NRL Teams Rd 18

Here we are! NRL Teams Rd 18 and back to the full quota of games. 

There is still plenty to play for at the top as teams vie for the minor premiership, top eight spots and to avoid the wooden spoon.

So, here we are; NRL teams for rd 18 of the NRL Telstra Premiership:

Penrith Panthers v Cronulla Sharks (#NRLpencro); Panthers Stadium, Penrith; Friday, July 13. Kick-off: 6 pm. 

Panthers: 1. Caleb Aekins 2. Christian Crichton 3. Waqa Blake 4. Dean Whare 5. Tyrone Phillips 6. Tyrone May 7. Jarome Luai 8. Trent Merrin 9. Sione Katoa 10. James Tamou 11. Viliame Kikau 12. Isaah Yeo (C) 13. James Fisher-Harris.

Interchange: 14. Wayde Egan 15. Corey Harawira-Naerea 16. Jack Hetherington 17. Moses Leota.

Reserves: 18. Liam Martin 19. Kaide Ellis 20. Tyrone Peachey 21. James Maloney 22. Nathan Cleary.

Coach: Anthony Griffin

Sharks: 1. Valentine Holmes 2. Sione Katoa 3. Jesse Ramien 4. Ricky Leutele 5. Edrick Lee 6. Matt Moylan 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Jayden Brailey 10. Matt Prior 11. Kurt Capewell 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C).

Interchange: 14. Joseph Paulo 15. James Segeyaro 16. Aaron Woods 17. Jayson Bukuya.

Reserves: 18. Scott Sorenson 19. Ava Seumanufagai 20. Sosaia Feki 21. Kyle Flanagan.

Coach: Shane Flanagan.


Newcastle Knights v Parramatta Eels (#NRLnewpar); McDonald Jones Stadium, Newcastle; Friday, July 13. Kick-off: 7:55 pm. 

Knights: 1. Nick Meaney 2. Ken Sio 3. Sione Mata’utia 4. Cory Denniss 5. Shaun Kenny-Dowall 6. Connor Watson 7. Mitchell Pearce (C) 8. Josh King 9. Danny Levi 10. Daniel Saifiti 11. Mitch Barnett 12. Aidan Guerra 13. Herman Ese’ese.

Interchange: 14. Nathan Ross 15. Chris Heighington 16. Jamie Buhrer (C) 17. Jacob Lillyman.

Reserves: 18. Luke Yates 19. Sam Stone 20. Jack Cogger 21. JJ Felise.

Coach: Nathan Brown.

Eels: 1. Clint Gutherson (C) 2. Bevan French 3. Michael Jennings 4. Jarryd Hayne 5. George Jennings 6. Corey Norman 7. Mitch Moses 8. Daniel Alvaro 9. Cameron King 10. Siosaia Vave 11. Marata Niukore 12. Brad Takairangi 13. Nathan Brown.

Interchange: 14. Tepai Moeroa 15. Tim Mannah (C) 16. David Gower 17. Peni Terepo.

Reserves: 18. Kane Evans 19. Kirisome Auva’a 20. Jaeman Salmon 21. Kaysa Pritchard.

Coach: Brad Arthur.


Canterbury Bulldogs v South Sydney Rabbitohs (#NRLcbysou); ANZ Stadium, Olympic Park; Saturday, July 14. Kick-off: 3 pm. 

Bulldogs: 1. Will Hopoate 2. Brett Morris 3. Josh Morris 4. Kerrod Holland 5. Reimis Smith 6. Lachlan Lewis 7. Jeremy Marshall-King 8. Aiden Tolman 9. Michael Lichaa 10. David Klemmer 11. Josh Jackson (C) 12. Rhyse Martin 13. Adam Elliott.

Interchange: 14. Fa’amanu Brown 15. Clay Priest 16. Ofahiki Ogden 17. Danny Fualalo.

Reserves: 18. Asipeli Fine 19. Matt Frawley 20. Francis Tualau 21. John Olive.

Coach: Dean Pay.

Rabbitohs: 1. Alex Johnston 2. Campbell Graham 3. Hymel Hunt 4. Dane Gagai 5. Robert Jennings 6. Cody Walker 7. Adam Reynolds 8. Thomas Burgess 9. Damien Cook 10. George Burgess 11. John Sutton (C) 12. Angus Crichton 13. Sam Burgess.

Interchange: 14. Adam Doueihi 15. Cameron Murray 16. Mark Nicholls 17. Tevita Tatola.

Reserves: 18. Matt McIlwrick 19. Braidon Burns 20. Dean Britt 21. Kyle Turner 22. Billy Brittain.

Coach: Anthony Seibold.


Manly Sea Eagles v Melbourne Storm (#NRLmanmel); Lottoland, Brookvale; Saturday, July 14. Kick-off: 5:30 pm.

Manly: 1. Tom Trbojevic 2. Matt Wright 3. Moses Suli 4. Brian Kelly 5. Brad Parker 6. Dylan Walker 7. Daly Cherry-Evans (C) 8. Addin Fonua-Blake 9. Manase Fainu 10. Martin Taupau 11. Joel Thompson 12. Shaun Lane 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Trent Hodkinson 15. Kelepi Tanginoa 16. Frank Winterstein 17. Taniela Paseka.

Reserves: 18. Jorge Taufua 19. Thomas Wright 20. Tevita Funa 21. Toafofoa Sipley 22. Lloyd Perrett.

Coach: Trent Barrett.

Storm: 1. Billy Slater 2. Suliasi Vunivalu 3. Will Chambers 4. Curtis Scott 5. Josh Addo-Carr 6. Cameron Munster 7. Jahrome Hughes 8. Jesse Bromwich 9. Cameron Smith (C) 10. Nelson Asofa-Solomona 11. Felise Kaufusi 12. Ryan Hoffman 13. Kenny Bromwich.

Interchange: 14. Brandon Smith 15. Tim Glasby 16. Christian Welch 17. Joe Stimson.

Reserves: 18. Cheyse Blair 19. Tui Kamikamica 20. Young Tonumaipea 21. Ryley Jacks 22. Brodie Croft 23. Albert Vete.

Coach: Craig Bellamy.


Canberra Raiders v North Queensland Cowboys (#NRLcannql); GIO Stadium, Canberra; Saturday, July 14. Kick-off: 7:35 pm. 

Raiders: 1. Nick Cotric 2. Michael Oldfield 3. Jarrod Croker (C) 4. Joey Leilua 5. Jordan Rapana 6. Aidan Sezer 7. Sam Williams 8. Dunamis Lui 9. Josh Hodgson 10. Junior Paulo 11. Joseph Tapine 12. Elliott Whitehead 13. Josh Papalii.

Interchange: 14. Blake Austin 15. Luke Bateman 16. Siliva Havili 17. Iosia Soliola.

Reserves: 18. Liam Knight 19. Jack Murchie 20. Royce Hunt 21. Craig Garvey.

Coach: Ricky Stuart.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Kyle Feldt 3. Enari Tuala 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Te Maire Martin 7. Johnathan Thurston (C) 8. John Asiata 9. Jake Granville 10. Scott Bolton 11. Gavin Cooper 12. Coen Hess 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Ben Hampton 15. Shaun Fensom 16. Shane Wright 17. Corey Jensen.

Reserves: 18. Justin O’Neill 19. Ethan Lowe 20. Mitchell Dunn 21. Francis Molo 23. Jake Clifford.

Coach: Paul Green.


Brisbane Broncos v New Zealand Warriors (#NRLbriwar); Suncorp Stadium, Brisbane; Sunday, July 15. Kick-off: 2 pm.

Broncos: 1. Darius Boyd (C) 2. Corey Oates 3. James Roberts 4. Jordan Kahu 5. Jamayne Isaako 6. Anthony Milford 7. Kodi Nikorima 8. Matt Lodge 9. Andrew McCullough 10. Sam Thaiday 11. Alex Glenn 12. Jaydn Su’A 13. Josh McGuire.

Interchange: 14. Kotoni Staggs 15. Joe Ofahengaue 16. Korbin Sims 17. Tevita Pangai Jr.

Reserves: 18. Jonus Pearson 19. Patrick Mago 20. David Fifita 21. Sam Tagatese 22. Jake Turpin 23. Tom Opacic.

Coach: Wayne Bennett.

Warriors: 1. Roger Tuivasa-Sheck 2. David Fusitu’a 3. Peta Hiku 4. Solomone Kata 5. Gerard Beale 6. Blake Green 7. Shaun Johnson 8. James Gavet 9. Issac Luke 10. Agnatius Paasi 11. Isaiah Papali’i 12. Simon Mannering 13. Adam Blair.

Interchange: 14. Jazz Tevaga 15. Tevita Satae 16. Joseph Vuna 17. Anthony Gelling.

Reserves: 18. Ligi Sao 19. Karl Lawton 20. Blake Ayshford 21. Mason Lino.

Coach: Stephen Kearney.


St George Illawarra Dragons v Wests Tigers (#NRLsgiwst); WIN Jubilee Oval, Wollongong; Sunday, July 15. Kick-off: 4:10 pm. 

Dragons: 1. Matt Dufty 2. Nene Macdonald 3. Euan Aitken 4. Tim Lafai 5. Jason Nightingale 6. Gareth Widdop (C) 7. Ben Hunt 8. James Graham 9. Cameron McInnes 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell 12. Tariq Sims 13. Jack de Belin.

Interchange: 14. Jeremy Latimore 15. Kurt Mann 16. Leeson Ah Mau 17. Luciano Leilua.

Reserves: 18. Patrick Herbert 19. Hame Sele 20. Blake Lawrie 21. Reece Robson 22. Jai Field 23. Darren Nicholls.

Coach: Paul McGregor.

Tigers: 1. Moses Mbye 2. David Nofoaluma 3. Esan Marsters 4. Kevin Naiqama 5. Corey Thompson 6. Benji Marshall 7. Luke Brooks 8. Russell Packer (C) 9. Robbie Farah 10. Ben Matulino 11. Chris Lawrence 12. Josh Aloiai 13. Elijah Taylor.

Interchange: 14. Alex Twal 15. Sauaso Sue 16. Michael Chee-Kam 17. Matt Eisenhuth.

Reserves: 18. Jacob Liddle 19. Luke Garner 20. Tim Grant 21. Malakai Watene-Zelezniak.

Coach: Ivan Cleary.


Gold Coast Titans v Sydney Roosters (#NRLgldsyd); Cbus Super Stadium, Robina; Sunday, July 15. Kick-off: 6:30 pm. 

Titans: 1. Michael Gordon 2. Anthony Don 3. Konrad Hurrell 4. Brenko Lee 5. Philip Sami 6. AJ Brimson 7. Ash Taylor 8. Jarrod Wallace 9. Nathan Peats 10. Ryan James (C) 11. Kevin Proctor 12. Keegan Hipgrave 13. Jai Arrow.

Interchange: 14. Mitch Rein 15. Moeaki Fotuaika 16. Will Matthews 17. Jack Stockwell.

Reserves: 18. Morgan Boyle 19. Leilani Latu 20. Kane Elgey 21. Brendan Elliott 22. Jai Whitbread.

Coach: Garth Brennan.

Roosters: 1. James Tedesco 2. Daniel Tupou 3. Latrell Mitchell 4. Joseph Manu 5. Blake Ferguson 6. Luke Keary 7. Cooper Cronk 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Sio Siua Taukeiaho 11. Nat Butcher 12. Victor Radley 13. Isaac Liu.

Interchange: 14. Zane Tetevano 15. Lindsay Collins 16. Mitch Aubusson 17. Kurt Baptiste.

Reserves: 18. Matt Ikuvalu 19. Sitili Tupouniua 20. Ryan Matterson 21. Sean O’Sullivan 22. Paul Momirovski 23. Poasa Faamausili.

Coach: Trent Robinson.


 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *