NRL Teams Rd 18

Gold Coast fullback AJ Brimson.

 

 

 

 

 

 

The final stretch is upon us but still spots are up for grabs with round 18 upon us. 

It will not be easy but where there’s a will, there’s a way and teams will hope one win can change their fortunes.

So, let us get right into it; here are the teams for round 18 of the NRL Telstra Premiership.

Wests Tigers v South Sydney Rabbitohs (#NRLTigersSouths); Bankwest Stadium, Parramatta; Thursday, September 10. Kick-off: 7:50 pm. 

Tigers: 1. Moses Mbye 2. David Nofoaluma 3. Joseph Leilua 4. Adam Doueihi 5. Asu Kepaoa 6. Benji Marshall 7. Luke Brooks (C) 8. Josh Aloiai 9. Harry Grant 10. Thomas Mikaele 11. Luke Garner 12. Luciano Leilua 13. Alex Twal.

Interchange: 14. Matthew Eisenhuth 15. Elijah Taylor 16. Jacob Liddle 17. Sam McIntyre

Reserves: 18. Chris Lawrence 19. Tommy Talau 20. Josh Reynolds 21. Russell Packer.

Coach: Michael Maguire.

Souths: 1. Corey Allan 2. Alex Johnston 3. Campbell Graham 4. Steven Marsters 5. Dane Gagai 6. Cody Walker 7. Adam Reynolds (C) 8. Liam Knight 9. Damien Cook 10. Thomas Burgess 11. Jaydn Su’A 12. Bayley Sironen 13. Cameron Murray.

Interchange: 14. Mark Nicholls 15. Jed Cartwright 16. Patrick Mago 17. Keaon Koloamatangi.

Reserves: 18. Jaxson Paulo 19. Ky Rodwell 20. Troy Dargan 21. Cory Denniss.

Coach: Wayne Bennett.


Canterbury Bulldogs v Manly Sea Eagles (#NRLBulldogsManly); ANZ Stadium, Olympic Park; Friday, September 11. Kick-off: 6 pm. 

Bulldogs: 1. Will Hopoate 2. Nick Meaney 3. Reimis Smith 4. Dallin Watene-Zelezniak 5. Jayden Okunbor 6. Jake Averillo 7. Lachlan Lewis 8. Ofahiki Ogden 9. Jeremy Marshall-King 10. Aiden Tolman 11. Josh Jackson (C) 12. Raymond Faitala-Mariner 13. Luke Thompson.

Interchange: 14. Brandon Wakeham 15. Renouf To’Omaga 16. Matt Doorey 17. Sauaso Sue.

Reserves: 19. Dean Britt 20. Tuipolutu Katoa 21. Tim Lafai 22. Chris Smith.

Coach: Steve Georgallis.

Manly: 1. Tevita Funa 2. Albert Hopoate 3. Brad Parker 4. Morgan Harper 5. Abbas Miski 6. Cade Cust 7. Daly Cherry-Evans (C) 8. Addin Fonua-Blake 9. Danny Levi 10. Martin Taupau 11. Jack Gosiewski 12. Curtis Sironen 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Lachlan Croker 15. Corey Waddell 16. Sean Keppie 17. Taniela Paseka.

Reserves: 18. Haumole Olakau’atu 19. Luke Metcalf 20. Morgan Boyle 21. Ben Trbojevic.

Coach: Des Hasler.


Penrith Panthers v Parramatta Eels (#NRLPanthersEels); Panthers Stadium, Penrith; Friday, September 11. Kick-off: 7:55 pm. 

Panthers: 1. Dylan Edwards 2. Josh Mansour 3. Brent Naden 4. Stephen Crichton 5. Brian To’o 6. Jarome Luai 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9. Apisai Koroisau 10. James Fisher-Harris 11. Viliame Kikau 12. Liam Martin 13. Isaah Yeo.

Interchange: 14. Tyrone May 15. Spencer Leniu 16. Moses Leota 17. Zane Tetevano.

Reserves: 18. Mitch Kenny 19. Kurt Capewell 20. Matt Burton 21. Charlie Staines.

Coach: Ivan Cleary.

Eels: 1. Clint Gutherson (C) 2. Maika Sivo 3. Michael Jennings 4. Waqa Blake 5. Blake Ferguson 6. Jai Field 7. Mitch Moses 8. Reagan Campbell-Gillard 9. Reed Mahoney 10. Junior Paulo 11. Shaun Lane 12. Ryan Matterson 13. Nathan Brown.

Interchange: 14. Ray Stone 15. Andrew Davey 16. Kane Evans 17. Oregon Kaufusi.

Reserves: 18. Haze Dunster 19. Stefano Utoikamanu 20. Will Smith 21. Samuel Hughes.

Coach: Brad Arthur.


St George Illawarra Dragons v Canberra Raiders (#NRLDragonsRaiders); WIN Stadium, Wollongong; Saturday, September 12. Kick-off: 3 pm.

Dragons: 1. Matthew Dufty 2. Jordan Pereira 3. Euan Aitken 4. Zac Lomax 5. Cody Ramsey 6. Corey Norman 7. Adam Clune 8. Kaide Ellis 9. Ben Hunt 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell 12. Jacob Host 13. Cameron McInnes (C).

Interchange: 14. Billy Brittain 15. Josh Kerr 16. Blake Lawrie 17. Jackson Ford.

Reserves: 18. Eddie Blacker 19. Tyrell Fuimaono 20. Brayden Wiliame 21. Max Feagai.

Coach: Dean Young.

Raiders: 1. Charnze Nicholl-Klokstad 2. Semi Valemei 3. Jarrod Croker (C) 4. Jordan Rapana 5. Nick Cotric 6. Jack Wighton 7. George Williams 8. Josh Papalii 9. Tom Starling 10. Ryan Sutton 11. John Bateman 12. Elliott Whitehead 13. Joseph Tapine.

Interchange: 14. Siliva Havili 15. Dunamis Lui 16. Hudson Young 17. Corey Harawira-Naera.

Reserves: 18. Sam Williams 19. Matt Frawley 20. Matthew Timoko 21. Iosia Soliola.

Coach: Ricky Stuart.


Gold Coast Titans v Brisbane Broncos (#NRLTitansBroncos); Cbus Super Stadium, Robina; Saturday, September 12. Kick-off: 5:30 pm. 

Titans: 1. Alexander Brimson 2. Anthony Don 3. Beau Fermor 4. Young Tonumaipea 5. Corey Thompson 6. Ashley Taylor 7. Jamal Fogarty (C) 8. Jarrod Wallace 9. Mitch Rein 10. Moeaki Fotuaika 11. Sam Stone 12. Keegan Hipgrave 13. Tyrone Peachey.

Interchange: 14. Erin Clark 15. Jai Whitbread 16. Jai Arrow 17. Sam Lisone.

Reserves: 18. Tanah Boyd 19. Treymain Spry 20. Darius Farmer 21. Nathan Peats.

Coach: Justin Holbrook.

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Corey Oates 3. Kotoni Staggs 4. Herbie Farnworth 5. Richard Kennar 6. Sean O’Sullivan 7. Tom Dearden 8. Rhys Kennedy 9. Issac Luke 10. Payne Haas 11. David Fifita 12. Alex Glenn 13. Patrick Carrigan (C).

Interchange: 14. Cory Paix 15. Ben Te’o 16. Xavier Coates 17. Joe Ofahengaue.

Reserves: 18. Jesse Arthars 19. Ethan Bullemor 20. Brodie Croft 21. Pride Petterson-Robati.

Coach: Peter Gentle.


Sydney Roosters v Newcastle Knights (#NRLRoostersKnights); Sydney Cricket Ground, Sydney; Saturday, September 12. Kick-off: 7:35 pm. 

Roosters: 1. James Tedesco 2. Daniel Tupou 3. Josh Morris 4. Joseph Manu 5. Brett Morris 6. Luke Keary 7. Kyle Flanagan 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Siosiua Taukeiaho 11. Boyd Cordner 12. Sitili Tupouniua 13. Isaac Liu.

Interchange: 14. Nat Butcher 15. Lindsay Collins 16. Angus Crichton 17. Sonny Bill Williams.

Reserves: 18. Poasa Faamausili 19. Mitch Aubusson 20. Freddy Lussick 21. Ryan Hall.

Coach: Trent Robinson.

Knights: 1. Tex Hoy 2. Edrick Lee 3. Enari Tuala 4. Gehamat Shibasaki 5. Starford To’A 6. Mason Lino 7. Mitch Pearce (C) 8. David Klemmer 9. Kurt Mann 10. Jacob Saifiti 11. Lachlan Fitzgibbon 12. Aidan Guerra 13. Herman Ese’ese.

Interchange: 14. Phoenix Crossland 15. Daniel Saifiti 16. Josh King 17. Brodie Jones.

Reserves: 18. Sione Mata’utia 19. Pasami Saulo 20. Tautau Moga 21. Chris Randall.

Coach: Adam O’Brien.


Melbourne Storm v North Queensland Cowboys (#NRLStormCowboys); Sunshine Coast Stadium, Kawana Waters; Sunday, September 13. Kick-off: 4:05 pm. 

Storm: 1. Nicho Hynes 2. Suliasi Vunivalu 3. Brenko Lee 4. Justin Olam 5. Josh Addo-Carr 6. Cameron Munster 7. Jahrome Hughes 8. Jesse Bromwich 9. Cameron Smith (C) 10. Nelson Asofa-Solomona 11. Felise Kaufusi 12. Kenny Bromwich 13. Tino Faasuamaleaui.

Interchange: 14. Ryley Jacks 15. Darryn Schonig 16. Albert Vete 17. Issac Lumelume.

Reserves: 18. Tom Eisenhuth 19. Sandor Earl 20. Tui Kamikamica 21. Max King.

Coach: Craig Bellamy.

Cowboys: 1. Valentine Holmes 2. Kyle Feldt 3. Justin O’Neill 4. Esan Marsters 5. Hamiso Tabuai-Fidow 6. Scott Drinkwater 7. Jake Clifford 8. Francis Molo 9. Reuben Cotter 10. Jordan McLean 11. Gavin Cooper (C) 12. Mitchell Dunn 13. Josh McGuire.

Interchange: 14. Daejarn Asi 15. John Asiata 16. Tom Gilbert 17. Corey Jensen.

Reserves: 18. Shane Wright 19. Jake Granville 20. Ben Hampton 21. Peter Hola.

Coach: Josh Hannay.


Cronulla Sharks v New Zealand Warriors (#NRLSharksWarriors); Netstrata Jubilee Stadium, Kogarah; Sunday, September 13. Kick-off: 6:30 pm. 

Sharks: 1. William Kennedy 2. Sione Katoa 3. Josh Dugan 4. Jesse Ramien 5. Ronaldo Mulitalo 6. Connor Tracey 7. Shaun Johnson 8. Braden Hamlin-Uele 9. Blayke Brailey 10. Aaron Woods 11. Briton Nikora 12. Siosifa Talakai 13. Toby Rudolf.

Interchange: 14. Teig Wilton 15. Jack Williams 16. Andrew Fifita 17. Royce Hunt.

Reserves: 18. Scott Sorenson 19. Bryson Goodwin 20. Braydon Trindall 21. Billy Magoulias.

Coach: John Morris.

Warriors: 1. Roger Tuivasa-Sheck (C) 2. Adam Pompey 3. Hayze Perham 4. Peta Hiku 5. George Jennings 6. Kodi Nikorima 7. Chanel Harris-Tavita 8. Jamayne Taunoa-Brown 9. Karl Lawton 10. Isaiah Papali’i 11. Jack Murchie 12. Tohu Harris 13. Jazz Tevaga.

Interchange: 14. Wayde Egan 15. Adam Blair 16. Daniel Alvaro 17. Lachlan Burr.

Reserves: 18. Josh Curran 19. Paul Turner 20. Tom Ale 21. Gerard Beale.

Coach: Todd Payten.


Eels Captain Clint Gutherson.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *