NRL Teams Rd 12

Origin around the corner, teams struck down by injuries and rep selections; who will stand up in this reduced week in NRL Teams round 12? 

So much to play for despite the Origin fixture affecting many sides, as some want to consolidate and others want to get back on track.

No more waiting, here we go! The teams for round 12 of the NRL Telstra Premiership are:

Penrith Panthers v Manly Sea Eagles (#NRLpenman); Panthers Stadium, Penrith; Thursday, May 30. 7:50 pm. 

Panthers: 1. Dylan Edwards 2. Josh Mansour 3. Isaah Yeo 4. Brent Naden 5. Brian To’o 6. Jarome Luai 7. James Maloney 8. James Tamou (C) 9. Sione Katoa 10. Reagan Campbell-Gillard 11. Viliame Kikau 12. Frank Winterstein 13. James Fisher-Harris.

Interchange: 14. Mitchell Kenny 15. Tyrell Fuimaono 16. Moses Leota 17. Tim Grant.

Reserves: 18. Hame Sele 19. Kaide Ellis 20. Caleb Aekins 21. Liam Martin.

Coach: Ivan Cleary.

Sea Eagles: 1. Brendan Elliot 2. Jorge Taufua 3. Dylan Walker 4. Reuben Garrick 5. Abbas Miski 6. Cade Cust 7. Kane Elgey 8. Addin Fonua-Blake 9. Apisai Koroisau 10. Martin Taupau 11. Joel Thompson 12. Curtis Sironen 13.Corey Waddell

Interchange: 14. Manase Fainu 15. Jack Gosiewski 16. Morgan Boyle 17. Taniela Paseka.

Reserves: 18. Zach Dockar-Clay 19. Jade Anderson 20. Haumole Olakau’atu 21. Lloyd Perrett.

Coach: Des Hasler.


Parramatta Eels v South Sydney Rabbitohs (#NRLparsou); Bankwest Stadium, Parramatta; Friday, June 1. Kick-off: 7:50 pm. 

Eels: 1. Clint Gutherson (C) 2. Maika Sivo 3. Michael Jennings 4. Josh Hoffman 5. Blake Ferguson 6. Will Smith 7. Mitch Moses 8. Kane Evans 9. Reed Mahoney 10. Junior Paulo 11. Shaun Lane 12. Manu Ma’u 13. Tepai Moeroa.

Interchange: 14. Peni Terepo 15. Ray Stone 16. David Gower 17. Marata Niukore.

Reserves: 18. Brad Takairangi 19. George Jennings 20. Tim Mannah 21. Daniel Alvaro.

Coach: Brad Arthur.

Souths: 1. Corey Allan 2. Mawene Hiroti 3. Ethan Lowe 4. Jacob Gagan 5. Adam Doueihi 5. Campbell Graham 6. Connor Tracey 7. Adam Reynolds 8. George Burgess 9. Billy Brittain 10. Thomas Burgess 11. John Sutton 12. Sam Burgess 13. Tevita Tatola.

Interchange: 14. Bayley Sironen 15. Mark Nicholls 16. Dean Britt 17. Liam Knight.

Reserves: 18. Keaon Kolomatangi 19. Jacob Gagan 20. Dean Hawkins 21. TBA.

Coach: Wayne Bennett.


Canterbury Bulldogs v Canberra Raiders (#NRLcbycan); ANZ Stadium, Olympic Park; Saturday, June 2. Kick-off: 7:35 pm. 

Bulldogs: 1. Nick Meaney 2. Christian Crichton 3. Marcelo Montoya 4. Will Hopoate 5. Reimis Smith 6. Kieran Foran 7. Jack Cogger 8. Aiden Tolman 9. Jeremy Marshall-King 10. Ofahiki Ogden 11. Josh Jackson (C) 12. Corey Harawira-Naera 13. Chris Smith.

Interchange: 14. Rhyse Martin 15. Raymond Faitala-Mariner 16. Danny Fualalo 17. Sauaso Sue.

Reserves: 18. Michael Lichaa 19. Lachlan Lewis 20. Kerrod Holland 21. Adam Elliott.

Coach: Dean Pay

Raiders: 1. Charnze Nicholl-Klokstad 2. Bailey Simonsson 3. Jarrod Croker (C) 4. Sebastian Kris 5. Michael Oldfield 6. Aidan Sezer 7. Sam Williams 8. Corey Horsburgh 9. Siliva Havili 10. Dunamis Lui 11. Joseph Tapine 12. Elliot Whitehead 13. Hudson Young.

Interchange: 14. Tom Starling 15. Emre Guler 16. Iosia Soliola 17. Ryan Sutton.

Reserves: 18. Ata Hingano 19. Royce Hunt 20. Andre Niko 21. John Bateman.

Coach: Ricky Stuart.


Gold Coast Titans v North Queensland Cowboys (#NRLgldnql); Cbus Super Stadium, Robina; Sunday, June 3. 4:05 pm. 

Titans: 1. AJ Brimson 2. Anthony Don 3. Jesse Arthars 4. Brian Kelly 5. Dale Copley 6. Tyrone Roberts 7. Ash Taylor 8. Jarrod Wallace 9. Mitch Rein 10. Moeaki Fotuaika 11. Kevin Proctor 12. Keegan Hipgrave 13. Jai Whitbread.

Interchange: 14. Tyrone Peachey 15. Shannon Boyd 16. Bryce Cartwright 17. Jack Stockwell.

Reserves: 18. Max King 19. Will Matthews 20. Ryley Jacks 21. Leilani Latu.

Coach: Garth Brennan.

Cowboys: 1. Jordan Kahu 2. Kyle Feldt 3. Mitchell Dunn 4. Tom Opacic 5. Gideon Gela-Mosby 6. John Asiata 7. Jake Clifford 8. Scott Bolton 9. Jake Granville 10. Jordan McLean 11. Gavin Cooper 12. Coen Hess 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Kurt Baptiste 15. Shane Wright 16. Corey Jensen 17. Francis Molo.

Reserves: 18. Peter Hola 19. Enari Tuala 20. Emry Pere 21. Javid Bowen.

Coach: Paul Green.


 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *