NRL Teams Rd 20

Well, there are no bye rounds and the battle for the top eight spots continues. Although many believe that the current top eight are set in stone, some teams will have something to say about that as those in the eight fight and claw their way towards a guaranteed berth. 

Just who will come out on top this week in an entertaining week of fixtures, time will tell.

In the meantime, we have you covered with all 16 NRL games named right here so sit back, relax and enjoy the coverage!

The teams for Round 20 of the NRL Telstra Premiership are:

Brisbane Broncos v Canterbury Bulldogs (#NRLbricby); Suncorp Stadium, Brisbane; Thursday, July 20. Kick-off: 7:50 pm.

Broncos: 1. Jamayne Isaako 2. Jonus Pearson 3. Tautau Moga 4. James Roberts 5. Jordan Kahu 6. Anthony Milford 7. Ben Hunt 8. Korbin Sims 9. Andrew McCullough 10. Adam Blair (C) 11. Alex Glenn 12. Matt Gillett 13. Josh McGuire.

Interchange: 14. Sam Thaiday 15. Tevita Pangai Junior 16. Joe Ofahengaue 17. Benji Marshall.

Reserves: 18. Jai Arrow 19. Jaydn Su’A 20. Tom Opacic 21. Kodi Nikorima.

Coach: Wayne Bennett.

Bulldogs: 1.  Will Hopoate 2. Brett Morris 3. Josh Morros 4. Chase Stanley 5. Marcelo Montoya 6. Josh Reynolds 7. Moses Mbye 8. Aiden Tolman (C) 9. Michael Lichaa 10. Danny Fualalo 11. Josh Jackson 12. Adam Elliott 13. David Klemmer.

Interchange: 14. Sam Kasiano 15. Raymond Faitala-Mariner 16. Francis Tualau 17. Matt Frawley.

Reserves: 19. Andy Saunders 20. Kerrod Holland 21. Asipeli Fine 23. Brenko Lee.

Coach: Des Hasler.


Sydney Roosters v Newcastle Knights (#NRLsydnew); Allianz Stadium, Moore Park; Friday, July 21. Kick-off: 6 pm.

Roosters: 1. Connor Watson 2. Daniel Tupou 3. Latrell Mitchell 4. Joseph Manu 5. Blake Ferguson 6. Luke Keary 7. Mitch Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves (C) 9. Mitch Cornish 10. Dylan Napa 11. Ryan Matterson 12. Mitchell Aubusson (C) 13. Isaac Liu.

Interchange: 14. Kane Evans 15. Sio Siua Taukeiaho 16. Aidan Guerra 17. Victor Radley.

Reserves: 18. Zane Tetevano 19. Grant Garvey 20. Chris Smith 21. Nat Butcher.

Coach: Trent Robinson.

Knights: 1. Nathan Ross 2. Chanel Mata’utia 3. Dane Gagai 4. Peter Mata’utia 5. Shaun Kenny-Dowall 6. Brock Lamb 7. Trent Hodkinson 8. Daniel Saifiti 9. Danny Levi 10. Josh King 11. Sione Mata’utia 12. Joe Wardle 13. Mitchell Barnett.

Interchange: 14. Jamie Buhrer (C) 15. Mickey Paea 16. Lachlan Fitzgibbon 17. Luke Yates.

Reserves: 18. Jack Cogger 19. Sam Stone 20. Ken Sio 21. Brendan Elliott.

Coach: Nathan Brown.


Cronulla Sharks v South Sydney Rabbitohs (#NRLcrosou); Southern Cross Group Stadium, Cronulla; Friday, July 21. Kick-off: 7:50 pm.

Sharks: 1. Valentine Holmes 2. Sosaia Feki 3. Jack Bird 4. Ricky Leutele 5. Gerard Beale 6. James Maloney 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Fa’amanu Brown 10. Matt Prior 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Jayson Bukuya 15. Chris Heighington 16. Sam Tagataese 17. James Segeyaro.

Reserves: 18. Jeremy Latimore 19. Kurt Capewell 20. Edrick Lee 21. Joseph Paulo .

Coach: Shane Flanagan.

Rabbitohs: 1. Cody Walker 2. Alex Johnston 3. Bryson Goodwin 4. Robert Jennings 5. Aaron Gray 6. John Sutton 7. Adam Reynolds 8. Thomas Burgess 9. Robbie Farah 10. David Tyrrell 11. Tyrell Fuimaono 12. Angus Crichton 13. Sam Burgess (C).

Interchange: 14. Damien Cook 15. Jason Clark 16. Zane Musgrove 17. George Burgess.

Reserves: 18. Anthony Cherrington 19. Kyle Turner 20. Braidon Burns 22. Cameron Murray.

Coach: Michael Maguire.


Penrith Panthers v Gold Coast Titans (#NRLpengld); Pepper Stadium, Penrith; Saturday, July 22. Kick-off: 3 pm.

Panthers: 1. Dylan Edwards 2. Josh Mansour 3. Tyrone Peachey 4. Waqa Blake 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Matt Moylan (C) 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9.  Peter Wallace 10. Reagan Campbell-Gillard 11. Corey Harawira-Naera 12. Isaah Yeo 13. Moses Leota.

Interchange: 14. Sione Katoa 15. Leilani Latu 16. Tim Browne 17. James Fisher-Harris.

Reserves: 18. Tyrone May 19. Viliame Kikau 20. Sitaleki Akauola 21. Mitch Rein.

Coach: Anthony Griffin.

Titans: 1. Jarryd Hayne 2. Anthony Don 3. Dale Copley 4. Konrad Hurrell 5. Will Zillman 6. Tyrone Roberts 7. Ash Taylor 8. Jarrod Wallace 9. Nathan Peats 10. Ryan James (C) 11. Kevin Proctor 12. Joe Greenwood 13. Max King. 

Interchange: 14. Morgan Boyle 15. Agnatius Paasi 16. Nathaniel Peteru 17. Leivaha Pulu.

Reserves: 18. Kane Elgey 19. Pat Politoni 20. John Olive 21. Jamal Fogarty.

Coach: Neil Henry.


Canberra Raiders v Melbourne Storm (#NRLcanmel); GIO Stadium; Saturday, July 22. Kick-off: 5:30 pm.

Raiders: 1. Jack Wighton 2. Nick Cotric 3. Jarrod Croker (C) 4. Joey Leilua 5. Jordan Rapana 6. Blake Austin 7. Aidan Sezer 8. Junior Paulo 9. Josh Hodgson 10. Shannon Boyd 11. Joseph Tapine 12. Elliott Whitehead 13. Iosia Soliola. 

Interchange: 14. Kurt Baptiste 15. Luke Bateman 16. David Taylor 17. Michael Oldfield.

Reserves: 18. Royce Hunt 19. Erin Clark 20. Liam Knight 21. Scott Sorenson.

Coach: Ricky Stuart.

Storm: 1. Billy Slater 2. Suliasi Vunivalu 3. Will Chambers 4. Young Tonumaipea 5. Josh Addo-Carr 6. Cameron Munster 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cameron Smith (C) 10. Tim Glasby 11. Felise Kaufusi 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane. 

Interchange: 14. Kenneath Bromwich 15. Nelson Asofa-Solomona 16. Nate Myles 17. Joe Stimson.

Reserves: 18. Mark Nicholls 19. Curtis Scott 20. Slade Griffin 21. Robbie Rochow.

Coach: Craig Bellamy.


North Queensland Cowboys v New Zealand Warriors (#NRLnqlwar); Saturday, July 22. Kick-off: 7:30 pm.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Te Maire Martin 7. Michael Morgan 8. John Asiata 9. Jake Granville 10. Scott Bolton 11. Gavin Cooper (C) 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo. 

Interchange: 14. Ben Hampton 15. Coen Hess 16. Shaun Fensom 17. Corey Jensen.

Reserves: 18. Braden Uele 19. Kyle Laybutt 20. Kalyn Ponga 21. Javid Bowen.

Coach: Paul Green.

Warriors: 1. Roger Tuivasa-Sheck (C) 2. David Fusitua 3. Blake Ayshford 4. Solomone Kata 5. Ken Maumalo 6. Kieran Foran 7. Mason Lino 8. Jacob Lillyman 9. Issac Luke 10. Ben Matulino 11. Bodene Thompson 12. Bunty Afoa 13. Simon Mannering. 

Interchange: 14. Ata Hingano 15. Sam Lisone 16. James Gavet 17. Ligi Sao.

Reserves: 18. Jazz Tevaga 20. Tevita Satae 21. Isaiah Papalii 22. Charnze Nicholl-Klokstad.

Coach: Stephen Kearney.


St George Illawarra Dragons v Manly Sea Eagles (#NRLsgiman); Sunday, July 23. Kick-off: 2 pm.

Dragons: 1. Josh Dugan 2. Nene Macdonald 3. Euan Aitken 4. Tim Lafai 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop (C) 7. Josh McCrone 8. Leeson Ah Mau 9. Cameron McInnes 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell 12. Joel Thompson 13. Jack de Belin. 

Interchange: 14. Tariq Sims 15. Jacob Host 16. Blake Lawrie 17. Kurt Mann.

Reserves: 18. Matthew Dufty 19. Taane Milne 20. Russell Packer 21. Jake Marketo.

Coach: Paul McGregor.

Manly: 1. Tom Trbojevic 2. Brad Parker 3. Dylan Walker 4. Brian Kelly 5. Akuila Uate 6. Blake Green 7. Daly Cherry-Evans (C) 8. Brenton Lawrence 9. Cameron Cullen 10. Marty Taupau 11. Frank Winterstein 12. Shaun Lane 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Jackson Hastings 15. Lloyd Perrett 16. Darcy Lussick 17. Addin Fonua-Blake.

Reserves: 18. Jarrad Kennedy 19. Joey Lussick 20. Lewis Brown 21. Jonathan Wright.

Coach: Trent Barrett.


Wests Tigers v Parramatta Eels (#NRLwstpar); Sunday, July 23. Kick-off: 4 pm.

Tigers: 1. James Tedesco 2. David Nofoaluma 3. Esan Marsters 4. Moses Suli 5. Kevin Naiqama 6. Tuimoala Lolohea 7. Luke Brooks 8. Aaron Woods (C) 9. Matt McIlwrick 10. Chris Lawrence 12. Joel Edwards 13. Elijah Taylor. 

Interchange: 14. Matthew Eisenhuth 15. Alex Twal 16. Michael Chee-Kam 17. Tim Grant.

Reserves: 18. JJ Felise 19. Jack Littlejohn 20. Kyle Lovett 21. Josh Aloiai.

Coach: Ivan Cleary.

Eels: 1. Clint Gutherson 2. Semi Radradra 3. Michael Jennings 4. Brad Takairangi 5. Bevan French 6. Corey Norman 7. Mitch Moses 8. Siosaia Vave 9. Cameron King 10. Tim Mannah (C) 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Nathan Brown.

Interchange: 14. Daniel Alvaro 15. Kenny Edwards 16. Suaia Matagi 17. Will Smith.

Reserves: 18. David Gower 19. Peni Terepo 20. Kirisome Auva’a 21. John Folau.

Coach: Brad Arthur.


 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *