus Crichton 13. Sam Burgess (C).

Interchange: 14. Robbie Farah 15. Jason Clark 16. Zane Musgrove 17. Cam Murray 18. Anthony Cherrington 19. Robbie Rochow 20. Tyrell Fuimaono 22. Aaron Gray.

Coach: Michael Maguire.


Penrith Panthers v New Zealand Warriors (#NRLpenwar); Pepper Stadium, Penrith; Saturday, May 13. Kick-off: 3 pm.

Panthers: 1. Matt Moylan (C) 2. Peta Hiku 3. Dean Whare 4. Waqa Blake 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Bryce Cartwright 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9. Peter Wallace 10. Reagan Campbell-Gillard 11. James Fisher-Harris 12. Isaah Yeo 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Tyrone Peachey 15. Leilani Latu 16. Tim Browne 17. Corey Harawira-Naera 18. Moses Leota 19. Sione Katoa 20. Viliame Kikau 21. Te Maire Martin.

Coach: Anthony Griffin.

Warriors: 1. Roger Tuivasa-Sheck 2. David Fusitu’a 3. Blake Ayshford 4. Solomone Kata 5. Ken Maumalo 6. Kieran Foran 7. Shaun Johnson 8. James Gavet 9. Issac Luke 10. Jacob Lillyman 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman 13. Simon Mannering (C).

Interchange: 14. Nathaniel Roache 15. Sam Lisone 16. Ligi Sao 17. Ben Matulino 18. Manu Vatuvei 20. Mason Lino 21. Bunty Afoa 22. Charnze Nicholl-Klokstad.

Coach: Stephen Kearney.


Melbourne Storm v Gold Coast Titans (#NRLmelgld); AAMI Park, Melbourne; Saturday, May 13. Kick-off: 5:30 pm.

Storm: 1. Billy Slater 2. Suliasi Vunivalu 3. Will Chambers 4. Cheyse Blair 5. Josh Addo-Carr 6. Cameron Munster 7. Cooper Cronk 8. Tim Glasby 9. Cameron Smith (C) 10. Jordan McLean 11. Felise Kaufusi 12. Kenny Bromwich 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Mark Nicholls 15. Joe Stimson 16. Tohu Harris 17. Ryley Jacks 18. Tui Kamikamica 19. Dean Britt 20. Slade Griffin 21. Young Tonumaipea.

Coach: Craig Bellamy.

Titans: 1. Tyrone Roberts 2. Anthony Don 3. Jarryd Hayne 4. Konrad Hurrell 5. Dan Sarginson 6. Kane Elgey 7. Ash Taylor 8. Jarrod Wallace 9. Nathan Peats 10. Ryan James (C) 11. Chris McQueen 12. Joe Greenwood 13. Ryan Simpkins.

Interchange: 14. Dale Copley 15. Morgan Boyle 16. Paterika Vaivai 17. Leivaha Pulu 18. Nathaniel Peteru 19. Pat Politoni 20. Daniel Vidot 21. Eddy Pettybourne.

Coach: Neil Henry.


Manly Sea Eagles v Brisbane Broncos (#NRLmanbri); Lottoland, Brookvale; Saturday, May 13. Kick-off: 7:30 pm.

Manly: 1. Tom Trbojevic 2. Jorge Taufua 3. Dylan Walker 4. Brian Kelly 5. Akuila Uate 6. Blake Green 7. Daly Cherry-Evans (C) 8. Brenton Lawrence 9. Apisai Koroisau 10. Martin Taupau 11. Frank Winterstein 12. Curtis Sironen 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Lewis Brown 15. Nate Myles 16. Jackson Hastings 17. Addin Fonua-Blake 18. Jarrad Kennedy 19. Matt Wright 20. Cameron Cullen 21. Shaun Lane.

Coach: Trent Barrett.

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Corey Oates 3. Jordan Kahu 4. Tautau Moga 5. David Mead 6. Anthony Milford 7. Kodi Nikorima 8. Korbin Sims 9. Andrew McCullough 10. Adam Blair 11. Sam Thaiday 12. Matt Gillett 13. Josh McGuire.

Interchange: 14. Alex Glenn 15. Joe Ofahengaue 16. Herman Ese’ese 17. George Fai 18. James Roberts 19. Jaydn Su’A 20. Joe Boyce 21. Jonus Pearson.

Coach: Wayne Bennett.


Newcastle Knights v Canberra Raiders (#NRLnewcan); Hunter Jones McDonald Stadium, Newcastle; Sunday, May 14. Kick-off: 2 pm.

Knights: 1. Brendan Elliott 2. Ken Sio 3. Dane Gagai 4. Peter Mata’utia 5. Nathan Ross 6. Brock Lamb 7. Jaelen Feeney 8. Daniel Saifiti 9. Danny Levi 10. Josh Starling 11. Sione Mata’utia (C) 12. Sam Stone 13. Luke Yates.

Interchange: 14. Anthony Tupou 15. Joe Wardle 16. Jack Stockwell 17. Jacob Saifiti 18. Trent Hodkinson 19. Tyler Randell 20. Josh King 21. Lachlan Fitzgibbon.

Coach: Nathan Brown.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Nick Cotric 3. Jarrod Croker (C) 4. Joey Leilua 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Aidan Sezer 8. Junior Paulo 9. Josh Hodgson 10. Shannon Boyd 11. Iosia Soliola 12. Elliott Whitehead 13. Luke Bateman.

Interchange: 14. Adam Clydsdale 15. Dunamis Lui 16. Clay Priest 17. Joseph Tapine 18. Scott Sorenson 19. Jordan Turner 20. Dave Taylor 21. Zac Santo.

Coach: Ricky Stuart.


Sydney Roosters v Parramatta Eels (#NRLsydpar); Allianz Stadium, Moore Park; Sunday, May 14. Kick-off: 4 pm.

Roosters: 1. Michael Gordon 2. Daniel Tupou 3. Joseph Manu 4. Latrell Mitchell 5. Blake Ferguson 6. Luke Keary 7. Mitch Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Dylan Napa 11. Boyd Cordner (C) 12. Mitch Aubusson 13. Sio Siua Taukeiaho.

Interchange: 14. Aidan Guerra 15. Zane Tetevano 16. Kane Evans 17. Connor Watson 18. Paul Carter 19. Victor Radley 20. Lindsay Collins 21. Jayden Nikorima.

Coach: Trent Robinson.

Eels: 1. Clint Gutherson 2. Semi Radradra 3. Michael Jennings 4. Kirisome Auva’a 5. Josh Hoffman 6. Will Smith 7. Corey Norman 8. Suaia Matagi 9. Kaysa Pritchard 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Nathan Brown.

Interchange: 14. Beau Scott (C) 15. Daniel Alvaro 16. Kenny Edwards 17. Siosaia Vave 18. David Gower 19. Rory O’Brien 20. Bevan French 21. Cameron King.

Coach: Brad Arthur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *