NRL Teams Rd 9

Another round of NRL is upon us! Teams flying high, teams struggling, and yet all with something to play for.

Plenty of ins and outs, player reshuffles and more, as teams cope with injuries and suspensions.

But what surprises can we expect to see across the 16 NRL teams.

Here are the teams for round nine of the NRL Telstra Premiership:

North Queensland Cowboys v Sydney Roosters (#NRLCowboysRoosters); Queensland Country Bank, Stadium; Thursday, July 9. Kick-off: 7:50 pm. 

Cowboys: 1. Hamiso Tabuai-Fidow 2. Kyle Feldt 3. Connelly Lemuelu 4. Esan Marsters 5. Valentine Holmes 6. Scott Drinkwater 7. Jake Clifford 8. Josh McGuire 9. Reece Robson 10. Francis Molo 11. Shane Wright 12. Coen Hess 13. Jason Taumalolo (C).

Interchange: 14. Ben Hampton 15. Tom Gilbert 16. Peter Hola 17. Gavin Cooper.

Reserves: 18. Murray Taulagi 19. Reuben Cotter 20. Corey Jensen 21. Jake Granville.

Coach: Paul Green

Roosters: 1. James Tedesco 2. Ryan Hall 3. Josh Morris 4. Joseph Manu 5. Brett Morris 6. Luke Keary 7. Kyle Flanagan 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Siosiua Taukeiaho 11. Angus Crichton 12. Mitch Aubusson 13. Nat Butcher.

Interchange: 14. Lachlan Lam 15. Sitili Tupouniua 16. Poasa Faamausili 17. Lindsay Collins.

Reserves: 18. Daniel Fifita 19. Drew Hutchison 20. Freddy Lussick 21. Matt Ikuvalu.

Coach: Trent Robinson.


Gold Coast Titans v New Zealand Warriors (#NRLTitansWarriors); Cbus Super Stadium, Robina; Friday, July 10. Kick-off: 6 pm.

Titans: 1. Corey Thompson 2. Anthony Don 3. Beau Fermor 4. Bryce Cartwright 5. Treymain Spry 6. Ashley Taylor 7. Jamal Fogarty 8. Moeaki Fotuaika 9. Erin Clark 10. Jaimin Jolifffe 11. Sam Stone 12. Keegan Hipgrave 13. Jai Arrow.

Interchange: 14. Tanah Boyd 15. Sam Lisone 16. Tyrone Peachey 17. Jarrod Wallace.

Reserves: 18. Jai Whitbread 19. Nathan Peats 20. Greg Leleisiuao 21. Tyrone Roberts.

Coach: Justin Holbrook.

Warriors: 1. Roger Tuivasa-Sheck (C) 2. David Fusitu’a 3. Patrick Herbert 4. Peta Hiku 5. Ken Maumalo 6. Chanel Harris-Tavita 7. Blake Green 8. Jamayne Taunoa-Brown 9. Wayde Egan 10. Adam Blair 11. Jack Murchie 12. Tohu Harris 13. Karl Lawton.

Interchange: 14. Agnatius Paasi 15. Jack Hetherington 16. Isaiah Papali’i 17. Jazz Tevaga.

Reserves: 18. Lachlan Burr 20. Gerard Beale 21. King Vuniyayawa 21. Adam Pompey.

Coach: Todd Payten.


South Sydney Rabbitohs v Wests Tigers (#NRLSouthsTigers); Bankwest Stadium, Parramatta; Friday, July 8. Kick-off: 7:55 pm.

Rabbitohs: 1. Latrell Mitchell 2. Dane Gagai 3. Campbell Graham 4. James Roberts 5. Alex Johnston 6. Cody Walker 7. Adam Reynolds (C) 8. Tevita Tatola 9. Damien Cook 10. Thomas Burgess 11. Jaydn Su’A 12. Ethan Lowe 13. Cameron Murray.

Interchange: 14. Liam Knight 15. Bayley Sironen 16. Patrick Mago 17. Hame Sele.

Reserves: 18. Mark Nicholls 19. Steven Marsters 20. Troy Dargan 21. Corey Allan.

Coach: Wayne Bennett.

Tigers: 1. Adam Doueihi 2. David Nofoaluma 3. Michael Chee-Kam 4. Moses Mbye (C) 5. Tommy Talau 6. Josh Reynolds 7. Luke Brooks 8. Josh Aloiai 9. Harry Grant 10. Oliver Clark 11. Luke Garner 12. Luciano Leilua 13. Matt Eisenhuth.

Interchange: 14. Elijah Taylor 15. Thomas Mikaele 16. Sam McIntyre 17. Chris Lawrence.

Reserves: 18. Benji Marshall 19. Reece Hoffman 20. Billy Walters 21. Russell Packer.

Coach: Michael Maguire.


Cronulla Sharks v Penrith Panthers (#NRLSharksPanthers); Netstrata Jubilee Stadium, Kogarah; Saturday, July 11. Kick-off: 3 pm. 

Sharks: 1. Josh Dugan 2. Sione Katoa 3. Bryson Goodwin 4. Jesse Ramien 5. Ronaldo Mulitalo 6. Shaun Johnson 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Blayke Brailey 10. Aaron Woods 11. Briton Nikora 12. Wade Graham (C) 13. Jack Williams.

Interchange: 14. Toby Rudolf 15. Braden Hamlin-Uele 16. Siosifa Talakai 17. Royce Hunt.

Reserves: 18. Scott Sorenson 19. Connor Tracey 20. William Kennedy 21. Nene Macdonald.

Coach: John Morris

Panthers: 1. Dylan Edward 2. Josh Mansour 3. Dean Whare 4. Stephen Crichton 5. Brent Naden 6. Jarome Luai 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9. Apisai Koroisau 10. James Fisher-Harris 11. Viliame Kikau 12. Liam Martin 13. Isaah Yeo (C).

Interchange: 14. Tyrone May 15. Zane Tetevano 16. Moses Leota 17. Billy Burns.

Reserves: 18. Mitch Kenny 19. Malakai Watene-Zelezniak 20. Spencer Leniu 21. Charlie Staines.

Coach: Ivan Cleary.


Brisbane Broncos v Canterbury Bulldogs (#NRLBroncosBulldogs); Suncorp Stadium, Brisbane; Saturday, July 11. Kick-off: 5:30 pm.

Broncos: 1. Tesi Niu 2. Jamayne Isaako 3. Herbie Farnworth 4. Darius Boyd 5. Xavier Coates 6. Anthony Milford 7. Brodie Croft 8. Tevita Pangai Junior 9. Isaac Luke 10. Payne Haas 11. Alex Glenn 12. Corey Oates 13. Patrick Carrigan (C).

Interchange: 14. Tom Dearden 15. Thomas Flegler 16. Rhys Kennedy 17. Ben Te’o.

Reserves: 18. Cory Paix 19. Jamil Hopoate 20. Kotoni Staggs 21. Matthew Lodge.

Coach: Anthony Seibold.

Bulldogs: 1. Dallin Watene-Zelezniak 2. Nick Meaney 3. Reimis Smith 4. Marcelo Montoya 5. Christian Crichton 6. Kieran Foran 7. Brandon Wakeham 8. Aiden Tolman 9. Jeremy Marshall-King 10. Dylan Napa 11. Josh Jackson (C) 12. Raymond Faitala-Mariner 13. Luke Thompson.

Interchange: 14. Kerrod Holland 15. Dean Britt 16. Renouf To’Omaga 17. Sauaso Sue.

Reserves: 19. Ofahiki Ogden 20. Jack Cogger 21. Sione Katoa 22. Lachlan Lewis.

Coach: Dean Pay.


Canberra Raiders v Melbourne Storm (#NRLRaidersStorm); GIO Stadium, Canberra; Saturday, July 11. Kick-off: 7:35 pm.

Raiders: 1. Charnze Nicoll-Klokstad 2. Nick Cotric 3. Jarrod Croker (C) 4. Michael Oldfield 5. Bailey Simonsson 6. Jack Wighton 7. George Williams 8. Josh Papalii 9. Josh Hodgson 10. Dunamis Lui 11. Hudson Young 12. Elliott Whitehead 13. Joseph Tapine.

Interchange: 14. Siliva Havili 15. Kai O’Donnell 16. Ryan Sutton 17. Jordan Rapana.

Reserves: 18. Tom Starling 19. Matt Frawley 20. Darby Medlyn 21. Curtis Scott.

Coach: Ricky Stuart.

Storm: 1. Ryan Papenhuyzen 2. Marion Seve 3. Justin Olam 4. Paul Momirovski 5. Josh Addo-Carr 6. Ryley Jacks 7. Jahrome Hughes 8. Jesse Bromwich 9. Cameron Smith (C) 10. Christian Welch 11. Felise Kaufusi 12. Kenny Bromwich 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Brandon Smith 15. Tino Faasuamaleaui 16. Tom Eisenhuth 17. Nelson Asofa-Solomona.

Reserves: 18. Darryn Schonig 19. Cameron Munster 20. Brenko Lee 21. Nicho Hynes.

Coach: Craig Bellamy.


Newcastle Knights v Parramatta Eels (#NRLKnightsEels); McDonald Jones Stadium, Newcastle; Sunday, July 12. Kick-off: 4:05 pm. 

Knights: 1. Kalyn Ponga 2. Tex Hoy 3. Enari Tuala 4. Bradman Best 5. Hymel Hunt 6. Kurt Mann 7. Mitch Pearce (C) 8. David Klemmer 9. Andrew McCullough 10. Daniel Saifiti 11. Lachlan Fitzgibbon 12. Aidan Guerra 13. Herman Ese’ese.

Interchange: 14. Starford To’A 15. Jacob Saifiti 16. Pasami Saulo 17. Brodie Jones.

Reserves: 18. Tautau Moga 19. Josh King 20. Phoenix Crossland 21. Connor Watson.

Coach: Adam O’Brien

Eels: 1.  Clint Gutherson (C) 2. Maika Sivo 3. Michael Jennings 4. Waqa Blake 5. Blake Ferguson 6. Dylan Brown 7. Jai Field 8. Reagan Campbell-Gillard 9. Reed Mahoney 10. Junior Paulo 11. Shaun Lane 12. Ryan Matterson 13. Nathan Brown.

Interchange: 14. David Gower 15. Stefano Utoikamanu 16. Marata Niukore 17. Brad Takairangi.

Reserves: 18. Daniel Alvaro 19. George Jennings 20. Will Smith 21. Andrew Davey.

Coach: Brad Arthur.


St George Illawarra Dragons v Manly Sea Eagles (#NRLDragonsManly); Netstrata Jubilee Stadium, Kogarah; Sunday, June 12. Kick-off: 6:30 pm.

Dragons: 1. Matthew Dufty 2. Jordan Pereira 3. Euan Aitken 4. Zac Lomax 5. Mikaele Ravalawa 6. Corey Norman 7. Adam Clune 8. Blake Lawrie 9. Ben Hunt 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell 12. Tariq Sims 13. Cameron McInnes.

Interchange: 14. Trent Merrin 15. Josh Kerr 16. Tyrell Fuimaono 17. Jackson Ford.

Reserves: 18. Tim Lafai 19. Tristan Sailor 20. Jason Saab 21. Korbin Sims.

Coach: Paul McGregor.

Manly: 1. Reuben Garrick 2. Jorge Taufua 3. Brad Parker 4. Moses Suli 5. Tevita Funa 6. Lachlan Croker 7. Daly Cherry-Evans (C) 8. Taniela Paseka 9. Danny Levi 10. Martin Taupau 11. Joel Thompson 12. Curtis Sironen 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Cade Cust 15. Jack Gosiewski 16. Sean Keppie 17. Morgan Boyle.

Reserves: 18. Corey Waddell 19. Brendan Elliot 20. Abbas Miski 21. Haumole Olakau’atu.

Coach: Des Hasler.


 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *