NRL Teams Rd 4

Another round, another Teamlist Tuesday and another set of NRL teams as we embark on round four! 

Plenty of teams proving their worth and flying high, others languishing at the bottom and left scratching heads.

There is plenty of intrigue about games this week; either battles at the top or avoiding the bottom spots.

Though who will be named? Let us find out. Here are the teams for round four of the NRL Telstra Premiership:

Brisbane Broncos v Sydney Roosters (#NRLBroncosRoosters); Suncorp Stadium, Brisbane; Thursday, June 4. Kick-off: 7:50 pm. 

Broncos: 1. Jamayne Isaako 2. Corey Oates 3. Jesse Arthars 4. Darius Boyd (C) 5. Herbie Farnworth 6. Anthony Milford 7. Brodie Croft 8. Thomas Flegler 9. Jake Turpin 10. Payne Haas 11. Ethan Bullemor 12. Jamil Hopoate 13. Patrick Carrigan.

Interchange: 14. Tesi Niu 15. Joe Ofahengaue 16. Rhys Kennedy 17. Matthew Lodge.

Reserves: 18. Cory Paix 19. Xavier Coates 20. Tom Dearden 21. Pride Petterson-Robati.

Coach: Anthony Seibold.

Roosters: 1. James Tedesco 2. Daniel Tupou 3. Josh Morris 4. Joseph Manu 5. Brett Morris 6. Luke Keary 7. Kyle Flanagan 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Lindsay Collins 11. Boyd Cordner (C) 12. Angus Crichton 13. Victor Radley.

Interchange: 14. Sam Verrills 15. Isaac Liu 16. Nat Butcher 17. Sitili Tupouniua.

Reserves: 18. Sio Siua Taukeiaho 19. Mitchell Aubusson 20. Ryan Hall 21. Lachlan Lam.

Coach: Trent Robinson.


Penrith Panthers v New Zealand Warriors (#NRLPanthersWarriors); Campbelltown Stadium; Friday, June 5. Kick-off: 6 pm.

Panthers: 1. Caleb Aekins 2. Josh Mansour 3. Dean Whare 4. Stephen Crichton 5. Brian To’o 6. Matt Burton 7. Jarome Luai 8. James Tamou (C) 9. Apisai Koroisau 10. James Fisher-Harris 11. Viliame Kikau 12. Kurt Capewell 13. Isaah Yeo.

Interchange: 14. Mitch Kenny 15. Zane Tetevano 16. Moses Leota 17. Liam Martin.

Reserves: 18. Brent Naden 19. Billy Burns 20. Jack Hetherington 21. Charlie Staines.

Coach: Ivan Cleary

Warriors: 1. Roger Tuivasa-Sheck (C) 2. Patrick Herbert 3. Karl Lawton 4. Gerard Beale 5. Ken Maumalo 6. Kodi Nikorima 7. Blake Green 8. Jamayne Taunoa-Brown 9. Wayde Egan 10. Adam Blair 11. Eliesa Katoa 12. Tohu Harris 13. Isaiah Papali’i.

Interchange: 14. Jack Murchie 15. Poasa Faamausili 16. King Vuniyayawa 17. Josh Curran.

Reserves: 18. Chanel Harris-Tavita 20. Hayze Perham 21. Adam Pompey 21. Leivaha Pulu.

Coach: Stephen Kearney.


Melbourne Storm v South Sydney Rabbitohs (#NRLStormRabbitohs); AAMI Park, Melbourne; Friday, June 5. Kick-off: 7:55 pm.

Storm: 1. Ryan Papenhuyzen 2. Suliasi Vunivalu 3. Justin Olam 4. Marion Seve 5. Josh Addo-Carr 6. Cameron Munster 7. Jahrome Hughes 8. Jesse Bromwich 9. Cameron Smith (C) 10. Christian Welch 11. Felise Kaufusi 12. Kenny Bromwich 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Brandon Smith 15. Tino Faasuamaleaui 16. Ryley Jacks 17. Max King.

Reserves: 18. Brenko lee 19. Albert Vete 20. Darryn Schonig 21. Chris Lewis.

Coach: Craig Bellamy.

Rabbitohs: 1. Latrell Mitchell 2. Dane Gagai 3. Campbell Graham 4. Braidon Burns 5. Alex Johnston 6. Troy Dargan 7. Adam Reynolds (C) 8. Tevita Tatola 9. Damien Cook 10. Thomas Burgess 11. Jaydn Su’A 12. Cameron Murray 13. Liam Knight.

Interchange: 14. Mark Nicholls 15. Ethan Lowe 16. Bayley Sironen 17. Patrick Mago.

Reserves: 18. Bryson Goodwin 19. Tom Amone 20. James Roberts 21. Keaon Koloamatangi.

Coach: Wayne Bennett.


Parramatta Eels v Manly Sea Eagles (#NRLEelsManly); Bankwest Stadium, Parramatta; Saturday, June 6. Kick-off: 5:30 pm. 

Eels: 1. Clinton Gutherson (C) 2. Maika Sivo 3. Michael Jennings 4. Waqa Blake 5. Blake Ferguson 6. Dylan Brown 7. Mitch Moses 8. Reagan Campbell-Gillard 9. Reed Mahoney 10. Junior Paulo 11 . Shaun Lane 12. Ryan Matterson 13. Marata Niukore.

Interchange: 14. Brad Takairangi 15. Ray Stone 16. Kane Evans 17. Peni Terepo.

Reserves: 18. Oregon Kaufusi 19. George Jennings 20. Will Smith 21. David Gower.

Coach: Brad Arthur.

Manly: 1. Tom Trbojevic 2. Jorge Taufua 3. Brad Parker 4. Moses Suli 5. Reuben Garrick 6. Dylan Walker 7. Daly Cherry-Evans (C) 8. Addin Fonua-Blake 9. Danny Levi 10. Martin Taupau 11. Joel Thompson 12. Curtis Sironen 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Lachlan Croker 15. Corey Waddell 16. Sean Keppie 17. Taniela Paseka.

Reserves: 18. Morgan Boyle 19. Jack Gosiewski 20. Tevita Funa 21. Brendan Elliott.

Coach: Des Hasler.


North Queensland Cowboys v Cronulla Sharks (#NRLCowboysSharks); Queensland Country Bank Stadium, Townsville; Saturday, June 6. Kick-off: 7:30 pm. 

Cowboys: 1. Valentine Holmes 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Esan Marsters 5. Ben Hampton 6. Scott Drinkwater 7. Jake Clifford 8. Francis Molo 9. Jake Granville 10. Jordan McLean 11. Mitchell Dunn 12. Coen Hess 13. Josh McGuire.

Interchange: 14. Reece Robson 15. John Asiata 16. Tom Gilbert 17. Gavin Cooper.

Reserves: 18. Corey Jensen 19. Shane Wright 20. Tom Opacic 21. Reuben Cotter.

Coach: Paul Green.

Sharks: 1. William Kennedy 2. Sione Katoa 3. Josh Dugan 4. Jesse Ramien 5. Ronaldo Mulitalo 6. Matt Moylan 7. Shaun Johnson 8. Toby Rudolf 9. Blayke Brailey 10. Aaron Woods 11. Briton Nikora 12. Wade Graham (C) 13. Jack Williams.

Interchange: 14. Connor Tracey 15. Braden Hamlin-Uele 16. Siosifa Talakai 17. Scott Sorenson.

Reserves: 18. Billy Magoulias 19. Braydon Trindall 20. Royce Hunt 21. Teig Wilton.

Coach: John Morris.


Canberra Raiders v Newcastle Knights (#NRLRaidersKnights); Campbelltown Stadium, Sydney; Sunday, June 7. Kick-off: 4:05 pm. 

Raiders: 1. Charnze Nicoll-Klokstad 2. Bailey Simonsson 3. Jarrod Croker (C) 4. Curtis Scott 5. Nick Cotric 6. Jack Wighton 7. George Williams 8. Josh Papalii 9. Josh Hodgson 10. Dunamis Lui 11. Joseph Tapine 12. Elliot Whitehead 13. Corey Horsburgh.

Interchange: 14. Siliva Havili 15. Emre Guler 16. Iosia Soliola 17. Jordan Rapana.

Reserves: 18. Tom Starling 19. Matt Frawley 20. Kai O’Donnell 21. Michael Oldfield.

Coach: Ricky Stuart.

Knights: 1. Kalyn Ponga 2. Edrick Lee 3. Enari Tuala 4. Bradman Best 5. Hymel Hunt 6. Kurt Mann 7. Mitchell Pearce (C) 8. David Klemmer 9. Andrew McCullough 10. Daniel Saifiti 11. Aidan Guerra 12. Sione Mata’utia 13. Herman Ese’ese.

Interchange: 14. Tex Hoy 15. Jacob Saifiti 16. Tim Glasby 17. Brodie Jones.

Reserves: 18. Gehamat Shibasaki 19. Chris Randall 20. Mason Lino 21. Pasami Saulo.

Coach: Adam O’Brien.


Gold Coast Titans v Wests Tigers (#NRLTitansTigers); Suncorp Stadium, Brisbane; Sunday, June 7. Kick-off: 6:30 pm. 

Titans: 1. Tyrone Roberts 2. Philip Sami 3. Dale Copley 4. Tyrone Peachey 5. Brian Kelly 6. Ashley Taylor 7. Jamal Fogarty 8. Moeaki Fotuaika 9. Erin Clark 10. Sam Lisone 11. Kevin Proctor (C) 12. Keegan Hipgrave 13. Jai Arrow.

Interchange: 14. Tanah Boyd 15. Jaimin Jolliffe 16. Bryce Cartwright 17. Young Tonumaipea.

Reserves: 18. Jarrod Wallace 19. Jai Whitbread 20. Anthony Don 21. Jonus Pearson.

Coach: Justin Holbrook.

Tigers: 1. Adam Doueihi 2. David Nofoaluma 3. Joseph Leilua 4. Moses Mbye 5. Robert Jennings 6. Benji Marshall (C) 7. Luke Brooks 8. Josh Aloiai 9. Harry Grant 10. Thomas Mikaele 11. Luke Garner 12. Luciano Leilua 13. Alex Twal.

Interchange: 14. Oliver Clark 15. Billy Walters 16. Chris Lawrence 17. Alex Seyfarth.

Reserves: 18. Josh Reynolds 19. Matt Eisenhuth 20. Corey Thompson 21. Michael Chee-Kam.

Coach: Michael Maguire.


Canterbury Bulldogs v St George Illawarra Dragons (#NRLBulldogsDragons); Bankwest Stadium, Parramatta; Monday, June 8. Kick-off: 4:05 pm. 

Bulldogs: 1. Dallin Watene-Zelezniak 2. Nick Meaney 3. Reimis Smith 4. Will Hopoate 5. Christian Crichton 6. Kieran Foran 7. Lachlan Lewis 8. Aiden Tolman 9. Jeremy Marshall-King 10. Dylan Napa 11. Josh Jackson (C) 12. Dean Britt 13. Adam Elliott.

Interchange: 14. Jake Averillo 15. Renouf To’Omaga 16. Raymond Faitala-Mariner 17. Sauaso Sue.

Reserves: 19. Ofahiki Ogden 20. Kerrod Holland 21. Sione Katoa 22. Brandon Wakeham.

Coach: Dean Pay

Dragons: 1. Corey Norman 2. Jordan Pereira 3. Brayden Wiliame 4. Zac Lomax 5. Mikaele Ravalawa 6. Ben Hunt 7. Adam Clune 8. Josh Kerr 9. Cameron McInnes (C) 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell 12. Tariq Sims 13. James Graham.

Interchange: 14. Trent Merrin 15. Blake Lawrie 16. Issac Luke 17. Euan Aitken.

Reserves: 18. Tyrell Fuimaono 19. Matthew Dufty 20. Jacob Host 21. Jackson Ford.

Coach: Paul McGregor.


 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *