Here we are with yet another week of the teams being named, as we prepare ourselves for some mouth-watering clashes in Rd 6. Here are the NRL teams for Rd 6.

Brisbane Broncos v North Queensland Cowboys (#NRLbrinql)
Suncorp Stadium, Brisbane; Friday April 12. Kick-off: 7:35pm.

Broncos: 1. Corey Norman 2. Josh Hoffman 3. Jack Reed 4. Justin Hodges 5. Lachlan Maranta 6. Scott Prince 7. Peter Wallace 8. Sam Thaiday (C) 9. Andrew McCullough 10. Ben Hannant 11. Matt Gillett 12. Alex Glenn 13. Corey Parker.

Interchange: 14. Ben Hunt 15. Scott Anderson 16. David Hala 17. Nick Slyney.

Coach: Anthony Griffin.

Cowboys: 1. Matthew Bowen 2. Kalifa Fai Fai Loa 3. Brent Tate 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Johnathan Thurston (C) 7. Michael Morgan 8. Matt Scott (C) 9. Rory Kostjaysn 10. James Tamou 11. Tariq Sims 12. Glenn Hall 13. Dallas Johnson.

Interchange: 14. Ray Thompson 15. Gavin Cooper 16. Scott Bolton 17. Jason Taumalolo 18. Ashton Sims 19. Clint Greenshields 20. Joel Reithmuller (Three to be omitted).

Coach: Neil Henry.


Sydney Roosters v Canterbury Bulldogs (#NRLsydcby)
Allianz Stadium; Friday April 12. Kick-off: 7:35pm.

Roosters: 1. Anthony Minichello 2. Daniel Tupou 3. Michael Jennings 4. Shaun Kenny-Dowall 5. Roger Tuivasa-Sheck 6. James Maloney 7. Mitchell Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend 10. Sam Moa 11. Mitchell Aubusson 12. Sonny Bill Williams 13. Boyd Cordner.

Interchange: 14. Daniel Mortimer 15. Martin Kennedy 16. Issac Liu 17. Aidan Guerra 18. Luke O’Donnell 19. Michael Oldfield (Two to be omitted).

Coach: Trent Robinson.

Bulldogs: 1. Ben Barba 2. Mitch Brown 3. Josh Morris 4. Tim Lafai 5. Sam Perrett 6. Josh Reynolds 7. Kris Keating 8. Aiden Tolman 9. Michael Ennis (C) 10. Martin Taupau 11. Tony Williams 12. Josh Jackson 13. Greg Eastwood

Interchange: 14. Dene Halatau 15. Dale Finucane 16. Tim Browne 17. Frank Pritchard 20. David Klemmer (One to be omitted).

Coach: Des Hasler.


Newcastle Knights v Penrith Panthers (#NRLnewpen)
Hunter Stadium; Saturday April 13. Kick-off: 5:30pm
.

Knights: 1. Darius Boyd 2. James McManus 3. Alex McKinnon 4. Timana Tahu 5. Akuila Uate 6. Jarrod Mullen 7. Tyrone Roberts 8. Kade Snowden 9. Kurt Gidley (C) 10. Willie Mason 11. Robbie Rochow 12. Chris Houston 13. Jeremy Smith.

Interchange: 14. Danny Buderus 15. Neville Costigan 16. Adam Cuthbertson 17. David Fa’alogo.

Coach: Wayne Bennett.

Panthers: 1. Dean Whare 2. Josh Mansour 3. Wes Naiqama 4. Brad Tighe 5. David Simmons 6. Tom Humble 7. Blake Austin 8. Sam McKendry 9. Kevin Kingston 10. Nigel Plum 11. Lewis Brown 12. Sika Manu 13. Cameron Ciraldo.

Interchange: 14. Adam Docker 15. Clint Newton 16. James Segayaro 17. Tim Grant.

Coach: Ivan Cleary.


Canberra Raiders v New Zealand Warriors (#NRLcanwar)
Canberra Stadium; Saturday April 13. Kick-off: 7:30pm.

Raiders: 1. Reece Robinson 2. Sandor Earl 3. Jack Wighton 4. Jarrod Croker 5. Edrick Lee 6. Josh McCrone (C) 7. Sam Williams 8. David Shillington (C) 9. Matt McIlwrick 10. Brett White 11. Josh Papalii 12. Joel Edwards 13. Shaun Fensom.

Interchange: 14. Anthony Milford 15. Joe Picker 16. Dane Tilse 17. Tom Learoyd-Lahrs 18. Terry Campese.

Coach: David Furner.

Warriors: 1. Kevin Locke 2. Bill Tupou 3. Ngnai Laumape 4. Konrad Hurrell 5. Manu Vatuvei 6. Thomas Leuluai 7. Shaun Johnson 8. Sam Rapira 9. Nathan Friend 10. Russell Packer 11. Feleti Mateo 12. Simon Mannering (C) 13. Todd Lowrie.

Interchange: 14. Ben Matulino 15. Elijah Taylor 16. Jacob Lillyman 17. Pita Godinet 18. Ben Henry (One to be omitted).

Coach: Matthew Elliott.


South Sydney Rabbitohs v Melbourne Storm (#NRLsoumel)
ANZ Stadium; Saturday April 13. Kick-off: 7:30pm.

Rabbitohs: 1. Greg Inglis 2. Nathan Merritt 3. Dylan Farrell 4. Bryson Goodwin 5. Andrew Everingham 6. John Sutton 7. Adam Reynolds 8. Dave Tyrell 9. Issac Luke 10. Roy Asotasi 11. Chris McQueen 12. Ben Te’o 13. Sam Burgess.

Interchange: 14. Nathan Peats 15. Jeff Lima 16. Ben Lowe 17. George Burgess 18. Michael Crocker 19. Justin Hunt 20. Jason Clark (4 to be omitted).

Coach: Michael Maguire.

Storm: 1. Billy Slater 2. Sisa Waqa 3. Will Chambers 4. Junior Sa’u 5. Mahe Fonua 6. Gareth Widdop 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cameron Smith (C) 10. Bryan Norrie 11. Tohu Harris 12. Ryan Hoffman 13. Ryan Hinchcliffe.

Interchange: 14. Jason Ryles 15. Lagi Setu 16. Siosaia Vave 17. Kevin Proctor 18. Slade Griffin 19. Kenneath Bromwich 20. Brett Finch (Four to be omitted).

Coach: Craig Bellamy.


Manly Sea Eagles v Cronulla Sharks (#NRLmancro)
Brookvale Oval; Sunday April 14. Kick-off: 2pm.

Sea Eagles: 1. Brett Stewart 2. Jorge Taufua 3. Jamie Lyon 4. Steve Matai 5. David Williams 6. Kieran Foran 7. Daly Cherry-Evans 8. Brenton Lawrence 9. Matt Ballin 10. Brent Kite 11. Anthony Watmough 12. Justin Horo 13. Tom Symonds.

Interchange; 14. Richie Fa’aoso 15. Joe Galuvao 16. Jamie Buhrer 17. Jason King.

Coach: Geoff Toovey.

Sharks: 1. Michael Gordon 2. Nathan Stapleton 3. Ben Pomeroy 4. Stewart Mills 5. Beau Ryan 6. Chad Townsend 7. Jeff Robson 8. Andrew Fifita 9. John Morris 10. Ben Ross 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen (C)

Interchange: 15. Jayson Bukuya 16. Issac De Gois 17. Anthony Tupou 18. Sam Tagataese 19. Mark Taufua (One to be omitted).

Coach: Shane Flanagan.


Wests Tigers v St George Illawarra Dragons (#NRLwstsgi)
Sydney Cricket Ground; Sunday April 14. Kick-off: 3pm.

Dragons: 1. Jason Nightingale 2. Brett Morris 3. Chase Stanley 4. Matt Cooper 5. Daniel Vidot 6. Jamie Soward 7. Nathan Fien 8. Dan Hunt 9. Mitch Rein 10. Jack Stockwell 11. Tyson Frizell 12. Ben Creagh 13. Trent Merrin.

Interchange: 14. Bronson Harrison 15. Matt Prior 16. Jack de Belin 17. Michael Henderson 18. Damien Cook (One to be omitted).

Coach: Steve Price.

Tigers: 1. Tim Moltzen 2. Joel Reddy 3. Blake Ayshford 4. Chris Lawrence 5. James Tedesco 6. Benji Marshall 7. Braith Anasta 8. Aaron Woods 9. Robbie Farah (C) 10. Jack Buchanan 11. Bodene Thompson 12. Liam Fulton 13. Adam Blair.

Interchange: 14. Ben Murdoch-Masila 15. Ava Seumanafagai 16. Matt Bell 17. Eddy Pettybourne.

Coach: Mick Potter.


Gold Coast Titans v Parramatta Eels (#NRLgldpar).
Skilled Park, Gold Coast; Sunday April 4. Kick-off: 6:30pm.

Titans: 1. William Zillman 2. Kevin Gordon 3. Steve Michaels 4. Jamal Idris 5. David Mead 6. Albert Kelly 7. Beau Henry 8. Luke Douglas 9. Beau Falloon 10. Nate Myles 11. Greg Bird 12. Luke O’Dwyer 13. Ashley Harrison.

Interchange: 14. Luke Bailey 15. Ryan James 16. Mark Minichello 17. Anthony Don.

Coach: John Cartwright

Eels: 1. Jarryd Hayne 2. Ken Sio 3. Ryan Morgan 4. Cheyse Blair 5. Vai Toutai 6. Luke Kelly 7. Chris Sandow 8. Mitch Allgood 9. Matt Keating 10. Tim Mannah (C) 11. Reni Maitua 12. Ben Smith 13. Joseph Paulo.

Interchange: 14. Ben Roberts 15. Darcy Lussick 16. Kelepi Tanginoa 17. Fuifui Moimoi.

Coach: Ricky Stuart.

By ricky

One thought on “NRL Teams Rd 6”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.