NRL Teams Rd 10

What a round of games we had in round 9 and round 10 is just as good! 

Some teams finals hopes might be done but pride is on the line for them.

For others, the battle for spots continues. The battle of the West at the top.

Battling for those final few top eight spots. The heat is on and plenty of action is expected.

So, here we go. Teams for round 10 of the NRL Telstra Premiership:

Sydney Roosters v Canberra Raiders (#NRLRoostersRaiders); Sydney Cricket Ground, Moore Park; Thursday, July 16. Kick-off: 7:55 pm.

Roosters: 1. James Tedesco 2. Matt Ikuvalu 3. Joey Manu 4. Josh Morris 5. Brett Morris 6. Luke Keary 7. Kyle Flanagan 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Siosiua Taukeiaho 11. Boyd Cordner 12. Angus Crichton 13. Nat Butcher.

Interchange: 14. Lachlan Lam 15. Sitili Tupouniua 16. Mitchell Aubusson 17. Lindsay Collins.

Reserves: 18. Poasa Faamausili 19. Ryan Hall 20. Isaac Liu 21. Drew Hutchison.

Coach: Trent Robinson.

Raiders: 1. Charnze Nicoll-Klokstad 2. Nick Cotric 3. Jarrod Croker (C) 4. Michael Oldfield 5. Jordan Rapana 6. Jack Wighton 7. George Williams 8. Josh Papalii 9. Siliva Havili 10. Dunamis Lui 11. Hudson Young 12. Elliott Whitehead 13. Joseph Tapine.

Interchange: 14. Tom Starling 15. Kai O’Donnell 16. Ryan Sutton 17. Curtis Scott.

Reserves: 18. Matt Frawley 19. Darby Medlyn 20. Sam Williams 21. Semi Valemei.

Coach: Ricky Stuart.


Melbourne Storm v Gold Coast Titans (#NRLStormTitans); Sunshine Coast Stadium, Kawana Waters; Friday, July 17. Kick-off: 6 pm. 

Storm: 1. Ryan Papenhuyzen 2. Paul Momirovski 3. Justin Olam 4. Brenko Lee 5. Josh Addo-Carr 6. Cameron Munster 7. Jahrome Hughes 8. Brandon Smith 9. Cameron Smith (C) 10. Christian Welch 11. Felise Kaufusi 12. Kenny Bromwich 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Chris Lewis 15. Tino Faasuamaleaui 16. Marion Seve 17. Nelson Asofa-Solomona.

Reserves: 18. Albert Vete 19. Nicho Hynes 20. Ryley Jacks 21. Darryn Schonig.

Coach: Craig Bellamy.

Titans: 1. Corey Thompson 2. Anthony Don 3. Brian Kelly 4. Philip Sami 5. Treymain Spry 6. Ashley Taylor 7. Jamal Fogarty 8. Moeaki Fotuaika 9. Erin Clark 10. Jaimin Jolliffe 11. Beau Fermor 12. Keegan Hipgrave 13. Jai Arrow (C).

Interchange: 14. Tanah Boyd 15. Tyrone Peachey 16. Sam Lisone 17. Jarrod Wallace.

Reserves: 18. Sam Stone 19. Jai Whitbread 20. Nathan Peats 21. Greg Leleisiuao.

Coach: Justin Holbrook.


Wests Tigers v Brisbane Broncos (#NRLTigersBroncos); Leichhardt Oval, Sydney; Friday, July 17. Kick-off: 7:55 pm. 

Tigers: 1. Adam Doueihi 2. David Nofoaluma 3. Chris Lawrence 4. Moses Mbye 5. Tommy Talau 6. Benji Marshall 7. Billy Walters 8. Josh Aloiai 9. Harry Grant 10. Russell Packer 11. Luke Garner 12. Luciano Leilua 13. Matthew Eisenhuth.

Interchange: 14. Sam McIntyre 15. Thomas Mikaele 16. Luke Brooks 17. Chris McQueen.

Reserves: 18. Oliver Clark 19. Reece Hoffman 20. Shawn Blore 21. Michael Chee-Kam.

Coach: Michael Maguire.

Broncos: 1. Tesi Niu 2. Jamayne Isaako 3. Herbie Farnworth 4. Darius Boyd 5. Xavier Coates 6. Anthony Milford 7. Brodie Croft 8. Tevita Pangai Jr. 9. Issac Luke 10. Payne Haas 11. Ben Te’o 12. Corey Oates 13. Patrick Carrigan (C).

Interchange: 14. Cory Paix 15. Thomas Flegler 16. Jamil Hopoate 17. Joe Ofahengaue.

Reserves: 18. Tom Dearden 19. Rhys Kennedy 20. Richard Kennar 21. Tyson Gamble.

Coach: Anthony Seibold.


St George Illawarra Dragons v Canterbury Bulldogs (#NRLDragonsBulldogs); WIN Stadium, Wollongong; Saturday, July 18. Kick-off: 3 pm.

Dragons: 1. Matthew Dufty 2. Jason Saab 3. Euan Aitken 4. Zac Lomax 5. Mikaele Ravalawa 6. Corey Norman 7. Adam Clune 8. Blake Lawrie 9. Ben Hunt 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell 12. Tariq Sims 13. Cameron McInnes (C).

Interchange: 14. Trent Merrin 15. Josh Kerr 16. Tyrell Fuimaono 17. Jackson Ford.

Reserves: 18. Jacob Host 19. Tristan Sailor 20. Tim Lafai 21. Korbin Sims.

Coach: Paul McGregor.

Bulldogs: 1. Nick Meaney 2. Dallin Watene-Zelezniak 3. Kerrod Holland 4. Marcelo Montoya 5. Christian Crichton 6. Kieran Foran 7. Lachlan Lewis 8. Aiden Tolman 9. Jeremy Marshall-King 10. Dylan Napa 11. Josh Jackson (C) 12. Raymond Faitala-Mariner 13. Luke Thompson.

Interchange: 14. Sione Katoa 15. Sauaso Sue 16. Renouf To’Omaga 17. Ofahiki Ogden.

Reserves: 19. Dean Britt 20. Jake Averillo 22. Chris Smith 23. Brandon Wakeham.

Coach: Steve Georgallis.


South Sydney Rabbitohs v Newcastle Knights (#NRLRabbitohsKnights); Bankwest Stadium, Parramatta; Saturday, July 18. Kick-off: 7:30 pm. 

Rabbitohs: 1. Alex Johnston 2. Jaxson Paulo 3. James Roberts 4. Dane Gagai 5. Corey Allan 6. Cody Walker 7. Adam Reynolds (C) 8. Tevita Tatola 9. Damien Cook 10. Thomas Burgess 11. Jaydn Su’A 12. Ethan Lowe 13. Cameron Murray.

Interchange: 14. Mark Nicholls 15. Hame Sele 16. Bayley Sironen 17. Patrick Mago.

Reserves: 18. Jack Johns 19. Kurt Dillon 20. Steven Marsters 21. Cory Denniss.

Coach: Wayne Bennett.

Knights: 1. Kalyn Ponga 2. Enari Tuala 3. Tautau Moga 4. Bradman Best 5. Hymel Hunt 6. Kurt Mann 7. Mitch Pearce (C) 8. David Klemmer 9. Andrew McCullough 10. Jacob Saifiti 11. Lachlan Fitzgibbon 12. Aidan Guerra 13. Herman Ese’ese.

Interchange: 14. Connor Watson 15. Mitchell Barnett 16. Pasami Saulo 17. Sione Mata’utia.

Reserves: 18. Tex Hoy 19. Josh King 20. Phoenix Crossland 21. Gehamat Shibasaki.

Coach: Adam O’Brien.


Manly Sea Eagles v Parramatta Eels (#NRLManlyEels); Lottoland, Brookvale; Saturday, July 18. Kick-off: 7:35 pm.

Manly: 1. Brendan Elliot 2. Jorge Taufua 3. Brad Parker 4. Moses Suli 5. Reuben Garrick 6. Cade Cust 7. Daly Cherry-Evans (C) 8. Taniela Paseka 9. Danny Levi 10. Martin Taupau 11. Joel Thompson 12. Curtis Sironen 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Lachlan Croker 15. Jack Gosiewski 16. Sean Keppie 17. Corey Waddell.

Reserves: 18. Haumole Olakau’atu 19. Tevita Funa 20. Abbas Miski 21. Toafofoa Sipley.

Coach: Des Hasler.

Eels: 1. Clint Gutherson (C) 2. Maika Sivo 3. Michael Jennings 4. Waqa Blake 5. Blake Ferguson 6. Dylan Brown 7. Jai Field 8. Reagan Campbell-Gillard 9. Reed Mahoney 10. Junior Paulo 11. Shaun Lane 12. Ryan Matterson 13. Nathan Brown.

Interchange: 14. David Gower 15. Stefano Utoikamanu 16. Marata Niukore 17. Brad Takairangi.

Reserves: 18. Daniel Alvaro 19. George Jennings 20. Will Smith 21. Andrew Davey.

Coach: Brad Arthur.


New Zealand Warriors v Cronulla Sharks (#NRLWarriorsSharks); Central Coast Stadium, Gosford; Sunday, July 19. Kick-off: 2 pm.

Warriors: 1. Roger Tuivasa-Sheck (C) 2. David Fusitu’a 3. Patrick Herbert 4. Peta Hiku 5. Ken Maumalo 6. Kodi Nikorima 7. Blake Green 8. Jamayne Taunoa-Brown 9. Wayde Egan 10. Adam Blair 11. Eliesa Katoa 12. Tohu Harris 13. Karl Lawton.

Interchange: 14. Agnatius Paasi 15. Jack Hetherington 16. Isaiah Papali’i 17. Jazz Tevaga.

Reserves: 18. Chanel Harris-Tavita 20. Jack Murchie 21. Lachlan Burr 22. Adam Pompey.

Coach: Todd Payten

Sharks: 1. Josh Dugan 2. Sione Katoa 3. Bryson Goodwin 4. Jesse Ramien 5. Ronaldo Mulitalo 6. Shaun Johnson 7. Chad Townsend 8. Braden Hamlin-Uele 9. Blayke Brailey 10. Aaron Woods 11. Briton Nikora 12. Wade Graham (C) 13. Toby Rudolf.

Interchange: 14. Connor Tracey 15. Scott Sorenson 16. Siosifa Talakai 17. Royce Hunt.

Reserves: 18. Jack Williams 19. Billy Magoulias 20. William Kennedy 21. Nene Macdonald.

Coach: John Morris.


Penrith Panthers v North Queensland Cowboys (#NRLPanthersCowboys); Panthers Stadium, Penrith; Sunday, July 19. Kick-off: 4:05 pm. 

Panthers: 1. Dylan Edwards 2. Josh Mansour 3. Dean Whare 4. Stephen Crichton 5. Brent Naden 6. Jarome Luai 7. Nathan Cleary 8. James Tamou (C) 9. Apisai Koroisau 10. James Fisher-Harris 11. Viliame Kikau 12. Liam Martin 13. Isaah Yeo.

Interchange: 14. Tyrone May 15. Spencer Leniu 16. Moses Leota 17. Tyrone May.

Reserves: 18. Mitch Kenny 19. Matt Burton 20. Lindsay Smith 21. Malakai Watene-Zelezniak.

Coach: Ivan Cleary.

Cowboys: 1. Hamiso Tabuai-Fidow 2. Kyle Feldt 3. Connelly Lemuelu 4. Esan Marsters 5. Justin O’Neill 6. Mitchell Dunn 7. Jake Clifford 8. Josh McGuire 9. Reece Robson 10. Francis Molo 11. Shane Wright 12. Coen Hess 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Daejarn Asi 15. Tom Gilbert 16. Gavin Cooper 17. Ben Hampton.

Reserves: 18. Murray Taulagi 19. Reuben Cotter 20. Jordan McLean 21. John Asiata.

Coach: Paul Green.


 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *