Newcastle Knights centre Bradman Best

 

 

 

 

We are officially in the second part of the reduced season and so much is happening. 

Elite teams still sit high and mighty, teams try to avoid the dreaded spoon and the middle of the table is packed.

With every game meaning something for finals aspirations, just who can get over the line in round 11?

Here are the teams for round 11 of the NRL Telstra Premiership:

Parramatta Eels v Wests Tigers (#NRLEelsTigers); Bankwest Stadium, Sydney; Thursday, July 23. Kick-off: 7:50 pm. 

Eels: 1. Clint Gutherson (C) 2. Maika Sivo 3. Michael Jennings 4. Waqa Blake 5. Blake Ferguson 6. Dylan Brown 7. Mitchell Moses 8. Reagan Campbell-Gillard 9. Reed Mahoney 10. Junior Paulo 11. Shaun Lane 12. Ryan Matterson 13. Nathan Brown.

Interchange: 14. Andrew Davey 15. Marata Niukore 16. Stefano Utoikamnau 17. Brad Takairangi.

Reserves: 18. David Gower 19. George Jennings 20. Daniel Alvaro 21. Jai Field.

Coach: Brad Arthur

Tigers: 1. Adam Doueihi 2. David Nofoaluma 3. Chris Lawrence 4. Moses Mbye 5. Tommy Talau 6. Billy Walters 7. Benji Marshall (C) 8. Josh Aloiai 9. Harry Grant 10. Russell Packer 11. Michael Chee-Kam 12. Luciano Leilua 13. Matthew Eisenhuth.

Interchange: 14. Sam McIntyre 15. Thomas Mikaele 16. Luke Brooks 17. Chris McQueen.

Reserves: 18. Oliver Clark 19. Elijah Taylor 20. Shawn Blore 21. Alex Seyfarth.

Coach: Michael Maguire.


North Queensland Cowboys v Manly Sea Eagles (#NRLCowboysManly); Queensland Country Bank Stadium, Townsville; Friday, July 24. Kick-off; 6 pm.

Cowboys: 1. Hamiso Tabuai-Fidow 2. Kyle Feldt 3. Connelly Lemuelu 4. Esan Marsters 5. Justin O’Neill 6. Daejarn Asi 7. Jake Clifford 8. Josh McGuire 9. Reece Robson 10. Francis Molo 11. Shane Wright 12. Coen Hess 13. Jason Taumalolo.

Interchange: 14. Mitchell Dunn 15. Tom Gilbert 16. Gavin Cooper 17. Reuben Cotter.

Reserves: 18. Murray Taulagi 19. Ben Hampton 20. Jordan McLean 21. Emry Pere.

Coach: Josh Hannay

Manly: 1. Brendan Elliott 2. Jorge Taufua 3. Brad Parker 4. Moses Suli 5. Reuben Garrick 6. Cade Cust 7. Daly Cherry-Evans (C) 8. Addin Fonua-Blake 9. Danny Levi 10. Martin Taupau 11. Joel Thompson 12. Curtis Sironen 13. Jake Trbojevic.

Interchange: 14. Lachlan Croker 15. Jack Gosiewski 16. Sean Keppie 17. Taniela Paseka.

Reserves: 18. Corey Waddell 19. Tevita Funa 20. Abbas Miski 21. Haumole Olakau’atu.

Coach: Des Hasler.


Brisbane Broncos v Melbourne Storm (#NRLBroncosStorm); Suncorp Stadium, Brisbane; Friday, July 24. Kick-off: 7:55 pm. 

Broncos: 1. Anthony Milford 2. Herbie Farnworth 3. Kotoni Staggs 4. Darius Boyd 5. Xavier Coates 6. Brodie Croft 7. Tom Dearden 8. Thomas Flegler 9. Cory Paix 10. Payne Haas 11. Joe Ofahengaue 12. Tevita Pangai Jnr. 13. Patrick Carrigan (C).

Interchange: 14. Tyson Gamble 15. Rhys Kennedy 16. Jamil Hopoate 17. Ben Te’o.

Reserves: 18. Richard Kennar 19. Ethan Bullemor 20. Pride Petterson-Robati 21. Kobe Hetherington.

Coach: Anthony Seibold.

Storm: 1. Ryan Papenhuyzen 2. Paul Momirovski 3. Brenko Lee 4. Justin Olam 5. Josh Addo-Carr 6. Cameron Munster 7. Jahrome Hughes 8. Brandon Smith 9. Cameron Smith (C) 10. Christian Welch 11. Felise Kaufusi 12. Kenny Bromwich 13. Dale Finucane.

Interchange: 14. Marion Seve 15. Tino Fa’asuamaleaui 16. Albert Vete 17. Nelson Asofa-Solomona.

Reserves: 18. Chris Lewis 19. Suliasi Vunivalu 20. Ryley Jacks 21. Darryn Schonig.

Coach: Craig Bellamy.


New Zealand Warriors v Sydney Roosters (#NRLWarriorsRoosters); Central Coast Stadium, Gosford; Saturday, July 25. Kick-off: 3 pm.

Warriors: 1. Roger Tuivasa-Sheck (C) 2. David Fusitu’a 3. Adam Pompey 4. Peta Hiku 5. Ken Maumalo 6. Kodi Nikorima 7. Blake Green 8. Jamayne Taunoa-Brown 9. Wayde Egan 10. Jack Hetherington 11. Eliesa Katoa 12. Tohu Harris 13. Jazz Tevaga.

Interchange: 14. Chanel Harris-Tavita 15. Adam Blair 16. Isaiah Papali’i 17. Lachlan Burr.

Reserves: 18. Jack Murchie 19. Josh Curran 20. Adam Keighran 21. Patrick Herbert.

Coach: Todd Payten.

Roosters: 1. James Tedesco 2. Matt Ikuvalu 3. Josh Morris 4. Joey Manu 5. Brett Morris 6. Luke Keary 7. Kyle Flanagan 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend (C) 10. Siosiua Taukeiaho 11. Boyd Cordner (C) 12. Mitch Aubusson 13. Isaac Liu.

Interchange: 14. Lachlan Lam 15. Sitili Tupouniua 16. Nat Butcher 17. Lindsay Collins.

Reserves: 18. Poasa Faamausili 19. Ryan Hall 20. David Fifita 21. Drew Hutchison.

Coach: Trent Robinson.


Cronulla Sharks v St George Illawarra Dragons (#NRLSharksDragons); Netstrata Jubilee Stadium, Kogarah; Saturday, July 25. Kick-off: 5:30 pm. 

Sharks: 1. William Kennedy 2. Sione Katoa 3. Josh Dugan 4. Jesse Ramien 5. Ronaldo Mulitalo 6. Shaun Johnson 7. Chad Townsend 8. Braden Hamlin-Uele 9. Blayke Brailey 10. Aaron Woods 11. Siosifa Talakai 12. Wade Graham (C) 13. Toby Rudolf.

Interchange: 14. Connor Tracey 15. Jack Williams 16. Teig Wilton 17. Royce Hunt.

Reserves: 18. Billy Magoulias 19. Bryson Goodwin 20. Daniel Vasquez 21. Braydon Trindall.

Coach: John Morris.

Dragons: 1. Matthew Dufty 2. Jason Saab 3. Euan Aitken 4. Zac Lomax 5. Mikaele Ravalawa 6. Corey Norman 7. Adam Clune 8. Blake Lawrie 9. Ben Hunt 10. Paul Vaughan 11. Tyson Frizell 12. Tyrell Fuimaono 13. Cameron McInnes (C).

Interchange: 14. Trent Merrin 15. Josh Kerr 16. Jacob Host 17. Jackson Ford.

Reserves: 18. Eddie Blacker 19. Tristan Sailor 20. Billy Brittain 21. Korbin Sims.

Coach: Paul McGregor.


Canberra Raiders v South Sydney Rabbitohs (#NRLRaidersRabbitohs); GIO Stadium, Canberra; Saturday, July 25. Kick-off: 7:35 pm. 

Raiders: 1. Charnze Nicoll-Klokstad 2. Nick Cotric 3. Jarrod Croker (C) 4. Jordan Rapana 5. Semi Valemei 6. Jack Wighton 7. George Williams 8. Josh Papalii 9. Siliva Havili 10. Dunamis Lui 11. Hudson Young 12. Elliott Whitehead 13. Kai O’Donnell

Interchange: 14. Tom Starling 15. Joseph Tapine 16. Ryan Sutton 17. Harley Smith-Shields.

Reserves: 18. Sam Williams 19. Darby Medlyn 20. Matt Frawley 21. John Bateman.

Coach: Ricky Stuart.

Rabbitohs: 1. Alex Johnston 2. Corey Allan 3. Campbell Graham 4. Dane Gagai 5. Jaxson Paulo 6. Cody Walker 7. Adam Reynolds (C) 8. Tevita Tatola 9. Damien Cook 10. Thomas Burgess 11. Jaydn Su’a 12. Bayley Sironen 13. Cameron Murray.

Interchange: 14. Mark Nicholls 15. Hame Sele 16. Patrick Mago 17. Jack Johns.

Reserves: 18. Kurt Dillon 19. Keaon Koloamatangi 20. Troy Dargan 21. Steven Marsters.

Coach: Wayne Bennett.


Newcastle Knights v Canterbury Bulldogs (#NRLKnightsBulldogs); McDonald Jones Stadium, Newcastle; Sunday, July 26. Kick-off: 2 pm. 

Knights: 1. Kalyn Ponga 2. Enari Tuala 3. Tautau Moga 4. Bradman Best 5. Hymel Hunt 6. Kurt Mann 7. Mitch Pearce (C) 8. David Klemmer 9. Andrew McCullough 10. Jacob Saifiti 11. Lachlan Fitzgibbon 12. Aidan Guerra 13. Herman Ese’ese.

Interchange: 14. Connor Watson 15. Mitch Barnett 16. Pasami Saulo 17. Sione Mata’utia.

Reserves: 18. Tex Hoy 19. Josh King 20. Phoenix Crossland 21. Gehamat Shibasaki.

Coach: Adam O’Brien.

Bulldogs: 1. Nick Meaney 2. Dallin Watene-Zelezniak 3. Kerrod Holland 4. Jake Averillo 5. Marcelo Montoya 6. Kieran Foran 7. Lachlan Lewis 8. Aiden Tolman 9. Jeremy Marshall-King 10. Dylan Napa 11. Josh Jackson 12. Raymond Faitala-Mariner 13. Luke Thompson.

Interchange: 14. Brandon Wakeham 15. Sione Katoa 16. Renouf To’Omaga 17. Ofahiki Ogden.

Reserves: 19. Dean Britt 20. Reimis Smith 21. Chris Smith 22. Jack Cogger.

Coach: Steve Georgallis.


Gold Coast Titans v Penrith Panthers (#NRLTitansPanthers); Cbus Super Stadium, Robina; Sunday, July 26. Kick-off: 4:05 pm.

Titans: 1. Corey Thompson 2. Anthony Don 3. Brian Kelly 4. Dale Copley 5. Philip Sami 6. Ash Taylor 7. Jamal Fogarty 8. Moeaki Fotuaika 9. Erin Clark 10. Jaimin Jolliffe 11. Kevin Proctor (C) 12. Keegan Hipgrave 13. Jai Arrow.

Interchange: 14. Tanah Boyd 15. Sam Lisone 16. Tyrone Peachey 17. Jarrod Wallace.

Reserves: 18. Sam Stone 19. Nathan Peats 20. Treymain Spry 21. Jai Whitbread.

Coach: Justin Holbrook

Panthers: 1. Caleb Aekins 2. Josh Mansour 3. Brent Naden 4. Stephen Crichton 5. Malakai Watene-Zelezniak 6. Jarome Luai 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9. Mitch Kenny 10. James Fisher-Harris 11. Viliame Kikau 12. Liam Martin 13. Isaah Yeo.

Interchange: 14. Tyrone May 15. Spencer Leniu 16. Moses Leota 17. Billy Burns.

Reserves: 18. Matt Burton 19. Daine Laurie 20. Lindsay Smith 21. Pat Hollis.

Coach: Ivan Cleary.


 

By ricky

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.