NRL Teams Rd 13

Another week and another round of team-lists. Wednesday night might be Origin but the club games represent numerous interesting fixtures; teams with a lot to prove, teams to get the season bask on track and teams that want to solidify their spots. Just who will be named and will Origin players back up even after being named?

Without further adieu, here are the teams for Rd 13 of the NRL Telstra Premiership:

Melbourne Storm v Newcastle Knights (#NRLmelnew); AAMI Park, Melbourne; Friday, June 2. Kick-off: 6 pm.

Storm: 1. Billy Slater 2. Suliasi Vunivalu 3. Will Chambers 4. Cheyse Blair 5. Josh Addo-Carr 6. Cameron Munster 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cameron Smith (C) 10. Tim Glasby 11. Felise Kaufusi 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Jordan McLean 15. Joe Stimson 16. Kenneath Bromwich 17. Nelson Asofa-Solomona 18. Young Tonumaipea 19. Slade Griffin 20. Brandon Smith 21. Mark Nicholls 22. Ryley Jacks 23. Jeremy Hawkins.

Coach: Craig Bellamy.

Knights: 1. Dane Gagai 2. Ken Sio 3. Joe Wardle 4. Peter Mata’utia 5. Nathan Ross 6. Brock Lamb 7. Jaelen Feeney 8. Daniel Saifiti 9. Danny Levi 10. Josh Starling 11. Sione Mata’utia (C) 12. Mitchell Barnett 13. Luke Yates.

Interchange: 14. Sam Stone 15. Josh King 16. Tyler Randell 17. Jacob Saifiti 18. Brendan Elliott 19. Cory Denniss 20. Trent Hodkinson 21. Lachlan Fitzgibbon.

Coach: Nathan Brown.


Parramatta Eels v New Zealand Warriors (#NRLparwar); ANZ Stadium, Olympic Park; Friday, June 2. Kick-off: 7:50 pm.

Eels: 1. Bevan French 2. Semi Radradra 3. Brad Takairangi 4. Kirisome Auva’a 5. Josh Hoffman 6. Clint Gutherson 7. Mitch Moses 8. Suaia Matagi 9. Kaysa Pritchard 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Nathan Brown.

Interchange: 14. Beau Scott (C) 15. Daniel Alvaro 16. Kenny Edwards 17. Siosaia Vave 18. David Gower 19. Will Smith 20. Marata Niukore 21. Nathan Davis.

Coach: Brad Arthur.

Warriors: 1. Roger Tuivasa-Sheck (C) 2. David Fusitu’a 3. Blake Ayshford 4. Solomone Kata 5. Ken Maumalo 6. Kieran Foran 7. Shaun Johnson 8. James Gavet 9. Issac Luke 10. Ben Matulino 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman 13. Simon Mannering.

Interchange: 14. Nathaniel Roache 15. Sam Lisone 16. Albert Vete 17. Bunty Afoa 18. Jacob Lillyman 20. Charnze Nicholl-Klokstad 21. Toafofoa Sipley 22. Ata Hingano.

Coach: Stephen Kearney.


St George Illawarra Dragons v Wests Tigers (#NRLsgiwst); ANZ Stadium, Olympic Park; Saturday, June 3. Kick-off: 3 pm.

Dragons: 1. Jason Nightingale 2. Nene Macdonald 3. Taane Milne 4. Tim Lafai 5. Kalifa Fai Fai Loa 6. Kurt Mann 7. Josh McCrone 8. Russell Packer 9. Cam McInnes 10. Paul Vaughan 11. Tariq Sims 12. Joel Thompson 13. Jack de Belin.

Interchange: 14. Jacob Host 15. Leeson Ah Mau 16. Hame Sele 17. Jai Field 18. Tyrone McCarthy 19. Josh Dugan 20. Tyson Frizell 21. Gareth Widdop (C) 22. Blake Lawrie.

Coach: Paul McGregor.

Tigers: 1. James Tedesco 2. David Nofoaluma 3. Malakai Watene-Zelezniak 4. Moses Suli 5. Kevin Naiqama 6. Tuimoala Lolohea 7. Jack Littlejohn 8. Aaron Woods (C) 9. Matt McIlwrick 10. Ava Seumanufagai 11. Kyle Lovett 12. Chris Lawrence 13. Elijah Taylor.

Interchange: 14. Tim Grant 15. JJ Felise 16. Joel Edwards 17. Jacob Liddle 18. Esan Marsters 19. Matt Eisenhuth 20. Jordan Rankin 21. Michael Chee-Kam.

Coach: Ivan Cleary.


Sydney Roosters v Brisbane Broncos (#NRLsydbri); Allianz Stadium, Moore Park; Saturday, June 3. Kick-off: 5:30 pm.

Roosters: 1. Michael Gordon 2. Daniel Tupou 3. Latrell Mitchell  4. Joseph Manu 5. Blake Ferguson 6. Luke Keary 7. Mitch Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Dylan Napa 11. Boyd Cordner (C) 12. Mitch Aubusson 13. Sio Siua Taukeiaho.

Interchange: 14. Isaac Liu 15. Kane Evans 16. Aidan Guerra 17. Ryan Matterson 18. Lindsay Collins 19. Connor Watson 20. Chris Smith 22. Mitch Cornish 23. Zane Tetevano 26. Victor Radley.

Coach: Trent Robinson.

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Corey Oates 3. James Roberts 4. Tautau Moga 5. Jordan Kahu 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Korbin Sims 9. Andrew McCullough 10. Adam Blair (C) 11. Sam Thaiday 12. Matt Gillett 13. Josh McGuire.

Interchange: 14. Alex Glenn 15. Tevita Pangai Jr. 16. Herman Ese’ese 17. Kodi Nikorima 18. Joe Ofahengaue 19. Jaydn Su’a 20. Benji Marshall 21. Jai Arrow 22. David Mead 23. Jonus Pearson.

Coach: Wayne Bennett.


North Queensland Cowboys v Gold Coast Titans (#NRLnqlgld); 1300 Smiles Stadium, Townsville; Saturday, June 3. Kick-off: 7:30 pm.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Ray Thompson 7. Michael Morgan 8. John Asiata 9. Jake Granville 10. Scott Bolton 11. Gavin Cooper (C) 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Ben Hampton 15. Coen Hess 16. Shaun Fensom 17. Ben Spina 18. Kalyn Ponga 19. Johnathan Thurston 20. Corey Jensen 21. Sam Hoare 22. Javid Bowen.

Coach: Paul Green.

Titans: 1. Tyrone Roberts 2. Anthony Don 3. Jarryd Hayne 4. Konrad Hurrell 5. Dale Copley 6. Kane Elgey 7. Ash Taylor 8. Jarrod Wallace 9. Nathan Peats 10. Ryan James (C) 11. Chris McQueen 12. Joe Greenwood 13. Leivaha Pulu.

Interchange: 14. Karl Lawton 15. Morgan Boyle 16. Paterika Vaivai 17. Nathaniel Peteru 18. Pat Politoni 19. Will Zillman 20. Max King 21. Eddy Pettybourne.

Coach: Neil Henry.


Manly Sea Eagles v Canberra Raiders (#NRLmancan); Lottoland, Brookvale; Sunday, June 4. Kick-off: 2 pm. 

Manly: 1. Matthew Wright 2. Jorge Taufau 3. Dylan Walker 4. Brian Kelly 5. Akuila Uate 6. Blake Green 7. Daly Cherry-Evans 8. Brenton Lawrence 9. Apisai Koroisau 10. Martin Taupau 11. Frank Winterstein 12. Curtis Sironen 13. Jake Trbojevic. 

Interchange: 14. Lewis Brown 15. Jackson Hastings 16. Nate Myles 17. Addin Fonua-Blake 18. Jarrad Kennedy 19. Cameron Cullen 20. Jonathan Wright 22. Lloyd Perrett.

Coach: Trent Barrett.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Nick Cotric 3. Jarrod Croker (C) 4. Joey Leilua 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Aidan Sezer 8. Junior Paulo 9. Josh Hodgson 10. Shannon Boyd 11. Josh Papalii 12. Elliott Whitehead 13. Iosia Soliola.

Interchange: 14. Adam Clydsdale 15. Joseph Tapine 16. Clay Priest 17. Dunamis Lui 18. Scott Sorenson 19. Royce Hunt 20. Brent Naden 21. Lachlan Croker.

Coach: Ricky Stuart.


Canterbury Bulldogs v Penrith Panthers (#NRLcbypen); ANZ Stadium, Olympic Park; Sunday, June 4. Kick-off: 4 pm

Bulldogs: 1. Will Hopoate 2. Brett Morris 3. Josh Morris 4. Brenko Lee 5. Kerrod Holland 6. Moses Mbye 7. Matt Frawley 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. James Graham (C) 11. Josh Jackson 12. Adam Elliott 13. David Klemmer.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Danny Fualalo 16. Greg Eastwood 17. Craig Garvey 19. Francis Tualau 20. Marcelo Montoya 21. Renouf To’Omaga 22. Richie Kennar.

Coach: Des Hasler.

Panthers: 1. Dylan Edwards 2. Josh Mansour 3. Dean Whare 4. Waqa Blake 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Matt Moylan (C) 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9. Mitch Rein 10. Reagan Campbell-Gillard 11. Corey Harawira-Naera 12. Isaah Yeo 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Tyrone Peachey 15. Leilani Latu 16. Tim Browne 17. Viliame Kikau 18. Sitaleki Akauola 19. Peta Hiku 20. Moses Leota 21. Te Maire Martin.

Coach: Anthony Griffin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *