NRL Rd 14 Teams

The halfway point has come and gone as we head into the second half of the NRL regular season. The time has flown and here we are at Rd 14 already! The big guns return  – at least those that did not last week – from Origin duty, as teams once again have a lot to prove and plenty to play for, desperate for a finals berth.

Just who will be named, we shall soon find out. Rather than sit around and wait, are the teams for Rd 14 of the NRL Telstra Premiership.

Cronulla Sharks v Melbourne Storm (#NRLcromel); Southern Cross Group Stadium, Cronulla; Thursday, June 8. Kick-off: 7:50 pm.

Sharks: 1. Valentine Holmes 2. Sosaia Feki 3. Jack Bird 4. Ricky Leutele 5. Gerad Beale 6. James Maloney 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Jayden Brailey 10. Matt Prior 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Jayson Bukuya 15. Chris Heighington 16. Sam Tagataese 17. Joseph Paulo 18. Jeremy Latimore 19. Kurt Capewell 20. Fa’amanu Brown 21. James Segeyaro.

Coach: Shane Flanagan.

Storm: 1. Billy Slater 2. Suliasi Vunivalu 3. Will Chambers 4. Cheyse Blair 5. Josh Addo-Carr 6. Cameron Munster 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cameron Smith (C) 10. Jordan McLean 11. Felise Kaufusi 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Slade Griffin 15. Tim Glasby 16. Kenneath Bromwich 17. Nelson Asofa-Solomona 18. Young Tonumaipea 19. Dean Britt 20. Jeremy Hawkins 21. Ryley Jacks.

Coach: Craig Bellamy.


Manly Sea Eagles v Newcastle Knights (#NRLmannew); Lottoland, Brookvale; Friday, June 9. Kick-off: 6 pm.

Manly: 1. Matthew Wright 2. Jonathan Wright 3. Dylan Walker 4. Brian Kelly 5. Akuila Uate 6. Blake Green 7. Daly Cherry-Evans (C) 8. Brenton Lawrence 9. Apisai Koroisau 10. Marty Taupau 11. Frank Winterstein 12. Curtis Sironen 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Lewis Brown 15. Lloyd Perrett 16. Jackson Hastings 17. Addin Fonua-Blake 18. Jarrad Kennedy 19. Shaun Lane 20. Cameron Cullen 21. Tom Trbojevic.

Coach: Trent Barrett.

Knights: 1. Dane Gagai 2. Ken Sio 3. Joe Wardle 4. Peter Mata’utia 5. Nathan Ross 6. Brock Lamb 7. Jaelen Feeney 8. Daniel Saifiti 9. Danny Levi 10. Josh Starling 11. Sione Mata’utia 12. Lachlan Fitzgibbon 13. Mitch Barnett.

Interchange: 14. Luke Yates 15. Josh King 16. Tyler Randell 17. Jacob Saifiti.

Coach: Nathan Brown.


Brisbane Broncos v South Sydney Rabbitohs (#NRLbrisou); Suncorp Stadium, Brisbane; Friday, June 9. Kick-off: 7:50 pm.

Broncos: 1. Darius Boyd (C) 2. Corey Oates 3. James Roberts 4. Tautau Moga 5. Jordan Kahu 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Korbin Sims 9. Andrew McCullough 10. Adam Blair 11. Sam Thaiday 12. Matt Gillett 13. Josh McGuire.

Interchange: 14. Alex Glenn 15. Tevita Pangai Jr. 16. Herman Ese’ese 17. Kodi Nikorima 18. Joe Ofahengaue 19. Benji Marshall 20. Jai Arrow 21. Jaydn Su’A.

Coach: Wayne Bennett.

Bunnies: 1. Cody Walker 2. Alex Johnston 3. Hymel Hunt 4. Bryson Goodwin 5. Aaron Gray 6. John Sutton 7. Adam Reynolds 8. Thomas Burgess 9. Robbie Farah 10. George Burgess 11. Kyle Turner 12. Angus Crichton 13. Sam Burgess (C).

Interchange: 14. Damien Cook 15. Tyrell Fuimaono 16. Anthony Cherrington 17. Zane Musgrove 18. Braidon Burns 19. Jason Clark 20. Robbie Rochow 21. David Tyrrell.

Coach: Michael Maguire.


Gold Coast Titans v New Zealand Warriors (#NRLgldwar); Cbus Super Stadium, Robina; Saturday, June 10. Kick-off: 3 pm

Titans: 1. Jarryd Hayne 2. Anthony Don 3. Dale Copley 4. Konrad Hurrell 5. Will Zillman 6. Kane Elgey 7. Ash Taylor 8. Jarrod Wallace 9. Nathan Peats 10. Ryan James (C) 11. Chris McQueen 12. Joe Greenwood 13. Leivaha Pulu.

Interchange: 14. Karl Lawton 15. Morgan Boyle 16. Paterika Vaivai 17. Tyrone Roberts 18. Agnatius Paasi 19. Nathaniel Peteru 20. Max King 21. Eddy Pettybourne.

Coach: Neil Henry.

Warriors: 1. Roger Tuivasa-Sheck (C) 2. David Fusitu’a 3. Blake Ayshford 4. Solomone Kata 5. Ken Maumalo 6. Kieran Foran 7. Shaun Johnson 8. Jacob Lillyman 9. Issac Luke 10. Ben Matulino 11. Bodene Thompson 12. Ryan Hoffman 13. Simon Mannering.

Interchange: 14. Nathaniel Roache 15. Sam Lisone 16. Albert Vete 17. Bunty Afoa 18. Charnze Nicholl-Klokstad 20. Ligi Sao 21. Toafofoa Sipley 22. Ata Hingano.

Coach: Stephen Kearney.


Penrith Panthers v Canberra Raiders (#NRLpencan); Pepper Stadium, Penrith; Saturday, June 10. Kick-off: 5:30 pm.

Panthers: 1. Dylan Edwards 2. Josh Mansour 3. Dean Whare 4. Waqa Blake 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Matt Moylan 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9. Mitch Rein 10. Reagan Campbell-Gillard 11. Corey Harawira-Naera 12. Isaah Yeo 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Tyrone Peachey 15. Leilani Latu 16. Tim Browne 17. Viliame Kikau 18. Sitaleki Akauola 19. Sione Katoa 20. Moses Leota 21. Peta Hiku.

Coach: Anthony Griffin.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Nick Cotric 3. Jarrod Croker (C) 4. Joey Leilua 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Aidan Sezer 8. Junior Paulo 9. Josh Hodgson 10. Iosia Soliola 11. Josh Papalii 12. Elliott Whitehead 13. Luke Bateman.

Interchange: 14. Adam Clydsdale 15. Royce Hunt 16. Clay Priest 17. Joseph Tapine 18. Scott Sorenson 19. David Taylor 20. Brent Naden 21. Kurt Baptiste.

Coach: Ricky Stuart.


Parramatta Eels v North Queensland Cowboys (#NRLparnql); TIO Stadium, Darwin; Saturday, June 10. Kick-off: 7:30 pm (AEST).

Eels: 1. Bevan French 2. Semi Radradra 3. Brad Takairangi 4. Kirisome Auva’a 5. Nathan Davis 6. Clint Gutherson 7. Mitch Moses 8. Suaia Matagi 9. Kaysa Pritchard 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Nathan Brown.

Interchange: 14. Beau Scott (C) 15. Daniel Alvaro 16. Kenny Edwards 17. Will Smith 18. John Folau 19. Siosaia Vave 20. Marata Niukore 21. Corey Norman.

Coach: Brad Arthur.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Kyle Laybutt 7. Michael Morgan 8. John Asiata 9. Jake Granville 10. Scott Bolton 11. Gavin Cooper (C) 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Ben Hampton 15. Coen Hess 16. Shaun Fensom 17. Ben Spina 18. Corey Jensen 19. Johnathan Thurston 20. Kalyn Ponga 21. Javid Bowen.

Coach: Paul Green.


Wests Tigers v Sydney Roosters (#NRLwstsyd); Campbelltown Stadium; Sunday, June 10. Kick-off: 4 pm.

Tigers: 1. James Tedesco 2. David Nofoaluma 3. Michael Chee-Kam 4. Moses Suli 5. Kevin Naiqama 6. Tuimoala Lolohea 7. Jack Littlejohn 8. Aaron Woods (C) 9. Matt McIlwrick 10. Ava Seumanufagai 11. Sauaso Sue 12. Kyle Lovett 13. Elijah Taylor.

Interchange: 14. Tim Grant 15. JJ Felise 16. Esan Marsters 17. Jacob Liddle 18. Matt Eisenhuth 19. Malakai Watene-Zelezniak 20. Jordan Rankin 21. Joel Edwards.

Coach: Ivan Cleary.

Roosters: 1. Michael Gordon 2. Daniel Tupou 3. Latrell Mitchell 4. Joseph Manu 5. Blake Ferguson 6. Luke Keary 7. Mitch Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Dylan Napa 11. Boyd Cordner 12. Mitch Aubusson 13. Sio Siua Taukeiaho.

Interchange: 14. Isaac Liu 15. Aidan Guerra 16. Ryan Matterson 17. Connor Watson 18. Zane Tetevano 19. Kane Evans 20. Chris Smith 22. Mitch Cornish.

Coach: Trent Robinson.


Canterbury Bulldogs v St George Illawarra Dragons (#NRLcbysgi); ANZ Stadium, Olympic Park; Monday, June 11. Kick-off: 4 pm.

Bulldogs: 1. Will Hopoate 2. Brett Morris 3. Josh Morris 4. Chase Stanley 5. Marcelo Montoya 6. Josh Reynolds 7. Moses Mbye 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. James Graham (C) 11. Josh Jackson 12. Adam Elliott 13. David Klemmer.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Danny Fualalo 16. Greg Eastwood 17. Matt Frawley 19. Francis Tualau 20. Kerrod Holland 21. Asipeli Fine 23. Brenko Lee.

Coach: Des Hasler.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Nene Macdonald 3. Kurt Mann 4. Tim Lafai 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop (C) 7. Josh McCrone 8. Russell Packer 9. Cameron McInnes 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Jack de Belin.

Interchange: 14. Tariq Sims 15. Leeson Ah Mau 16. Hame Sele 17. Taane Milne 18. Jacob Host 19. Kalifa Faifai Loa 20. Blake Lawrie 21. Jai Field.

Coach: Paul McGregor.


 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.