2020 NRL Perth Nines

Well, they are back! Correct, it’s the NRL Nines with a new format and a women’s competition. 

All 16 teams in the men’s competition and four teams in the women’s comp vying for supremacy and early silverware.

The Nines will take place in Perth this time around in what should be a cracking tournament.

We will have all teams and bases covered for you as teams are announced whether in full or player by player.

Let us hesitate no further, here are the players for the men’s and women’s tournaments:

Men’s Competition

Brisbane Broncos: 1. Jamayne Isaako 2. Tesi Niu 3. Herbie Farnworth 4. Izaia Perese 5. Xavier Coates 6. Anthony Milford 7. Brodie Croft 8. Tom Dearden 9. David Fifita 10. Alex Glenn 11. Payne Haas 12. Ethan Bullemor 13. Jake Turpin 14. Cory Paix 15. Thomas Flegler 16. Jesse Arthars 17. Ilikena Vudogo 18. Corey Parker. 

Canberra Raiders: 1. Harley Smith-Shields 2. Semi Valemei 3. Matthew Timoko 4. Michael Oldfield 5. Daine Spencer 6. Matthew Frawley 7. Sam Williams 8. Dunamis Lui 9. Siliva Havili 10. Sia Soliola 11. Jack Murchie 12. Elliott Whitehead (C) 13. Ryan Sutton 14. Tom Starling 15. Duwayne Mariner 16. Dan Keir 17. Kai O’Donnell 18. Darby Medlyn. 
Coach: Andrew McFadden.

Canterbury Bulldogs: 1. Nick Meaney 2. Jayden Okunbor 3. Kerrod Holland 4. Morgan Harper 5. Jack Cogger 6. Jake Averillo 7. Brandon Wakeham 8. Dean Britt 9. Ben Marschke 10. Ofahiki Ogden 11. Corey Harawira-Naerea 12. Chris Smith 13. Joe Stimson 14. Andrew Ryan 15. Kayne Kalache 16. Toa Mata’afa 17. Isaiah Tass 19. Bailey Biondi-Odo. 
Coach: Dean Pay.

Cronulla Sharks: 1. Wade Graham (C) 2. Briton Nikora 3. Jack Williams 4. Aaron Woods 5. Blayke Brailey 6. Josh Morris 7. Jesse Ramien 8. Chad Townsend 9. Shaun Johnson 10. Ronaldo Mulitalo 11. William Kennedy 12. Sione Katoa 13. Connor Tracey 14. Billy Magoulias 15. Toby Rudolf 16. Scott Sorenson 17. Teig Wilton 18. Braydon Trindall.
Coach: John Morris.

Gold Coast Titans: 1. AJ Brimson 2. Anthony Don 3. Tyrone Peachey 4. Jonus Pearson 4. Philip Sami 6. Tanah Boyd 7. Ash Taylor 8. Jai Whitbread 9. Mitch Rein 10. Sam Stone 11. Bryce Cartwight 12. Jaimin Joliffe 13. Jai Arrow 14. Greg Leleisiuao 15. Treymain Spry 16. Erin Clark 17. Darius Farmer 18. Michael Gordon. 
Coach: Justin Holbrook.

Parramatta Eels: Blake Ferguson,  Brad Takairangi, Clint Gutherson (C), David Gower, George Jennings, Haze Dunster, Jaeman Salmon, Junior Paulo, Maika Sivo, Marata Niukore, Mitch Moses, Oregon Kaufusi, Ray Stone, Rhys Davies, Ryan Matterson, Shaun Lane, Stefano Utoikamanu & Will Smith. 
Coach: Brad Arthur.

Manly Sea Eagles: 1. Luke Metcalf 2. Edwin Ipape 3. Zach Dockar-Clay 4. Brendan Elliot 5. Reuben Garrick 6. Lachlan Croker 7. Cade Cust 8. Tevita Funa 9. Toafofoa Sipley 10. Abbas Miski 11. Corey Waddell 12. Martin Taupau (C) 13. Haumole Olakau’atu 14. Sean Keppie 15. Taniela Paseka 16. Zac Saddler 17. Reed Izzard 18. Dane Aukafolau.
Coach: Des Hasler.

Melbourne Storm: 1. Nicho Hynes 2. Dean Ieremia 3. Brenko Lee 4. Marion Seve 5. Sandor Earl (C) 6. Cam Munster 7. Cooper Johns 8. Tui Kamikamica (C) 9. Harry Grant 10. Tino Fa’asuamaleaui 11. Max King 12. Chris Lewis 13. Tom Eisenhuth 14. Trent Loiero 15. Justin Olam 16. Darryn Schonig 17. Siti Mociedreke 18. Judda Turahui
Coach: Jason Ryles

Newcastle Knights: 1. Aidan Guerra (C) 2. Kurt Mann (C) 3. Nathaniel Sasagi 4. Bayden Searle 5. Hymel Hunt 6. Gehamat Shibsaki 7. Starford To’A 8. Tex Hoy 9. Sione Mata’utia 10. Tyronne Roberts-Davis 11. Matt Soper-Lawler 12. Pasami Saulo 13. Jiriah Momoisea 14. Jacob Saifiti 15. Brodie Jones 16. Kurt Gidley 17. Mason Lino 18. Mitch Barnett. 
Coach: Adam O’Brien

New Zealand Warriors: Leeson Ah Mau, Rocco Berry, Jackson Frei, Blake Green, Chanel Harris-Tavita, Temple Kalepo, Adam Keighran, Edward Lois, Sam Lisone, Ken Maumalo, Taane Milne, Agnatius Paasi, Isaiah Papali’i (C), Hayze Perham, Leivaha Pulu, Selesitino Ravutaumada, Jamayne Taunoa-Brown & Paul Turner.
Coach: Stephen Kearney.

North Queensland Cowboys: Michael Bell, Jake Clifford, Scott Drinkwater, Mitch Dunn, Kyle Feldt, Jake Granville, Coen Hess, Peter Hola, Connelly Lemuelu, Josh McGuire, Esan Marsters, Tom Opacic, Reece Robson, Dan Russell, Hamiso Tabuai-Fidow, Murray Taulagi, Jason Taumalolo (C) & Shane Wright.
Coach: Paul Green.

Penrith Panthers: 1. Dylan Edwards 2. Josh Mansour 3. Dean Whare 4. Brent Naden 5. Stephen Crichton 6. Jarome Luai 7. Nathan Cleary 8. Moses Leota 9. Apisai Koroisau 10. Jack Hetherington 11. Viliame Kikau 12. Billy Burns 13. Liam Martin 14. Kaide Ellis 15. Daine Laurie 16. Matt Burton 17. Caleb Adkins 18. Tyson Smoothy.

Coach: Ivan Cleary

South Sydney Rabbitohs: 1. Damien Cook (C) 2. Dane Gagai 3. Cameron Murray 4. Jaydn Su’a 5. JuniorTatola 6. Ethan Lowe 7. Campbell Graham 8. Braidon Burns 9. Bryson Goodwin 10. Troy Dargan 11. Joshua Cook 12. Lachlan Ilias 13. Keaon Koloamatangi 14. Blake Taaffe 15. Jaxson Paulo 16. Edene Gebbie 17. Jack Johns 18. Patrick Mago.
Coach: Jason Demetriou

St George Illawarra Dragons: Euan Aitken, Adam Clune, Matt Dufty, Jackson Ford, Tyson Frizell, Tyrell Fuimaono, Ben Hunt, Josh Kerr, Tim Lafai, Blake Lawrie, Cameron McInnes (C), Jason Nightingale, Cody Ramsey, Mikaele Ravalawa, Jason Saab, Tristan Sailor, Jayden Sullivan & Brayden Wiliame. 
Coach: Paul McGregor.

Sydney Roosters: Max Bailey, McKenzie Baker, Egan Butcher, Lindsay Collins, Nick Davis, Poasa Faamausili, Tom Freebairn, Drew Hutchison (C), Matthew Ikuvalu, Asa Kepaoa, Lachlan Lam, Freddy Lussick, Luca Moretti, Daniel Suluka-Fifita, Lupe Tivalu, Christian Tuipolutu, James Tuitahi & Sam Verrills.

Coach: Matt King.


Wests Tigers: 1. Corey Thompson 2. David Nofoaluma 3. Robert Jennings 4. Moses Mbye (C) 5. Michael Chee-Kam 6. Billy Walters 7. Jock Madden 8. Thomas Mikaele 9. Tommy Talau 10. Joseph Ratuvakacereivalu 11. Luciano Leilua 12. Luke Garner 13. Chris McQueen 14. Sam McInytre 15. Paul Momirovski 16. Alex Seyfarth 17. Pat Richards 18. Matheson Johns. 
Coach: Michael Maguire.

Women’s Competition

Brisbane Broncos: Tarryn Aiken, Chelsea Baker, Annette Brander, Ali Brigginshaw (C), Jessika Elliston, Jayme Fressard, Amber Hall, Chelsea Lenarduzzi, Raecene McGregor, Hayley Maddick, Tanika Marshall, Rona Peters, Julia Robinson, Tahlulah Tillett, Tamika Upton & Meg Ward.

Coach: Kelvin Wright.


St George Illawarra Dragons: Kezie Apps, Shaylee Bent, Brittany Breayley, Samantha Bremner, Kaarla Cowan, Keeley Davis, Aaliyah Fasavalu-Fa’amausili, Rikeya Horne, Isabelle Kelly, Tiana Penitani, Jess Sergis, Maddison Studdon, Shakiah Tungai, Botille Vette-Welsh, Maddison Weatherall & Holli Wheeler. 

Coach: Daniel Lacey


Sydney Roosters: Kirra Dibb, Quincy Dodd, Tallisha Harden, Courtney Hill, Talei Holmes, Caitlan Johnston, Bobbi Law, Nita Maynard, Corban McGregor (C), Brydie Parker, Shanice Parker, Ash Quinlan, Hannah Southwell, Kiana Takairangi, Simaima Taufa & Zehara Temara.

Coach: Kylie Hilder.


New Zealand Warriors: Apii Nicholls, Madison Bartlett, Laureane Biville, Pahu Kani, Shontelle Stowers, Kanyon Paul, Georgia Hale (C), Rhiarna Ferris, Huia Harding, Amber Kani, Te Whetumarama Nuku, Charlette Butler, Charntay Poko, Kathleen Wharton-Keremete, Crystal Tamarua & Victoria Subritzky-Nafatali.

Coach: Justin Morgan.


 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *