NRL Teams Rd 20

Junior Paulo. Source: Parramatta Eels.

 

 

 

 

 

Here we are. The final round of the 2020 season. It’s been different but exciting nevertheless. 

Jostling for spots will continue as teams need a win to hold onto their spots but there will be some dead rubbers.

All games should still offer some excitement and so here are the teams for round 20 of the NRL Telstra Premiership:

Brisbane Broncos v North Queensland Cowboys (#NRLBroncosCowboys); Suncorp Stadium, Brisbane; Thursday, September25. Kick-off: 7:50 pm. 

Broncos: 1. Darius Boyd 2. Xavier Coates 3. Jesse Arthars 4. Herbie Farnworth 5. Richard Kennar 6. Kotoni Staggs 7. Tom Dearden 8. Joe Ofahengaue 9. Issac Luke 10. Payne Haas 11. Jordan Riki 12. Alex Glenn 13. Patrick Carrigan (C).

Interchange: 14. Cory Paix 15. Ben Te’o 16. Corey Oates 17. Jamil Hopoate.

Reserves: 18. Rhys Kennedy 19. Ethan Bullemor 20. Sean O’Sullivan 21. Brodie Croft.

Coach: Peter Gentle.

Cowboys: 1. Valentine Holmes 2. Kyle Feldt 3. Murray Taulagi 4. Daejarn Asi 5. Hamiso Tabuai-Fidow 6. Scott Drinkwater 7. Jake Clifford 8. Josh McGuire 9. Reuben Cotter 10. Jordan McLean 11. Gavin Cooper 12. Mitchell Dunn 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. John Asiata 15. Tom Gilbert 16. Corey Jensen 17. Francis Molo.

Reserves: 18. Emry Pere 19. Jake Granville 20. Ben Condon 21. Justin O’Neill.

Coach: Josh Hannay.


Gold Coast Titans v Newcastle Knights (#NRLTitansKnights); Cbus Super Stadium, Robina; Friday, September 26. Kick-off: 6 pm.

Titans: 1. Alexander Brimson 2. Anthony Don 3. Brian Kelly 4. Young Tonumaipea 5. Treymain Spry 6. Ashley Taylor 7. Jamal Fogarty 8. Jarrod Wallace 9. Mitch Rein 10. Moeaki Fotuaika 11. Kevin Proctor (C) 12. Sam Stone 13. Tyrone Peachey.

Interchange: 14. Tanah Boyd 15. Sam Lisone 16. Jai Arrow 17. Jai Whitbread.

Reserves: 18. Darius Farmer 19. Corey Thompson 20. Philip Sami 21. Nathan Peats.

Coach: Justin Holbrook.

Knights: 1. Kalyn Ponga 2. Edrick Lee 3. Enari Tuala 4. Bradman Best 5. Hymel Hunt 6. Mason Lino 7. Mitchell Pearce (C) 8. David Klemmer 9. Kurt Mann 10. Daniel Saifiti 11. Sione Mata’utia 12. Aidan Guerra 13. Mitch Barnett.

Interchange: 14. Chris Randall 15. Jacob Saifiti 16. Herman Ese’ese 17. Brodie Jones.

Reserves: 18. Josh King 19. Gehamat Shibasaki 20. Starford To’A 21. Jirah Momoisea.

Coach: Adam O’Brien.


South Sydney Rabbitohs v Sydney Roosters (#NRLSouthsRoosters); ANZ Stadium, Olympic Park; Friday September, 26. Kick-off: 7:55 pm. 

Rabbitohs: 1. Corey Allan 2. Alex Johnston 3. Campbell Graham 4. Dane Gagai 5. Jaxson Paulo 6. Cody Walker 7. Adam Reynolds (C) 8. Liam Knight 9. Damien Cook 10. Thomas Burgess 11. Jed Cartwright 12. Bayley Sironen 13. Cameron Murray.

Interchange: 14. Mark Nicholls 15. Hame Sele 16. Patrick Mago 17. Keaon Koloamatangi.

Reserves: 18. Tevita Tatola 19. Jack Johns 20. Troy Dargan 21. Cory Denniss.

Coach: Wayne Bennett.

Roosters: 1. James Tedesco 2. Daniel Tupou 3. Josh Morris 4. Mitch Aubusson 5. Brett Morris 6. Luke Keary 7. Kyle Flanagan 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Siosiua Taukeiaho 11. Boyd Cordner (C) 12. Sitili Tupouniua 13. Angus Crichton

Interchange: 14. Lachlan Lam 15. Poasa Faamausili 16. Nat Butcher 17. Sonny Bill Williams.

Reserves: 18. Matt Ikuvalu 19. Daniel Fifita 20. Freddy Lussick 21. Ryan Hall.

Coach: Trent Robinson.


Canterbury Bulldogs v Penrith Panthers (#NRLBulldogsPanthers); ANZ Stadium, Olympic Park; Saturday, September 27. Kick-off: 3 pm.

Bulldogs: 1. Will Hopoate 2. Dallin Watene-Zelezniak 3. Reimis Smith 4. Tim Lafai 5. Jayden Okunbor 6. Jake Averillo 7. Lachlan Lewis 8. Aidan Tolman 9. Jeremy Marshall-King 10. Luke Thompson 11. Chris Smith 12. Raymond Faitala-Mariner 13. Josh Jackson (C).

Interchange: 14. Brandon Wakeham 15. Renouf To’Omaga 16. Sione Katoa 17. Sauaso Sue.

Reserves: 19. Dean Britt 20. Jack Cogger 21. Tuipolutu Katoa 23. Kerrod Holland.

Coach: Steve Georgallis.

Panthers: 1. Daine Laurie 2. Josh Mansour 3. Tyrone May 4. Brent Naden 5. Brian To’o 6. Jarome Luai 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9. Apisai Koroisau 10. James Fisher-Harris 11. Kurt Capewell 12. Liam Martin 13. Isaah Yeo.

Interchange: 14. Matt Burton 15. Spencer Leniu 16. Moses Leota 17. Zane Tetevano.

Reserves: 18. Mitch Kenny 19. Dean Whare 20. Jack Hetherington 21. Billy Burns.

Coach: Ivan Cleary.


Cronulla Sharks v Canberra Raiders (#NRLSharksRaiders); Netstrata Jubilee Stadium, Kogarah; Saturday, September 27. Kick-off: 5:30 pm.

Sharks: 1. William Kennedy 2. Nene Macdonald 3. Mawene Hiroti 4. Jesse Ramien 5. Ronaldo Mulitalo 6. Wade Graham 7. Connor Tracey 8. Braden Hamlin-Uele 9. Blayke Brailey 10. Aaron Woods 11. Briton Nikora 12. Siosifa Talakai 13. Toby Rudolf.

Interchange: 14. Scott Sorenson 15. Jack Williams 16. Andrew Fifita 17. Teig Wilton.

Reserves: 18. Billy Magoulias 19. Braydon Trindall 20. Bryson Goodwin 21. Daniel Vasquez.

Coach: John Morris.

Raiders: 1.  Adam Cook 2. Semi Valemei 3. Matthew Timoko 4. Harley Smith-Shields 5. Nick Cotric 6. Matt Frawley 7. Sam Williams 8. Dunamis Lui 9. Tom Starling 10. Iosia Soliola 11. Hudson Young 12. Corey Harawira-Naera 13. Siliva Havili.

Interchange: 14. Kai O’Donnell 15. Ryan Sutton 16. Darby Medlyn 17. Jarrett Subloo.

Reserves: 18. Ata Mariota 19. Joseph Tapine 20. Jack Wighton 21. Elliott Whitehead.

Coach: Ricky Stuart.


Wests Tigers v Parramatta Eels (#NRLTigersEels); Bankwest Stadium, Parramatta; Saturday, September 27. Kick-off: 7:35 pm.

Tigers: 1. Adam Doueihi 2. David Nofoaluma 3. Tommy Talau 4. Chris Lawrence 5. Asu Kepaoa 6. Benji Marshall 7. Luke Brooks 8. Zane Musgrove 9. Harry Grant 10. Thomas Mikaele 11. Luke Garner 12. Luciano Leilua 13. Alex Twal.

Interchange: 14. Matthew Eisenhuth 15. Elijah Taylor 16. Shawn Blore 17. Michael Chee-Kam.

Reserves: 18. Alex Seyfarth 19. Jacob Liddle 20. Josh Reynolds 21. Joey Leilua.

Coach: Michael Maguire.

Eels: 1. Clint Gutherson (C) 2. Maika Sivo 3. Michael Jennings 4. Waqa Blake 5. Blake Ferguson 6. Jai Field 7. Mitch Moses 8. Reagan Campbell-Gillard 9. Reed Mahoney 10. Junior Paulo 11. Shaun Lane 12. Ryan Matterson 13. Nathan Brown.

Interchange: 14. Will Smith 15. Andrew Davey 16. Kane Evans 17. Oregon Kaufusi.

Reserves: 18. Haze Dunster 19. Brad Takairangi 20. George Jennings 21. Daniel Alvaro.

Coach: Brad Arthur.


New Zealand Warriors v Manly Sea Eagles (#NRLWarriorsManly); Central Coast Stadium, Gosford; Sunday, September 28. Kick-off: 2 pm. 

Warriors: 1. Peta Hiku 2. Adam Pompey 3. Adam Keighran 4. Hayze Perham 5. Patrick Herbert 6. Kodi Nikorima 7. Chanel Harris-Tavita 8. Lachlan Burr 9. Karl Lawton 10. Isaiah Papali’i 11. Eliesa Katoa 12. Tohu Harris 13. Jazz Tevaga.

Interchange: 14. Wayde Egan 15. Adam Blair 16. Jack Murchie 17. Jamayne Taunoa-Brown.

Reserves: 18. Josh Curran 19. Paul Turner 20. Gerard Beale 21. Tom Ale.

Coach: Todd Payten.

Manly: 1. Tevita Funa 2. Abbas Miski 3. Brad Parker 4. Morgan Harper 5. Reuben Garrick 6. Lachlan Croker 7. Daly Cherry-Evans (C) 8. Taniela Paseka 9. Danny Levi 10. Martin Taupau 11. Corey Waddell 12. Curtis Sironen 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Albert Hopoate 15. Morgan Boyle 16. Sean Keppie 17. Haumole Olakau’atu.

Reserves: 18. Ben Trbojevic 19. Luke Metcalf 20. Toafofoa Sipley 21. Sione Fainu.

Coach: Des Hasler.


St George Illawarra Dragons v Melbourne Storm (#NRLDragonsStorm); Netstrata Jubilee Stadium, Kogarah; Sunday, September 28. Kick-off: 4:05 pm. 

Dragons: 1. Matt Dufty 2. Max Feagai 3. Euan Aitken 4. Zac Lomax 5. Cody Ramsey 6. Jayden Sullivan 7. Adam Clune 8. Blake Lawrie 9. Cameron McInnes (C) 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell 12. Jacob Host 13. Jackson Ford.

Interchange: 14. Tariq Sims 15. Kaide Ellis 16. Josh Kerr 17. Eddie Blacker.

Reserves: 18. Brayden Wiliame 19. Corey Norman 20. Jordan Pereira 21. Tyrell Fuimaono.

Coach: Dean Young.

Storm: 1. Ryan Papenhuyzen 2. Sandor Earl 3. Ricky Leutele 4. Paul Momirovski 5. Issac Lumelume 6. Ryley Jacks 7. Cooper Johns 8. Tui Kamikamica 9. Brandon Smith 10. Christian Welch 11. Tom Eisenhuth 12. Chris Lewis 13. Max King.

Interchange: 14. Nicho Hynes 15. Darryn Schonig 16. Albert Vete 17. Aaron Pene.

Reserves: 18. Aaron Booth 19. Dean Ieremia 20. Trent Lolero 21. Judda Turahui.

Coach: Craig Bellamy.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *